28 stycznia 2003 r.

W Centrum Szkoleniowym Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poświęcone perspektywom spółdzielczości wiejskiej w jednoczącej się Europie.

W posiedzeniu wzięli udział m.in.: Bogdan Czaplejewicz, Henryk Dadecki i Stanisław Śledziewski ze Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" oraz przedstawiciele gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska" z całej Polski.

Aktualne problemy spółdzielczości wiejskiej przedstawił senator Andrzej Anulewicz. Senator podkreślił, że w działalności spółdzielczej należy czerpać z doświadczeń europejskich w tym zakresie. Dlatego działacze spółdzielczy będą nawiązywać robocze kontakty z przedstawicielami UE.

W drugiej części posiedzenia odbyto dyskusję nad propozycjami zmian legislacyjnych prawa spółdzielczego.

Propozycje zmian przedstawił prezes Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" S. Śledziewski. Projekt przygotowała, zgodnie z uchwałą II Kongresu Spółdzielczości, Krajowa Rada Spółdzielcza.

Przedłożony projekt zmierza m.in. do dostosowania przepisów prawa spółdzielczego do standardów unijnych i międzynarodowych zasad spółdzielczych. Ponadto wzmacnia ochronę praw członkowskich i wyraźnie je określa, w tym również prawa majątkowe, zmierza do zacieśnienia więzi członkowskiej i zwiększenia aktywności członków spółdzielni, a także wzmożenia zainteresowania członków efektami działania spółdzielni.

Projekt dostosowuje podstawy prawne działalności spółdzielni do obecnych reguł działania podmiotów gospodarczych, a także wprowadza zmodernizowany system finansowy i stwarza podstawy menedżerskiego systemu kierowania działalnością gospodarczą spółdzielni.

Projekt wprowadza także zmiany w odniesieniu do związków spółdzielczych, w szczególności związków lustracyjnych i Krajowej Rady Spółdzielczej w celu zwiększenia z ich strony zakresu i form pomocy dla spółdzielni oraz ściślejszego związania działalności tych organizacji z potrzebami i oczekiwaniami środowisk członkowskich.