6 grudnia 2002 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowała rozpatrywanie ustawy o organizacji rynku biopaliw ciekłych oraz biokomponentów do ich produkcji. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 26 listopada br.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej przesłanymi na prośbę komisji przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Gospodarki i Urząd Komitetu Integracji Europejskiej. Stwierdzono, że między otrzymanymi dokumentami nadal istnieje sprzeczność w ocenie rozpatrywanego aktu prawnego. Ponadto komisja zapoznała się z opiniami instytutów naukowych dotyczącymi wpływu biopaliw na funkcjonowanie silników pojazdów mechanicznych. W związku z tym, że nadesłane do komisji opinie instytutów naukowych były rozbieżne, przewodniczący komisji senator Jerzy Pieniążek postanowił zwrócić się do ministra nauki, przewodniczącego Komitetu Badań Naukowych Michała Kleibera o przekazanie opinii na temat wpływu biopaliw na funkcjonowanie silników paliwowych pojazdów mechanicznych produkowanych i używanych w Polsce.

Najwięcej kontrowersji podczas obrad wzbudziła ilość biokomponentów, które mają być dodawane do biopaliw oraz termin wejścia w życie ustawy. Sejm uchwalił, że ustawa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2003 r., poziom biokomponentów zaś osiągnie 4% ogólnej masy paliw Najwięcej kontrowersji podczas obrad senackiej komisji wzbudził ilość biokomponentów, które mają być dodawane do biopaliw oraz termin wejścia w życie ustawy. Sejm uchwalił w połowie listopada, że ustawa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2003 r., a poziom biokomponentów osiągnie 4,5% ogólnej masy paliw (od 2006 r. wzrośnie do 5%).

W dyskusji Wojciech Tabiś z Ministerstwa Gospodarki wyraził opinię, że 4% dodatek do benzyny odwodnionego spirytusu grozi niszczeniem silników, ponieważ pogorszą się parametry benzyny. Jego zdaniem, ustawa powinna wejść w życie na początku 2004 r., ponieważ polskie rafinerie nie mają odpowiedniego systemu mieszania paliw, zbudowanie tego systemu zaś zakłada kolejne wydatki i przyczyni się do wzrostu cen paliw. "Z ekspertyz wynika, że bezpieczny poziom biokomponentów dodawanych do paliw to 2,5%" - powiedział W. Tabiś. Powołał się na ekspertyzy sześciu polskich instytutów badawczych, nie podał jednak, jakie to instytuty. Zaznaczył, że jedynie wskazuje na zagrożenia, nie chce jednak zmieniać decyzji rządu (rządowy projekt zakładał 4,5% dodatków do paliw.)

Odpowiadając przedstawicielowi Ministerstwa Gospodarki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Gutowski stwierdził, że paliwa z dodatkiem 4% biokomponentów będą spełniały polskie normy jakości, nie nastąpi też wzrost cen paliwa. Zdaniem wiceministra, do utrzymania cen na poprzednim poziomie przyczyni się obniżka akcyzy na paliwa z biokomponentami, sprawę obniżki będzie regulowało rozporządzenie ministra finansów. Same biokomponenty są objęte zerową stawką akcyzy i mają być nią nadal objęte.

W opinii wiceministra K. Gutowskiego, nie będzie potrzeby importu bioetanolu, ponieważ produkcja spirytusu odwodnionego w Polsce będzie wystarczająca dla potrzeb produkcji biopaliw.

Podczas posiedzenia padły różne propozycje ustalenia terminu wejścia w życie ustawy o biopaliwach. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało termin 1 czerwca 2003 r., ponieważ pozostało zbyt mało czasu na wprowadzenie nowego prawa od 1 stycznia. Senator Sławomir Izdebski zaproponował 1 lipca 2003 r., ponieważ rolnicy nie są jeszcze przygotowani i nie ma umów kontraktacyjnych. Dopiero około lipca rolnicy będą mogli ocenić ilość upraw. Wcześniej Komisja Ochrony Środowiska zaproponowała w swoim stanowisku termin 1 kwietnia 2003 r.

W przyjętym stanowisku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowała wprowadzenie 34 poprawek do rozpatrywanej ustawy o organizacji rynku biopaliw ciekłych oraz biokomponentów do ich produkcji.

Zaproponowano m.in., że Rada Ministrów ma ustalić procentowy poziom dodatków (estrów i odwodnionego spirytusu) do biopaliw oraz zmieniono termin wejścia w życie ustawy o biopaliwach.

Jeśli Senat przychyli się do propozycji komisji, ustawa o biopaliwach wejdzie w życie najwcześniej na początku kwietnia przyszłego roku. Po uchwaleniu ustawy i podpisaniu przez prezydenta, Rada Ministrów będzie miała dwa miesiące na ustalenie poziomu biokomponentów. Wejście w życie ustawy nastąpi natomiast po kolejnych dwóch miesiącach.

Ponadto poparcie komisji uzyskały poprawki zgłoszone przez senatora S. Izdebskiego, według których tylko mieszkaniec Polski będzie mógł wystąpić do ministra rolnictwa o przyznanie limitu produkcji rzepaku. Poprawka ta miała na celu uniemożliwienie importu rzepaku.

Przeciwny wprowadzeniu takiej poprawki w trakcie prac komisji był Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, ponieważ po wstąpieniu do UE będzie to dyskryminacja unijnych producentów.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustalono, że stanowisko w sprawie ustawy o organizacji rynku biopaliw ciekłych oraz biokomponentów do ich produkcji przedstawi Izbie senator S. Izdebski.