1 lipca 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznano się ze stanem przygotowań do skupu zbóż w 2003 r. Informację na ten temat przedstawił senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Chodkowski.
"Roczny program działań interwencyjnych Agencji Rynku Rolnego na 2003 rok", zatwierdzony przez radę Ministrów 25 marca br., zakłada objęcie działaniami interwencyjnymi 4,7 mln ton zbóż (4 mln ton pszenicy i 0,7 mln ton żyta).
W programie przewidziano także możliwość udzielenia dopłat do przechowywania 1 mln ton pszenicy, w ramach pszenicy objętej dopłatami do cen skupu. Ponadto przewidziano także zakup ze środków ARR 300 tys. ton zbóż. Przyjęto również wymagania jakościowe, jakim powinny odpowiadać zboża objęte działaniami interwencyjnymi.
W br. w ramach działań interwencyjnych obowiązywać będą następujące formy interwencji: skup zbóż przez przedsiębiorców z dopłatami ARR do cen skupu, dopłaty do przechowywania pszenicy dla producentów oraz zakup zbóż za środki ARR.
Wiceminister A
. Chodkowski omówił także podejmowane działania przygotowawcze oraz planowane działania kontrolne skupu interwencyjnego, a także proponowane korekty rocznego programu działań interwencyjnych.Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceprezes
Agencji Rynku Rolnego Zdzisław Izdebski stwierdził, że agencja nie może zrezygnować z dotychczasowego interwencyjnego skupu zbóż, ponieważ nie ma alternatywy oraz innego systemu, który pomógłby rolnikom w sprzedaży zbóż i zapewnił opłacalność produkcji. W opinii wiceprezesa ARR, ten rok jest rokiem trudnym. "Było wiele zastrzeżeń do skupu interwencyjnego, ale z drugiej strony nie możemy w tej chwili z niego zrezygnować. Możemy go skorygować, usunąć niedogodności" - powiedział.Wiceprezes Z. Izdebski przypo
mniał, że dotychczasowy system interwencji będzie obowiązywał do dnia akcesji. "W Unii Europejskiej system jest dosyć prosty. Ustalona jest cena minimalna zbóż na poziomie około 101 euro i interwencja zaczyna się w momencie, gdy cena spadnie poniżej tego poziomu. Interwencja poprzez skup zaczyna się po żniwach, czyli w IV kwartale, wtedy, gdy rolnicy ocenią, czy mogą sprzedać po cenie wyższej niż cena interwencyjna, czy też nie" - wyjaśnił wiceprezes ARR.Po wejściu do UE powstaną tzw. centra interwencyjne, które będą zlokalizowane w każdym powiecie. Komisja Europejska sprawdzi ich wiarygodność i możliwości przechowywania. "Będą to wybrane prywatne podmioty, z którymi agencja będzie podpisywała umowy. W tej chwili kompletowana jest lista podmiotów spełniają
cych wymagania Komisji Europejskiej do Wspólnej Polityki Rolnej" - dodał wiceprezes Z. Izdebski.Tymczasem, jak wcześniej zapowiedział prezes ARR Ryszard Pazura, ulepszenie obecnego systemu interwencji rozpoczęto od zmiany konstrukcji umów na przechowywanie zbóż. Zmiana będzie polegać na tym, że w wypadku stwierdzenia braku ziarna sprawa od razu zostanie skierowana do prokuratora. Do tej pory najpierw wzywano do uzupełnienia zboża, a dopiero potem kierowano zawiadomienie o przestępstwie.
ARR będzie płacić za usługi przechowywania agencyjnego zboża dopiero po dokonaniu inspekcji stwierdzającej faktyczny stan magazynowanego ziarna. Wiceprezes Z. Izdebski zapowiedział, że wzmocniona zostanie kontrola wewnętrzna, która obecnie jest zbyt mała.
Zboże na zapasy państwowe będzie lokowane głównie w magazynach własnych agencji. Zwiększone zostaną także wymagania jakościowe skupowanego ziarna.
W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła stanowisko w sprawie stanu przygotowań do żni
w w 2003 r.:"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjmuje przedstawioną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz prezesa Agencji Rynku Rolnego informację na temat stanu przygotowań do skupu zbóż z tegorocznych zbiorów, mając świadomość defektów obowiązującego od kilku lat, a nieskutecznego w praktyce systemu:
po pierwsze, adresowania jej wyłącznie do dużych producentów zbóż;
pod drugie, zbyt skromnych limitów skupowych dla pszenicy;
po trzecie, braku dostosowania terytorialnego sieci magazynów do podaży zboża;
po czwarte, problemu z pozyskiwaniem przez przedsiębiorców kredytów skupowych;
po piąte, nieskutecznej dotychczas kontroli przechowalnictwa zbóż dotowanego ze środków agencji.
Mając świadomość istniejących zagrożeń, szczególnie w sytuacji przewidywanych zróżnicowanych regionalnie plonów, wyrażamy nadzieję, iż ostatnia akcja skupu zbóż w Polsce wykonywana według dotychczasowego rozdzielczego systemu, przed realizacją Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, będzie odpowiednio monitorowana i elasty
cznie koordynowana zarówno przez centralę agencji, jak i jej oddziały terenowe w zależności od rozwoju sytuacji na rynku".Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiono przebieg posiedzenia wyjazdowego, które odbędzie się we wrześniu br. w Sokołowie Podlaskim i Siedlcach. Jego tematem będzie przemysł cukrowy i mięsny oraz zapoznanie się ze stanem przygotowania powiatowych oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.