Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny z 1. posiedzenia

Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

w dniu 26 października 2001 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 03)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Jolanta Danielak)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Otwieram pierwsze posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej piątej kadencji.

Zgodnie z art. 58 ust. 1 Regulaminu Senatu pierwsze posiedzenie komisji zwołuje i prowadzi marszałek Senatu.

Informuję, że zgodnie z tym samym przepisem na pierwszym posiedzeniu komisja wybiera ze swego składu kandydata na przewodniczącego.

Proponuję, aby porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji obejmował tylko jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos w sprawie porządku obrad pierwszego posiedzenia? Nie.

Wobec braku zastrzeżeń do porządku obrad stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów, przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji. Komisja została powołana w składzie siedmiu senatorów, zatem aby mogła podejmować uchwały, musi być obecnych co najmniej trzech senatorów.

Patrzę na listę obecności i stwierdzam, że w posiedzeniu bierze udział wymagana liczba senatorów, w związku z czym proszę o zgłaszanie kandydatów na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bardzo proszę, pan senator Lorenz.

Senator Janusz Lorenz:

Pani Marszałek! Proszę Państwa!

Chciałbym zgłosić kandydaturę kolegi Jerzego Pieniążka, człowieka, który w minionej kadencji koordynował z ramienia Klubu Parlamentarnego SLD prace nad wszystkimi ustawami rolniczymi. Jest to także były wicewojewoda sieradzki odpowiedzialny za rolnictwo. Jest to człowiek, który mieszka i pracuje na wsi, ma gospodarstwo, ma duże doświadczenie. Według mnie był to najaktywniejszy senator minionej kadencji - w pełni oddany sprawom rolnictwa. To po prostu rzetelny człowiek. Uważam, że śmiało i bardzo dobrze poprowadzi komisję. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję bardzo.

Czy pan senator Jerzy Pieniążek wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Jerzy Pieniążek:

Tak.

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję.

Czy są inne zgłoszenia? Nie ma. Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że zgłoszono pana senatora Jerzego Pieniążka jako kandydata na stanowisko przewodniczącego komisji.

Przystępujemy do głosowania nad wyborem kandydata.

Bardzo proszę o zgłoszenie trzech senatorów, którzy przeprowadzą głosowanie. Dziękuję bardzo.

W skład zespołu senatorów powołanego do przeprowadzenia głosowania tajnego weszli: pan senator Izdebski, pan senator Anulewicz i pan senator Lorenz.

Panie i Panowie Senatorowie, zarządzam pięć minut przerwy.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Informuję panów senatorów, że na każdej karcie do głosowania znajdują się kratki dające trzy możliwości głosowania: "za", "przeciw" i "wstrzymuję się". Karta do głosowania będzie ważna wtedy, kiedy senator postawi znak "x" w kratce "za" przy nazwisku co najwyżej jednego kandydata. Informuję, że nieprawidłowo wypełnione karty do głosowania będą uznane za głosy nieważne. Wypełnione karty panowie senatorowie będą wrzucać do przygotowanej urny. Po przeprowadzeniu głosowania ogłoszę przerwę, w trakcie której senatorowie powołani do przeprowadzenia głosowania tajnego obliczą głosy oraz sporządzą protokół głosowania. Protokół będzie podstawą do ogłoszenia wyników głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bardzo proszę o przystąpienie do głosowania.

Czy wszyscy panowie senatorowie oddali już głos? Dziękuję.

Proszę panów senatorów powołanych do przeprowadzenia głosowania o podliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

(Przerwa w obradach)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Bardzo proszę o protokół.

Panowie Senatorowie, odczytuję protokół głosowania tajnego.

Protokół głosowania w dniu 26 października 2001 r. nad wyborem kandydata na stanowisko przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senatora Jerzego Pieniążka na kandydata na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oddano 7 głosów. Głosów nieważnych nie było.

Powołani przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego senatorowie: Sławomir Izdebski, Andrzej Anulewicz i Janusz Lorenz, stwierdzają, że za wyborem senatora głosowało 6 osób, nikt nie głosował przeciw, wstrzymał się jeden senator.

Na podstawie wyników głosowania senatorowie stwierdzają, że senator Jerzy Pieniążek został kandydatem na stanowisko przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W związku z treścią protokołu stwierdzam, że pan senator Jerzy Pieniążek uzyskał wymaganą większość głosów i został kandydatem na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Bardzo serdecznie gratuluję panu senatorowi. (Oklaski)

Czy pan senator, kandydat na przewodniczącego komisji, chciałby zabrać głos?

