Modliszewice, 13 marca 2004 r.

STANOWISKO

wypracowane podczas wyjazdowego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP

zorganizowanego w dniu 13 marca 2004 r. w województwie świętokrzyskim

w sprawie restrukturyzacji i modernizacji sektora mleczarskiego

w procesie integracji z Unią Europejską

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po zapoznaniu się z informacją przedstawioną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Lekarza Weterynarii, Agencję Rynku Rolnego oraz uwzględniając przebieg dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele producentów i przetwórców mleka, izb rolniczych, związkówi organizacji rolniczych oraz przedstawiciele samorządów i administracji rządowej wyraża swe uznanie dla postępującego stanu restrukturyzacji i modernizacji sektora mleczarskiego oraz jego przygotowania do funkcjonowania w mechanizmach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej. Odzwierciedleniem trwającego procesu przemian w przetwórstwie mleka jest rozwój towarowych gospodarstw mlecznych, wzrost jakości skupowanego surowca, konsolidacja skupu i przetwórstwa mleka, a także rosnąca ilość mleczarni dostosowujących się do wymogów Unii.

Komisja odnotowuje także znaczny postęp w implementacji przepisów wspólnotowych do polskiego systemu prawnego zarówno w zakresie organizacji rynków rolnych, standardów weterynaryjnych i jakości żywności, a także przygotowania polskich agencji płatniczych do realizacji Wspólnej Polityki Rolnej.

Wyrażamy przy tym satysfakcję z regulacji prawnych tzw. rynku lokalnego dla regionalnych produktów rolno-spożywczych, które dają szansę na funkcjonowanie małych, rodzinnych zakładów przetwórczych.

Biorąc pod uwagę zbliżający się termin akcesji Polski do Unii Europejskiej oraz ostatni wzrost subsydiów eksportowych dla produktów mleczarskich obecnej Unii oczekujemy od Agencji Rynku Rolnego podjęcia pilnych działań służących ochronie polskich producentów i przetwórców mleczarskich, szczególnie masła i mleka w proszku.

Jednocześnie wspieramy działania Polskiego Rządu, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i polskich obserwatorów w Parlamencie Europejskim służące wyrównywaniu poziomu eurosubsydiów między starymi i nowymi członkami Unii Europejskiej, zwiększeniu kwoty mlecznej dla Polski, a także zawężenia regulacji prawnych tzw. nadmiernych zapasów produktów rolnych w krajach akcesyjnych wyłącznie do towarów importowanych.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyraża swe uznanie władzom województwa świętokrzyskiego, kierownictwu regionalnej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i samorządom lokalnym za skuteczność w pozyskiwaniu środków przedakcesyjnych dla rolnictwa i obszarów wiejskich regionu, a służbom weterynaryjnym za wsparcie procesu modernizacji, służące powrotowi na ścieżkę gospodarczego rozwoju. Jednocześnie wyraża podziękowanie dla organizatorów wyjazdowego posiedzenia komisji w powiatach: kieleckim, pinczowskim, staszowskim, koneckim za jego sprawny przebieg oraz życzy wszystkim producentom
i przetwórcom rolno-spożywczym Ziemi Świętokrzyskiej, w tym sektora mleczarskiego ekonomicznego
sukcesu oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Senatu RP