23 kwietnia 2002 r.
Odbyło się posiedzenie
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego omawiano aktualną sytuację w krajowym przemyśle cukrowniczym. Informację na ten temat przedstawili przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Skarbu Państwa.W swoim wystąpieniu wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Gutowski poinformował, że resort pracuje nad ustaleniem ceny interwencyjnej cukru i buraków cukrowych na sezon 2003/2004.
W sezonie 2001/2002 interwencyjna cena cukru wynosi 1,8 zł za kg bez VAT, cena podstawowa buraków cukrowych natomiast 115 zł za tonę.
Wiceminister skarbu państwa Małgorzata Ostrowska wyraziła opinię, że zmiany własnościowe oraz nadwyżki produkcji i poziom eksportu cukru mogą się stać przyczyną konfliktu, wpływającą na sytuację w polskim przemyśle cukrowniczym.
Według resortu rolnictwa, że wszystkie działania na tym rynku wynikają z założeń ustawy o regulacji rynku cukru, która weszła w życie w listopadzie ubiegłego roku. Projekt nowelizacji tej ustawy został pod koniec marca br. pozytywnie zaopiniowany przez rząd i teraz zajmie się nim parlament.
Z danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że w kampanii cukrowniczej 2001/2002 przerobiono 11 mld 252 tys. buraków cukrowych, z których wyprodukowano 1539,7 tys. ton cukru.
Prywatyzacja przemysłu cukrowniczego, zdaniem resortu rolnictwa, leży w gestii Ministerstwa Skarbu Państwa. Dlatego też resort skarbu jest autorem projektu nowelizacji o regulacji rynku cukru. Nowelizacja jest konieczna, aby mogła powstać Krajowa Spółka Cukrowa, gdyż w części cukrowni państwo ma mniej niż 100% udziałów. Obecne przepisy pozwalają bowiem na utworzenie spółki cukrowej z cukrowni, których skarb państwa jest jedynym właścicielem.
Do tej pory utworzenie spółki blokowały również spory prawne dotyczące Śląskiej Spółki Cukrowej. 23 kwietnia br. Sąd Okręgowy oddalił wniosek skarbu państwa o stwierdzenie ważności umowy sprzedaży Śląskiej Spółki Cukrowej francuskiemu inwestorowi Saint Louis Sucre. 13 maja br. ten sam sąd zde
cyduje, czy umowa powinna zostać wykonana.Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceprezes Agencji Rynku Rolnego poinformował senatorów o możliwościach i perspektywach eksportu nadwyżek cukru z zastosowaniem dopłat.
W obecnej sytuacji prawnej nie przewidziano regulacji dotyczących eksportu nadwyżek cukru z zastosowaniem dopłat. Rozpatrując problem subsydiowanego eksportu, należy uwzględnić warunki wynikające z polskich zobowiązań z tytułu członkostwa w Światowej Organizacji Handlu. Zgodnie z polskimi zobowiązaniami w WTO oraz polską listą koncesyjną do WTO, maksymalna ilość subsydiowanego eksportu cukru w 2002 r. może wynieść 104,4 tys. ton, co odpowiada maksymalnym wydatkom budżetowym w wysokości 32 mln USD.