14 czerwca 2002 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Było to pierwsze posiedzenie w tej sprawie; ustalono, że komisja będzie kontynuować prace.

W celu zapoznania się z rozwiązaniami zawartymi w nowelizacji senatorowie wysłuchali wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierza Gutowskiego oraz przedstawicieli Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt, Głównego Inspektoratu Weterynarii, Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Kółek Rolniczych, Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew., Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Związku Zawodowego rolników "Ojczyzna".

Nowelizacja zezwala zarządcom lub dzierżawcom obwodów łowieckich na zwalczanie zdziczałych psów lub kotów, przebywających na terenie obwodu łowieckiego bez dozoru lub opieki człowieka i stanowiących zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących, w tym zwierząt łownych.

Posłowie uznali organizowanie walk zwierząt za formę znęcania się nad nimi. Zaproponowano, by na wprowadzanie nowych technologii chowu zwierząt potrzebne było zezwolenie wojewody.

Przyjęte zapisy zapewniają również, że w laboratoriach doświadczalnych będą wyznaczone osoby odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami i zapewnienie im odpowiednich warunków bytowania.

Sejm nie zmienił natomiast dotychczasowych zasad transportu zwierząt. Ekolodzy domagali się wprowadzenia zakazu eksportu koni na rzeź. W Sejmie uchwalono jedynie, że minister transportu w porozumieniu z ministrami rolnictwa i środowiska określi w rozporządzeniu szczegółowe zasady transportu zwierząt.

Ustalono, że Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt na kolejnym posiedzeniu w tej sprawie. Uzgodniono, że prace nad ustawą będzie koordynować senator Marian Kozłowski.

Podczas posiedzenia komisji przyjęto stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Ustawa z 6 września 2001 r. o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych, wypracowana pod koniec ubiegłej kadencji, wprowadziła regulacje dotyczące kwotowania krajowej produkcji mleka, zakupu i sprzedaży interwencyjnej niektórych przetworów mlecznych oraz stosowania dopłat do przechowywania, przetwórstwa i konsumpcji przetworów mlecznych. W ramach kwotowania produkcji mleka będzie się ustalać dostawcom hurtowym i dostawcom bezpośrednim indywidualną kwotę mleczną. Kwotę tę będą przydzielać dyrektorzy oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego. Ustawa przewiduje ponadto zakup i sprzedaż interwencyjną wyrobów i przetworów mlecznych, przede wszystkim masła i odtłuszczonego mleka w proszku, a ponadto dopłaty do przechowywania i konsumpcji przetworów mlecznych.

Wejście w życie przepisów ustawy dotyczących rygorów wprowadzania mleka i przetworów mlecznych do obrotu oraz dopłat do niektórych przetworów mlecznych ustawa przewiduje dopiero w 2004 r.

W przepisach przejściowych ustawy zmienianej znajduje się regulacja, która ma obowiązywać do dnia uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej, dotycząca wprowadzenia od dnia 1 października 2002 roku dopłat do mleka klasy ekstra sprzedawanego podmiotom skupującym a udzielanych dostawcom hurtowym w wysokości (w roku 2002) - 7 groszy za litr. Ten właśnie przepis, w wyniku inicjatywy rządowej, jest zmieniany w drodze opiniowanej nowelizacji. Dopłaty do mleka Ekstra sprzedawanego podmiotom skupującym w wysokości 7 groszy za litr byłyby udzielane dostawcom hurtowym w roku 2002 nie od 1 października lecz już od 1 lipca. Ponadto zakresem tych dopłat w okresie przedakcesyjnym nowelizacja objęła nie tylko mleko klasy ekstra ale również mleko klasy I. Ta zmiana wykracza poza propozycje rządu zawarte w inicjatywie.

W opinii ustawodawcy, wprowadzenie dopłat do mleka klasy ekstra ma na celu podniesienie opłacalności produkcji i rozwój gospodarstw specjalizujących się w takiej produkcji.

W wyniku dyskusji komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawki do nowelizacji ustawy o regulacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Na sprawozdawcę wybrano senatora Tadeusza Bartosa.

Ponadto Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej oraz zmianie niektórych innych ustaw. Senatorowie po wysłuchaniu wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krystyny Majerczyk-Żabówki oraz dyrektora Departamentu Produkcji Zwierzęcej i Weterynarii w MRiRW Bogusława Pardo postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy. Sprawozdanie w imieniu komisji przedstawi Izbie senator Janusz Lorenz.