24 czerwca 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznano się z informacją o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji weterynaryjnej oraz o zmianie niektórych ustaw.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Pilarczyk ustosunkował się negatywnie do zmian wprowadzonych przez sejmową podkomisję do poselskiego projektu ustawy, zmierzających do finansowania z budżetu państwa czynności związanych z identyfikacją i rejestracją koni. Poselski projekt dotyczył jedynie znakowania owiec, kóz i trzody chlewnej, za które odpowiedzialność ponosi Agencja Restrukturyzacji Modernizacji Rolnictwa i ona posiada stosowne na to środki. Sprawy identyfikacji koni
, które nie leżą w kompetencji agencji, nie były w projekcie poruszane. W opinii wiceministra, proponowane zmiany powodują istotne rozszerzenie zakresu projektu. Mimo iż bezpłatna identyfikacja koni w latach 2003-2004 niewątpliwie przyczyniłaby się do przyspieszenia pełnego wdrożenia systemu, który ma służyć zarówno ochronie zdrowia zwierząt i bezpieczeństwu konsumentów, jak i celom hodowlanym, jednak proponowana zmiana powoduje znaczne skutki finansowe (2,5 mln zł w 2003 r. i 17,5 mln zł w 2004 r.). Nie mogą one być sfinansowane ze środków ARiMR ani nie ma na nie pokrycia w budżecie.Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zaproponowanego rozwiązania przekonywał Andrzej Stasiewski z Polskiego Związku Hodowców Koni.