2 kwietnia 2003 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi spotkali się z kierownictwem resortu rolnictwa. W posiedzeniu komisji wzięli udział: minister rolnictwa i rozwoju wsi Adam Tański, wiceministrowie Zofia Krzyżanowska, Andrzej Chodkowski, Wojciech Olejniczak, Jerzy Pilararczyk i Jerzy Plewa oraz Jarosław Dąbrowski i Marek Hołubicki z Gabinetu Politycznego.

Senatorowie zapoznali się z informacją na temat aktualnych kierunków działań legislacyjnych w obszarze rolnictwo w przededniu akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Większość działań legislacyjnych resortu w okresie poprzedzającym przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wynika z konieczności dostosowania polskiego systemu prawnego do prawa unijnego. Prace w tym zakresie są na różnych etapach zaawansowania, poczynając od wewnętrznych prac w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi aż po prace parlamentarne. Przekazana informacja dotyczyła prac w obszarze produkcji zwierzęcej i weterynarii, produkcji roślinnej, rynków rolnych, rybołówstwa, finansów i funduszy strukturalnych, spraw społeczno-zawodowych i gospodarki ziemią oraz infrastruktury wsi.

W zakresie prac nad rozporządzeniami MRiRW w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy opracowało i spowodowało wydanie 102 aktów wykonawczych do ustaw dostosowujących polskie prawo do prawa UE, a bieżącym roku przewiduje się wdanie około 70 aktów wykonawczych.

Za najtrudniejszy obszar legislacyjnych prac dostosowawczych należy uznać przyjmowanie aquis communatouire w zakresie prawa weterynaryjnego. Obejmuje ono ponad 1000 unijnych aktów prawnych, z czego, zgodnie z opinią UKIE, w odniesieniu do co najmniej 400 aktów Polska jest zobowiązana zakończyć ich implementację i przedłożyć Komisji Europejskiej tabele zgodności na pół roku przed akcesją.

W ramach tych prac proponuje się wprowadzenie całkowicie nowych, odrębnych ustaw w zakresie poszczególnych obszarów działania weterynarii.