16 lipca 2002 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi dyskutowali na swym posiedzeniu o stanie i perspektywach polskiego przemysłu spirytusowego. Informację na ten temat przedstawił wiceminister skarbu państwa Tadeusz Steckiewicz. Podczas posiedzenia wysłuchano także opinii przedstawicieli przedsiębiorstw branży spirytusowej.

Obecnie w przemyśle spirytusowym funkcjonują 22 podmioty, 17 spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz 5 przedsiębiorstw państwowych. W ostatnich latach w tym sektorze zaznacza się wyraźna bezwzględna tendencja spadkowa sprzedaży. Do głównych przyczyn pogorszenia się sytuacji ekonomiczno-finansowej branży spirytusowej należy zaliczyć: wysokie obciążenie podatkowe wyrobów spirytusowych (akcyza), wzrastający przemyt i nielegalna produkcja, niższy popyt na wyroby spirytusowe wynikający ze zmiany struktury spożycia wyrobów alkoholowych na rzecz niskoprocentowych (piwo i wino) oraz wydłużone terminy płatności za wyroby spirytusowe (do 60 dni) przy jednoczesnym obowiązku odprowadzania podatku akcyzowego w ciągu 25 dni.

Perspektywy dla przedsiębiorstw spirytusowych w Polsce są bardzo zróżnicowane. Nie widać większych zagrożeń dla dużych przedsiębiorstw z ugruntowaną pozycją na rynku. Dla przedsiębiorstw o niewielkim i spadającym udziale w rynku brak inwestorów strategicznych, mogących wnieść kapitał i zapewnić nowe rynki zbytu, stwarza zagrożenie dla kontynuacji ich działalności.

W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa, projektowane w 2003 roku obniżenie podatku akcyzowego powinno stworzyć korzystniejsze warunki prowadzenia działalności poprzez zmniejszenie zainteresowania przemytem alkoholu i ewentualny wzrost sprzedaży wyrobów akoholowych produkowanych przez Polmosy.

Na zakończenie posiedzenia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła, że wszystkie uwagi i opinie wynikające z przeprowadzonej dyskusji nad stanem i perspektywami przemysłu spirytusowego w Polsce zawrze we wnioskach, które zostaną przyjęte na kolejnym posiedzeniu komisji.