12 marca 2003 r.
W Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Witkowo koło Stargardu Szczecińskiego odbyło się posiedzenie wyjazdowe
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.Podczas posiedzenia senatorowie odwiedzili wybrane zakłady produkcyjne Spółdzielczej Agrofirmy WITKOWO, w których prowadzi się m.in. hodowlę bydła mlecznego, mięsnego, trzody chlewnej, a także produkcję jaj.
Następnie senatorowie zapoznali się z aktualną sytuacją i perspektywami rozwoju rolniczych spółdzielni produkcyjnych. Szczegółową informację na ten temat przedstawił prezes Krajowego związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych Zdzisław Kaczmarczyk, a także prezes Agrofirmy WITKOWO Marian Ilnicki.
W dyskusji wzięli także udział członkowie prezydium związku, przedstawiciele rolniczej spółdzielczości produkcyjnej, władz samorządowych i administracyjnych województwa zachodniopomorskiego.
Obecnie funkcjonuje w Polsce około 950 spółdzielni produkcyjnych i są one trzecim pod względem liczebności pionem spółdzielczości wiejskiej. Najwięcej rolniczych spółdzielni zlokalizowanych jest w województwach południowo-zachodnich oraz północnych. Spółdzielnie ukierunkowane są przede wszystkim na produkcję zwierzęcą (około 55% przychodów), zwłaszcza trzody chlewnej, a także produkcję drobiarską. Ponadto
spółdzielnie zajmują się przetwórstwem rolnym, obrotem towarowym czy produkcją i usługami warsztatów mechanicznych.W dyskusji wskazywano, że spółdzielczość rolnicza, podobnie jak w Europie i Ameryce, może ogrywać ważną rolę w rozwoju rolnictwa i terenów wiejskich i dlatego zachodzi pilna potrzeba opracowania strategii jej funkcjonowania i rozwoju. Strategia ta powinna zawierać zespół działań organizacyjnych i środków pozwalających na pełną realizację wytyczonego celu.
Wyrażano także wielkie uznanie dla dorobku aktualnego poziomu gospodarowania rolniczych spółdzielni produkcyjnych działających w Polsce mimo wielu historycznych i obecnych problemów.
Biorąc pod uwagę toczącą się kampanię informacyjną przed referendum unijnym, a także przygotowywaną przez nowe kierownictwo MRiRW strategię dla polskiej wsi i rolnictwa u progu ewentualnego wejścia Polski do UE, uznano, że priorytetem w tym zakresie powinno być kreowanie wsparcia dla produkcyjnych, silnych potencjałem gospodarstw rolnych i przetwórczych w Polsce,
niezależnie od formy ich własności oraz stworzenie zachęt finansowych i formalno-prawnych dla powiększania potencjału obszarowego i produkcyjnego polskich gospodarstw rolnych, szczególnie w okresie ochrony polskiej ziemi. Dlatego należałoby dążyć do wyłącznego opodatkowania produkcji rolnej podatkiem dochodowym w miejsce podatku rolnego, zweryfikować system doradztwa rolniczego w kierunku promowania wysokiej specjalizacji w określonych sektorach działalności rolniczej, w tym również zlecanych przez administrację rządową innym przodującym w danym obszarze podmiotom, opracować rządową strategię rozwoju spółdzielczości wiejskiej w Polsce na warunkach jednoczącej się Europy z uwzględnieniem doświadczeń europejskich. Chodzi m.in. o tworzenie nowych spółdzielni obsługujących wieś i rolnictwo, szczególnie w zakresie zaopatrzenia produkcji, usług marketingowych, obsługi prawno-administracyjnej i finansowej, a także zbytu towarów za granicę; formalnoprawne określenie bodźców ekonomicznych dla członków spółdzielni skłaniających do lokowania w nich własnych środków finansowych; stworzenie preferencji finansowych czy umożliwienie udziału spółdzielczości w tworzeniu odpowiedniej infrastruktury.