21 czerwca 2002 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontynuowali rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 14 czerwca br.

W posiedzeniu wzięli udział: poseł sprawozdawca Jerzy Czepułkowski, przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z sekretarzem stanu Jerzym Pilarczykiem, Ruchu Społeczno-Ekologicznego "Pomoc Ludziom i Zwierzętom", Krajowej Rady Izb Rolniczych, Rzeszowskiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt, Fundacji "Niedźwiedź", Związku Zawodowego Rolników "Ojczyzna", Polskiej Ligi Ochrony Zwierząt, Fundacji Animals, Towarzystwa Ochrony Zwierząt, Stowarzyszenia "Arka", Naczelnej Rady Łowieckiej, ZZR "Samoobrona", a także naukowcy, eksperci komisji.

W przedstawionych opiniach i uwagach wskazywano na szereg kontrowersyjnych zapisów przyjętych w nowelizacji sejmowej. Dotyczyły one m.in. zgody na transport żywych koni z Polski do Włoch i Francji, zgody na chów zwierząt na ściółce czy budowy schronisk dla bezdomnych zwierząt przez gminy.

W dyskusji przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną zwierząt zwracali m.in. uwagę na nieprecyzyjne, ich zdaniem, zapisy zawarte w nowelizacji sejmowej dotyczące określenia "zdziczały pies i kot". W tym kontekście wskazywano na za duże uprawnienia do odsztrzału zdziczałych zwierząt, przyznane myśliwym.

W dyskusji pojawiały się także argumenty o konieczności monitorowania psów np. poprzez wszczepianie im specjalnych mikroprocesorów.

W przyjętym stanowisku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 7 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Komisja zaproponowała m.in. zmianę definicji doświadczenia na zwierzęciu, wyłączając z tego pojęcia prace naukowe nie mające negatywnego wpływu na samopoczucie zwierząt, inne działania o charakterze dydaktycznym oraz dopuszczone, najmniej bolesne sposoby znakowania albo uśmiercania zwierząt.

Zlikwidowano także przepis, który nakazywał uzyskanie zezwolenia wojewody na wprowadzenie technologii chowu zwierząt, która dotychczas nie była stosowana na terytorium RP.

Poprawka do art. 24 ust. 6 miała na celu rozszerzenie zakresu delegacji ustawowej dla właściwego ministra, który powinien określić w drodze rozporządzenia warunki i tryb nie tylko potwierdzania, ale i uzyskiwania przez kierowców i konwojentów kwalifikacji niezbędnych do transportu zwierząt.

W stanowisku Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi postulowano także umożliwienie powołania w skład krajowej i lokalnych komisji etycznych przedstawiciela nauk rolniczych.

Poprawka do art. 33a zmieniła przepis dotyczący zwalczania psów i kotów przebywających bez opieki i dozoru człowieka na terenie obwodów łowieckich. Zaproponowano, by sposób ich zwalczania określał zarząd powiatu w formie uchwały porządkowej, podjętej po uzgodnieniu z powiatowym lekarzem weterynarii oraz po zasięgnięciu opinii upoważnionego przedstawiciela organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt.

Ponadto przywrócono przepis, który umożliwia szczególne sposoby uśmiercania zwierząt na lokalne potrzeby zarejestrowanych stowarzyszeń religijnych.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiła, że stanowisko w sprawie sejmowej nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przedstawi Izbie senator Marian Kozłowski.