15 maja 2002 r.

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiali program posiedzenia wyjazdowego, które odbędzie się w województwie warmińsko-mazurskim w dniach 28-29 maja 2002 r.

Program przewiduje m.in. spotkanie z wojewodą warmińsko-mazurskim Stanisławem Szatkowskim i marszałkiem województwa Andrzejem Ryńskim. Wśród tematów posiedzenia znalazły się m.in. szanse i bariery rozwoju współpracy regionu z okręgiem kaliningradzkim w odniesieniu do produkcji artykułów rolno-spożywczych, możliwości wykorzystania lokalnego potencjału i bazy surowcowej do produkcji biopaliw w regionie warmińsko-mazurskim

Senatorowie zwiedzą także zakłady Indykpolu, gdzie będą dyskutować o sytuacji na rynkach płodów rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynku drobiu. Odwiedzą również gospodarstwo Łankiejmy, wydzierżawione przez AWRSP w Olsztynie. Senatorowie zapoznają się ze stanem przekształceń własnościowych i strukturalnych jednostek Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa na terenie warmińsko-mazurskim, a także z perspektywami przebudowy struktury agrarnej w Polsce (kontynuacja posiedzenia komisji z 30 kwietnia br.). Ponadto komisja zapozna się z projektem ustawy o obrocie ziemią.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznano się także z informacją głównego inspektora skupu i przetwórstwa artykułów rolnych o wynikach przeprowadzonego w dniach 15-20 kwietnia br. rozpoznania w zakresie aktualnej sytuacji w skupie płodów rolnych, produkcji i sprzedaży artykułów zbożowych i mięsnych oraz kształtowaniu się cen zbytu artykułów przetwórstwa rolno-spożywczego.

Ponadto zapoznano się pismem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Rybackich w Toruniu, zaniepokojonego sytuacją powstałą w wyniku działania nowego prawa ochrony środowiska, ze stanowiskiem Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej w sprawie negocjacji o członkostwo w UE w zakresie rolnictwa, a także ze stanowiskiem Związku Powiatów Polskich w sprawie realizacji ustawy o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia.