Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o regulacji rynku cukru.

Senatorowie wysłuchali informacji na temat rozwiązań przyjętych w ustawie sejmowej, którą przedstawiła wiceminister skarbu państwa Małgorzata Ostrowska. Ponadto zapoznano się ze stanowiskami w sprawie nowelizacji, które przekazały m.in. Polska Federacja Producentów Żywności, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych POLBISCO, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Przemysłu Cukrowniczego w Polsce, Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Związki Zawodowe OPZZ "Solidarność" Inżynierów. W posiedzeniu komisji uczestniczyli także przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego, Instytutu Przemysłu Cukrowniczego, spółek cukrowych, Cukrowniczej Izby Gospodarczej oraz Krajowej Rady Izb Rolniczych. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja przewiduje utworzenie Krajowej Spółki Cukrowej przez podwyższenie kapitału zakładowego jednej ze spółek cukrowych, w których Skarb Państwa na 100% udziałów. Sejm zdecydował, że po zakończeniu postępowań sądowych dotyczących Śląskiej Spółki Cukrowej, akcje cukrowni wchodzących w jej skład zostaną również wniesione na podniesienie kapitału Krajowej Spółki Cukrowej. W myśl ustawy spółka cukrowa zostanie utworzona w trzech etapach.

Ustawa sejmowa zmierza do uszczelnienia rynku cukru w Polsce, stanowiąc, że cukier kwoty C (limit cukru na eksport), izoglukoza C oraz syrop inulinowy C wyprodukowane w danym roku rozliczeniowym muszą zostać wyeksportowane w postaci nieprzetworzonej w terminie do 31 grudnia roku kalendarzowego, w którym przypada koniec roku rozliczeniowego.

Po wysłuchaniu opinii zaproszonych gości komisja postanowiła kontynuować rozpatrywanie nowelizacji ustawy o regulacji rynku cukru na kolejnym posiedzeniu, 24 lipca br.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznano się z informacją wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Jerzego Plewy na temat nowych propozycji Komisji Europejskiej w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej.

Propozycje zmierzają m.in. do zbliżenia dekretowanych cen rolnych w UE do cen światowych, ostatecznego oderwania dopłat bezpośrednich od rodzaju i poziomu produkcji czy 3% corocznego zmniejszania wysokości dopłat.

Ponadto senatorowie wysłuchali opinii eksperta Mariana Brzóski z UKIE.