Warszawa, 3 czerwca 2004 r.

STANOWISKO

Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęte na posiedzeniu w dniu 3 czerwca 2004 r.

w sprawie zmiany stawek podatku VAT na zadania inwestycyjne realizowane

na obszarach wiejskich po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po wysłuchaniu informacji przedstawionej przez Ministra Finansów oraz przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także uwzględniając przebieg dyskusji przyjmuje z zadowoleniem działania dążące do potwierdzenia drogą legislacyjną trwałości, zapisanych w umowach zawartych do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, wysokości stawek podatku VAT na zadania realizowane w ramach Programu SAPARD. Oczekujemy pilnego wydania stosownego rozporządzenia i zastosowania niezbędnych procedur organizacyjnych zgodnych z prawem unijnym.

Jednocześnie zwracamy się do Ministra Finansów o dokonanie analizy skali problemu dodatkowych obciążeń finansowych samorządów terytorialnych lub wykonawców robót budowlanych po zwiększeniu z dniem 1 maja br. stawek podatku VAT na realizowane przez nich wieloletnie zadania oświatowe wg umów podpisanych w latach poprzednich. Prosimy również o informację z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotyczącą zakresu problemu wynikającego z faktu zwiększenia stawek podatku VAT na zadania Programu SAPARD-u, dla umów zawartych po 1 maja br., a pozytywnie ocenionych przez oddziały regionalne Agencji przed dniem akcesji Polski do struktur unijnych.

W powyższych kwestiach Komisja oczekuje prócz informacji źródłowych propozycji rozwiązania problemów finansowych powstałych po dokonanych z dniem wejścia Polski do Unii Europejskiej zmian stawek podatku VAT, tak ważnych dla polskich benificjetów programów europejskich, samorządów miast i gmin, a także wykonawców zleconych przez nich robót budowlanych i drogowych.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP