Warszawa, dnia 3 czerwca 2005 r.

Stanowisko Komisji Ochrony Środowiska oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podjęte na posiedzeniach w dniach 1 i 3 czerwca 2005 r.

w sprawie podwyższenia podatku akcyzowego na olej napędowy i gaz płynny

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Ochrony Środowiska Senatu RP pragną wyrazić swój protest wobec podwyżek podatku akcyzowego na olej napędowy i gaz płynny mających być metodą likwidacji szarej strefy w handlu tymi nośnikami energii i uszczelnienia systemu ich dystrybucji.

Członkowie Komisji Ochrony Środowiska przypominają, że wieloletnie starania, które doprowadziły do obniżenia stawek na ekologiczne komponenty opałowe jakimi są gaz płynny i olej, które zastąpiły węgiel, przyczyniły się do znacznej poprawy jakości powietrza i ograniczenia niskiej emisji zanieczyszczeń. W ciągu wielu lat na kosztowne modernizacje systemów grzewczych zdecydowało się setki tysięcy obywateli, a także szpitale, uzdrowiska, przychodnie zdrowia, szkoły, przedszkola i wiele innych obiektów państwowych i samorządowych. Niepowetowaną stratą dla środowiska, a w konsekwencji dla społeczeństwa byłaby rezygnacja z gazu płynnego lub oleju jako czynnika grzewczego i powrót do opalania węglem.

Natomiast członkowie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwracają uwagę, że podwyżka dotyka przede wszystkim mieszkańców domów indywidualnych małych miasteczek i wsi, a więc najuboższych środowisk w kraju. Dotknie także przedsiębiorstwa związane z rolnictwem, warsztaty rzemieślnicze oraz małe zakłady produkcyjno-usługowe. W tych sektorach wzrosną koszty działalności, co wpłynie na ich rentowność, a w efekcie na poziom zatrudnienia oraz wielkość odprowadzanych podatków. Postulują więc o odroczenie decyzji i poszukiwanie innych rozwiązań zmierzających do eliminacji występujących patologii w handlu olejem opałowym.

Jednocześnie członkowie obu komisji w przypadku utrzymania powyższej decyzji wzywają Ministra Finansów do podjęcia pilnych prac nad rozporządzeniem umożliwiającym zwrot części akcyzy dla użytkowników oleju opałowego do celów grzewczych i produkcyjnych oraz wprowadzenie finansowych mechanizmów osłonowych dla najuboższych grup społecznych w kraju dotkniętych wzrostem kosztów podwyżek powyższych nośników energii.

Komisja Ochrony Środowiska Senatu RP

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP