Warszawa, dnia 14 stycznia 2003 r.
STANOWISKO
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP
przyjęte na posiedzeniu w dniu 14 stycznia 2003 r. w sprawie regulacji rynku mięsa drobiowego i wieprzowego w Polsce
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi biorąc pod uwagę informację przedstawioną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Agencję Rynku Rolnego, a także uwzględniając przebieg dyskusji, w której udział wzięli przedstawiciele hodowców i przetwórców mięsa, wyraża siwe głębokie zaniepokojenie postępującą deregulacją rynku mięsa w Polsce, a szczególnie mięsa wieprzowego i drobiowego.
Komisja wyraża dezaprobatę dla banku systemowych działań w ramach kompleksowej polityki rolnej stabilizującej rynek mięsa, ale również rynku pasz do ich produkcji. Obecnie, w sytuacji pogłębiającej się nadprodukcji wieprzowiny
i drastycznego spadku cen skupu żywca, oczekujemy pilnych działań interwencyjnych na polskim rynku mięsa wieprzowego niezbędnych do jego stabilizacji. Środki budżetowe przeznaczone na udzielanie dopłat do magazynowania nadwyżki mięsa winny być przede wszystkim kierowane na bezpośrednie dopłaty do skupu żywca. Zdaniem Komisji, należy też przy współpracy wydziałów ekonomicznych-handlowych polskich ambasad, zintensyfikować działania na rzecz eksportu narastającej nadwyżki świeżego mięsa wieprzowego, jak również i półtusz mrożonych przechowanych w licencjonowanych przez Agencje Rynku Rolnego magazynach.
Postulujemy również wykorzystanie wszystkich dostępnych celnych
i fitosanitarnych możliwości ochrony polskiego obszaru celnego przed nadmiernym importem mięsa. Jednocześnie, w aspekcie zbliżającego się referendum europejskiego, a tym samy możliwością zastosowania w Polsce, ograniczonej wewnętrznej interwencji na rynku wieprzowiny, widzimy pilną potrzebę podjęcia działań, przy współpracy Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Spraw Socjalnych, mających na celu, przesunięcie zakresu proporcji pomocy finansowych z budżetu państwa kierowanych dotychczas na wykup półtusz i na dopłaty do magazynowania w kierunku dopłat eksportowych.
Komisja jest także zdania, iż należy podjąć próbę parametrycznego ograniczania zakresu produkcji mięsa na potrzeby rynku krajowego, choćby przez udzielanie pomocy finansowej dla branżowych grup producentów rolnych lub jego wewnętrznego limitowania poprzez organizacje hodowców zwierząt.
Komisja uważa, że należy również rozpocząć systemowe działania
w kierunku promowania wzrostu spożycia polskiej zdrowej żywności na naszym rynku wewnętrznym, a także wypracowania długofalowej, skutecznej koncepcji jej promocji, w tym mięsa, na rynku Unii Europejskiej i krajów trzecich.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje ponadto do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pilnej weryfikacji zbyt wysokich taryfikatorów opłat za wystawienie świadectw zdrowia zwierząt oraz podjęcia akcji informacyjnej poprzez ogólnopolskie środki masowego przekazu w zakresie zasad ich wydawania, zarówno dla zwierząt jak i produktów rolnych.
W związku ze zbliżającym się referendum europejskim, postępującym procesem dostosowania polskiego systemu prawnego w obszarze wsi i rolnictwa do prawa unijnego oraz rozszerzającym się zakresem interwencji na poszczególnych rynkach rolnych postulujemy do publicznego radia i telewizji o pilne poszerzenie oferty programów informacyjno-publicystycznych w publicznym radiu i telewizji adresowanych do mieszkańców wsi i małych miasteczek.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazując powyższe stanowisko
i zawarte w nim wnioski poszczególnym adresatom prosi o pilną informację Agencji Rynku Rolnego dostarczoną wszystkim senatorom o podjętych działaniach interwencyjnych na rynku mięsa oraz oczekuje odpowiedzi na inne postawione problemy, które będą przedmiotem dalszych prac Komisji.
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Senatu RP