13 czerwca 2003 r.
Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone było stanowi przygotowań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do realizacji zadań Wspólnej Polityki Rolnej w jednoczącej się Europie.
Senatorowie wysłuchali szczegółowych informacji na ten temat, które przedstawiły wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krystyna Majerczyk-Żabówka oraz wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Zofia Krzyżanowska.
Nowe zadania ARiMR po akcesji Polski do UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej związane będą z pełnieniem funkcji agencji płatniczej dla obsługi Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie (EAGGF).
W celu realizacji działań finansowanych z Sekcji Gwarancji EAGGF niezbędne jest uzyskanie przez agencję akredytacji jako agencji płatniczej. Wiąże się to z wypełnieniem kryteriów określonych przez ministra finansów, przy wykorzystaniu doświadczeń nabytych przy akredytacji programu SAPARD, oraz ze stworzeniem sprawnej ogólnokrajowej struktury organizacyjnej opartej na centrali, oddziałach regionalnych i biurach powiatowych. Uzyskanie akredytacji jako agencji realizującej wsparcie finansowe ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji w Rolnictwie musi nastąpić w nieprzekraczalnym terminie do dnia akcesji, czyli do 1 maja 2004 r. Cel zasadniczy przekłada się na szereg celów szczegółowych, które muszą zostać zrealizowane, by uzyskać gotowość operacyjną agencji.
Dokonana w połowie marca br. kompleksowa ocena przygotowań ARiMR do akredytacji jako agencji płatniczej wykazała wiele zagrożeń na drodze do terminowego osiągnięcia tego celu.
Po wysłuchaniu przedstawionych informacji i odbytej dyskusji Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła stanowisko w sprawie przygotowań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do realizacji zadań Wspólnej Polityki Rolnej w jednoczącej się Europie. W stanowisku stwierdzono:
"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP dokonując analizy stanu przygotowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do realizacji zadań wspólnej Polityki Rolnej w Polsce wyraża swe wielkie zaniepokojenie nawarstwianymi w tym zakresie opóźnieniami.
Zagrożenia wyewidencjonowane w przedłożonym materiale pt.: "Stan zadań/działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie przygotowania do obsługi wypłat środków finansowych z UE z tytułu dopłat bezpośrednich oraz Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli" przedstawiają obraz, który stawia pod znakiem zapytania możliwość terminowego przygotowania całości agencji, w tym biur terenowych, do prawidłowej obsługi rolników i podmiotów działających na wsi w zakresie pozyskiwania unijnych środków. Dlatego też Komisja widzi pilną potrzebę:
1) opracowania przez kierownictwo agencji harmonogramu działań eliminujących powstałe opóźnienia,
2) dokonania analizy merytorycznego i organizacyjnego przygotowania biur terenowych agencji do realizacji zadań WPR,
3) włączenia organizacji rolniczych do działań informacyjnych i wdrażających procedury służące pozyskiwaniu środków unijnych.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oczekuje przedłożenia powyższych informacji od Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które będą podstawą analizy
i przyjęcia stanowiska Komisji dotyczącego oceny działań Agencji wobec polskiej wsi
w przededniu akcesji Polski do UE".
Tego samego dnia odbyło się, z udziałem przedstawicieli parlamentarnego zespołu ochrony i wykorzystania zasobów wodnych, posiedzenie seminaryjne Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone perspektywom rybactwa śródlądowego w Polsce w warunkach jednoczącej się Europy.
Podczas posiedzenia wysłuchano wystąpienia dyrektora Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lecha Kępczyńskiego poświęconego perspektywom rybactwa śródlądowego w Polsce w warunkach jednoczącej się Europy, sektorowemu programowi operacyjnemu dotyczącemu rybołówstwa i przetwórstwa ryb w latach 2004-2006, a także wykorzystaniu instrumentów finansowych w ramach funduszy strukturalnych w rybactwie ś
ródlądowym po akcesji.Jak stwierdzono, w opinii Komisji Europejskiej, największe szanse rozwoju ma akwakultura, czyli chów i hodowla ryb. Unia będzie popierać tylko te przedsięwzięcia, które rozwijają europejską akwakulturę i nie spowodują nadwyżek produkcyjnych albo wpłyną korzystnie na środowisko. Rozwój akwakultury powinny stymulować przede wszystkim środki pochodzące ze źródeł prywatnych. Pomoc z funduszy strukturalnych będzie udzielana na wybrane przedsięwzięcia. W projekcie strategii największe szans
e rozwoju wiąże się z modernizacją już istniejących obiektów, dywersyfikacją produkcji, tworzeniem zorganizowanego rynku produktów rybnych i stosowaniem regulacji w zakresie obowiązku podawania pochodzenia produktów rybnych i sposobu ich wytwarzania.Podczas posiedzenia o szansach polskiego rybactwa na drodze do Unii Europejskiej mówił prof. Bogusław Zdanowski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
Wystąpienie prof. Jerzego Mastyńskiego z Polskiego Towarzystwa Rybackiego poświęcone było barierom i korzyściom wejścia rybactwa śródlądowego do Unii Europejskiej.
O problemach zarybiania i zagospodarowania wód śródlądowych w Polsce po akcesji mówili doc. dr hab. Arkadiusz Wołos z Zakładu Bioekonomiki Rybactwa Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie oraz prof. Ryszard Bartel z tego instytutu.
Raport w sprawie stanu, perspektyw i zagrożeń wędkarstwa (rybactwa rekreacyjnego) w Polsce przedstawił Eugeniusz Grabowski z Polskiego Związku Wędkarskiego.
W wyniku dyskusji Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła powołać zespół, w skład którego weszli senator Włodzimierz Łęcki, dyrektor L. Kępczyński z MRiRW oraz biorący udział w posiedzeniu prelegenci naukowcy. Zespół ma opracować wnioski na temat perspektyw rybactwa śródlądowego w Polsce w warunkach jednoczącej się Europy.