(Senator Jerzy Pieniążek: Mogę?)

Proszę bardzo.

Senator Jerzy Pieniążek:

Pani Marszałek! Przemiłe Panie! Panowie Senatorowie!

Serdecznie dziękuję za zaufanie. Mam nadzieję, że w trakcie kadencji przekonam do siebie także tych, którzy jeszcze mnie nie znają.

Tak się składa, że przez ostatnią kadencję ciężko tu pracowaliśmy, między innymi z panem Januszem Lorenzem, zajmując się sprawami rolnymi. W końcu doszło do tego, że przekonaliśmy do siebie przedstawiciela AWS, który wystąpił z partii i głosował za nami. Panie pełniące wówczas funkcje sekretarzy to pamiętają.

W tej komisji są przedstawiciele trzech działających dzisiaj na wsi partii, które wygrały wybory: SLD, Samoobrony i PSL. Myślę, że to dobrze. Jesteśmy jedną z najmniejszych komisji - mamy tylu członków, co Komisja Ustawodawcza - co oznacza, że każdy z nas będzie miał trochę pracy. Tak się składa, że kierownictwo w resorcie należy do PSL, w Sejmie do Samoobrony, a tutaj ja zostałem wybrany. Myślę, że tak jest dobrze, że będzie koalicja.

Proszę państwa, samemu niczego się nie zrobi, tym bardziej, że niektórzy mówią, iż w przypadku rolnictwa potrzeba trzydziestu, a może i więcej lat, żeby nastąpiła trwała poprawa. Chciałbym podczas mojej pracy - ci, co mnie znają, wiedzą, że jest to dla mnie najważniejsze - skoncentrować się nie na tym, jak unifikować się z Unią Europejską, bo za to będą odpowiedzialni nasi szefowie w Warszawie, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ludzie z pionu integracji z Unią, ale na tym, aby nasi rolnicy mieli zysk, aby mieli rynki zbytu i gwarancje za sprzedane towary, aby ich produkcja była opłacalna.

Dodam jeszcze, bo nie wszyscy mnie znają, że trzy razy kandydowałem na wsi - raz do sejmiku, a dwa razy do Senatu - i mimo tego, że jestem z SLD wygrałem te wybory. Ludzie na wsi jakoś mnie szanują.

Chciałbym, aby nasza komisja - tak jak w poprzedniej kadencji - nie była komisją wojującą, ale działającą zgodnie. Myślę, że w tym gronie będziemy zawsze szukać konsensusu, dogadywać się i podpowiadać Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, komisji sejmowej oraz wicepremierowi i całemu rządowi, jak można spokojnie rozwiązać sprawy rolne.

Proszę państwa, nie jestem dyktatorem, obrady staram się prowadzić kolegialnie. Myślę, że będę mógł liczyć na wszystkich i że tak podzielimy między siebie odpowiedzialność i funkcje, że wszyscy będziemy usatysfakcjonowani pracą i odpowiedzialni za to, co czynimy. A za cztery lata zobaczymy, czy rolnicy ponownie powiedzą nam w swoich okręgach wyborczych "dziękuję". Dziękuję, Pani Marszałek. Dziękuję państwu. (Oklaski)

Wicemarszałek Jolanta Danielak:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Pozostaje nam jeszcze ustalić, kto podczas obrad plenarnych będzie rekomendował kandydata komisji na przewodniczącego. Rozumiem, Panie Senatorze, że podniesiona ręka oznacza chęć rekomendowania, tak? Będzie to więc pan senator Lorenz.

Szanowni państwo, stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad pierwszego posiedzenia komisji.

Zgodnie z art. 66 Regulaminu Senatu zostanie sporządzony protokół i zapis stenograficzny tego posiedzenia, który będzie udostępniony w sekretariacie komisji w pokoju nr  269. Członkowie komisji mogą zgłosić zastrzeżenia do protokołu na najbliższym posiedzeniu komisji po udostępnieniu protokołu. O przyjęciu lub odrzuceniu zastrzeżeń decyduje komisja. Protokół, do którego nie wniesiono zastrzeżeń, uważa się za przyjęty. Protokół zostanie podpisany przez prowadzącego obrady.

Zamykam pierwsze posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 11 minut 18)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.