6 maja 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 24 kwietnia 2003 r. Zgłoszono wówczas propozycje wprowadzenia poprawek do nowelizacji sejmowej. Ustalono, że nad postulowanymi zmianami będzie pracować zespół złożony z przedstawicieli biura legislacyjnego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Ponadto komisja postanowiła wystąpić do dr Łucji Chudoby o przygotowanie opinii w sprawie wpływu rozpatrywanej nowelizacji na regulację rynku cukru w Polsce.
Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się z przygotowanymi materiałami, a także wysłuchali opinii przedstawicieli organizacji reprezentujących plantatorów buraków cukrowych, producentów cukru, m.in. Cukrowniczej Izby Gospodarczej, Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, Komisji Porozumiewawczej do spraw Cukru oraz Krajowej Spółki Cukrowej. Wyrazili oni pozytywną opinię na temat proponowanych zmian.
Podczas posiedzenia wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Andrzej Chodkowski, odpowiadając na pytania senatorów, poinformował, że Agencja Rynku Rolnego nie będzie w tym roku skupować interwencyjnie cukru. Możliwa będzie jednak stabilizacja rynku dzięki wydłużeniu o kwartał sprzedaży cukru przez cukrownie. W planie finansowym agencji na 2003 rok nie ma przewidzianych pieniędzy na skup interwencyjny cukru.
Znowelizowana przez Sejm ustawa przewiduje, że cukier tzw. kwoty A (sprzedaż na rynek krajowy) oraz cukier kwoty B (z dopłatami) będzie mógł być sprzedawany od 1 października roku rozliczeniowego do 30 września następnego takiego roku. Dotychczas cukrownie musiały sprzedać cały cukier z danej kampanii cukrowniczej do 30 czerwca
, a więc kwartał przed rozpoczęciem nowej kampanii.Przedłużenie o kwartał sprzedaży cukru na rynku krajowym pozwoli zaoszczędzić w 2003 roku 735 mln zł z budżetu agencji. ARR nie będzie musiała skupować cukru na zaopatrzenie rynku krajowego od 1 lipca do 30 września, czyli w okresie, gdy w Polsce cukier nie jest produkowany, a jedynie magazynowany.
Sejmowa nowelizacja wprowadza także kary dla producentów cukru za niewnoszenie tzw. opłat cukrowych.
W przyjętym stanowisku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Janusza Lorenza.
Zaproponowano m.in. zmianę zmierzającą do zniesienia obowiązku sprzedaży cukru na rynku krajowym po cenie wyższej niż cena interwencyjna, a także doprecyzowanie zapisów dotyczących przeliczania wysokości opłat cukrowych w wypadku izoglukozy i syropu inulinowego