15 kwietnia 2003 r.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywano ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego.

Senatorowie wysłuchali opinii przedstawiciela rządu, wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Wojciecha Olejniczaka. Do rozpatrywanej ustawy uwag nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Obecni na posiedzeniu komisji przedstawiciele rolniczych związków zawodowych opowiedzieli się za szybkim przyjęciem ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm.

W dyskusji szczególne kontrowersje wzbudził art. 15, dotyczący zmian w ustawie o nabywaniu przez użytkowników wieczystych prawa własności nieruchomości. W związku z powstałymi zastrzeżeniami komisja, z jednej strony zdając sobie sprawę z wagi problemów regulowanych przez rozpatrywaną ustawę, z drugiej natomiast - widząc potrzebę zmiany pewnych rozwiązań zawartych w przepisach art. 15, podjęła zobowiązanie w trybie pilnym, przy udziale Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, przygotowania projektu nowelizacji, który w okresie vacatio legis naprawiłby te uchybienia, kierując się potrzebą znalezienia rozwiązań szanujących prawa własności różnych podmiotów, w tym samorządu terytorialnego.

W głosowaniu komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora Andrzeja Anulewicza.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonano analizy stanu działań informacyjnych, kierowanych do mieszkańców obszarów wiejskich w Polsce, o warunkach akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Senatorowie zapoznali się z informacją o działaniach podejmowanych przez poszczególne powołane do tego instytucje.

Przebieg kampanii informacyjnej prowadzonej przez resort rolnictwa w porozumieniu z ministrem ds. referendum akcesyjnego przedstawili wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi W. Olejniczak oraz dyrektor departamentu w tym ministerstwie Mieczysława Just.

Jak poinformowano, kampania realizowana przez resort weszła w końcową fazę. Obecnie odbywają się zebrania informacyjne w sołectwach, rozprowadzany jest specjalny biuletyn informacyjny "Polskie rolnictwo w Unii Europejskiej" (150 tys. egzemplarzy) zawierający podsumowanie negocjacji z UE oraz opis funkcjonowania unijnego rolnictwa, możliwości wsparcia polskiego rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich oraz niezbędny zakres dostosowań do wymagań ustawodawstwa UE. W końcowej fazie przygotowania są przewodniki tematyczne dla rolników (4 mln egzemplarzy). Ponadto, zgodnie z postulatami uczestników dotychczas przeprowadzonych szkoleń, uruchomiono punkt konsultacyjno-koordynacyjny służący informacją i pomocą w interpretacji Traktatu Akcesyjnego i prawodawstwa unijnego. Kampanię przeprowadzały przede wszystkim służby doradcze zatrudnione w wojewódzkich i terenowych ośrodkach podległych wojewodom oraz w 10 jednostkach Krajowego Centrum Doradztwa Rozwoju i Obszarów Wiejskich podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi.

Ponadto senatorowie wysłuchali informacji przedstawionych przez doradcę prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prof. Andrzeja Babuchowskiego i dyrektora Biura Integracji Europejskiej w Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa Pawła Dakowskiego.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęto stanowisko w sprawie przebiegu działań informacyjnych na terenach wiejskich o warunkach akcesji Polski do Unii Europejskiej:

"Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP po zapoznaniu się z informacjami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Biura do Spraw Referendum Europejskiego, Agencji Rynku Rolnego oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie przebiegu kampanii informacyjnej na obszarach wiejskich w Polsce w sprawie warunków przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz uwzględniając przebieg dyskusji formułuje następujące wnioski:

- skoordynować przed referendum działania informacyjne na wsi służb Ośrodków Doradztwa Rolnego, Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacjo Rolnictwa;

- zorganizować na szczeblu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także poszczególnych Wojewodów, spotkania konsultacyjno-informacyjne z kierownictwem wszystkich organizacji działających w kraju i poszczególnych województwach nt. warunków wejścia Polski do Unii Europejskiej;

- podjąć za pośrednictwem powiatowych biur Agencji Restrukturyzacjii Modernizacji Rolnictwa szersze działania informacyjno-instruktarzowe w kierunku wyliczenia zakresu potencjalnego wsparcia finansowego dla poszczególnych gospodarstw rolnych realizowanego w ramach wspólnej polityki rolnej;

- zintensyfikować działania na rzecz szerszego wykorzystania przez polską wieś pomocowych środków przedakcesyjnych, w tym przez wiejską spółdzielczość;

- przyspieszyć działania legislacyjne w kierunku uregulowania stanu prawnego ewidencji gruntów rolnych w Polsce.

Jednocześnie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraża swe zaniepokojenie zbyt małym stopniem wykorzystania możliwości działań informatorów - młodych absolwentów wyższych szkół zatrudnionych przy urzędach gmin, widząc potrzebę szerszego włączenia ich do kampanii przedreferendalnej realizowanej bezpośrednio w sołectwach oraz wyposażenia ich w większą ilość przystępnych dla mieszkańców wsi materiałów informacyjnych".