Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1754) z 211. posiedzenia

Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia

w dniu 17 maja 2005 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (druk nr 948).

(Początek posiedzenia o godzinie 15 minut 33)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Krystyna Sienkiewicz)

Przewodnicząca Krystyna Sienkiewicz:

Rozpoczynamy kolejne posiedzenie, o bardzo, bardzo dużym już numerze, trzycyfrowym. To już dwieście jedenaste posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Podczas tego posiedzenia, drugiego już w dniu dzisiejszym, zajmiemy się uchwaloną przez Sejm 6 maja ustawą o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (druk nr 948).

Tradycyjnie nie ma wśród nas posła sprawozdawcy, ale trud prezentacji - jako że był to projekt rządowy - przypadnie w udziale panu ministrowi Januszowi Zemkemu, którego witam ciepło i serdecznie wśród nas, podobnie jak towarzyszące mu osoby.

Jeżeli dobrze zrozumiałam wprowadzone zmiany, dotyczą one uściślenia przepisów i ujednolicenia pojęcia okresu służby wojskowej w Wojsku Polskim, sprecyzowania pojęcia uposażenia należnego na ostatnio zajmowanym stanowisku, właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich i korzystania przez świadczeniobiorców wojskowych ze świadczeń funduszu socjalnego. Tyle z tej ustawy, tak prima facie, na pierwszy rzut oka, zrozumiałam.

Teraz bardzo proszę pana ministra, żeby zechciał nam uświadomić, jaka była idea tego przedłożenia rządowego. Czy do pierwotnego projektu Sejm wprowadził jakieś zmiany i czy pana życzeniem jest, by na ostatnim już etapie legislacji w Senacie zachować tę ustawę w obecnym kształcie, czy też wprowadzić do niej zmiany?

Bardzo proszę, czas i mikrofon należą do pana, Panie Ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Janusz Zemke:

Dziękuję bardzo.

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować pani, Pani Przewodnicząca, a także paniom senator i panom senatorom za to, że komisja tak szybko i tak sprawnie zajęła się tą ustawą.

Pani przewodnicząca we wprowadzeniu wyłuskała istotę proponowanych zmian, w związku z czym chciałbym jedynie zwrócić uwagę na fakt, że propozycja nowelizacji wynika naszym zdaniem, po pierwsze, z wymogów prawnych. Do tej pory bowiem omawiane kwestie były regulowane głównie aktami prawnymi niższej rangi, rozporządzeniami. Uważamy, że jest to materia tak istotna, dotycząca praw obywateli - bo żołnierze to także obywatele - że jest pożądane, aby te kwestie, zgodnie z wymogami naszej konstytucji, były uregulowane w ustawie. To jest sprawa pierwsza.

Sprawa druga. Ponieważ pani przewodnicząca zadała pytanie, czy w toku prac w Sejmie dokonano pewnych korekt, chciałbym poinformować, że w toku prac w Sejmie nastąpiło jedno uściślenie. Zdecydowano mianowicie, że te rozwiązania dotyczą także tych żołnierzy, którzy służyli kiedyś w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - chodzi o komisje lekarskie. Otóż przed wejściem w życie obecnej konstytucji żołnierze służyli przede wszystkim w Ministerstwie Obrony Narodowej, w jednostkach podporządkowanych ministrowi obrony narodowej, ale mieliśmy także żołnierzy w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Dotyczy to, przykładowo, Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych - jak sama nazwa mówi, chodzi o żołnierzy. Wewnątrz ówczesnego Ministerstwa Spaw Wewnętrznych była także usytuowana jednostka wojskowa GROM, mieliśmy również sytuację, że żołnierze z poboru odbywali służbę w MSW. W toku pracy w Sejmie nie tylko zwrócono na to uwagę, ale także doprecyzowano, że nawet ci, którzy onegdaj służyli w MSW, w przypadku orzecznictwa byliby objęci tą ustawą.

I wreszcie sprawa trzecia, zawsze istotna, kiedy pracuje się nad takim aktem, to odpowiedź na pytanie, czy ta propozycja generuje jakieś skutki finansowe. Takie pytanie, w poczuciu odpowiedzialności za budżet państwa, zawsze musimy stawiać. Chciałbym więc poinformować Wysoką Komisję, Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia, że to rozwiązanie nie generuje żadnych dodatkowych skutków dla budżetu państwa. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Krystyna Sienkiewicz:

Dziękuję.

Czy ktoś ze strony rządowej chciałby jeszcze coś uzupełnić? Nie.

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Janusz Zemke: Jeśli będą jakieś pytania, to odpowiemy.)

Oczywiście, dziękuję bardzo.

Czy pani mecenas Langner z Kancelarii Senatu...

(Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner: Dziękuję, nie mam nic do dodania.)

Dziękuję bardzo.

A zatem otwieram dyskusję, proszę bardzo. Można zgłaszać pytania, wnioski, wypowiadać się - zwracam się i do senatorów, i do naszych gości.

Wygląda na to, że wszyscy są pacyfistami i wszyscy sprzyjają armii.

Ustawa jest prosta, więc może nie ma o co...

Proszę bardzo, pan senator Pawłowski.

Senator Wojciech Pawłowski:

Stawiam wniosek o przegłosowanie tego projektu, żeby nie tracić czasu. Dziękuję.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodnicząca Krystyna Sienkiewicz:

Czy są inne wnioski niż ten zgłoszony przez pana senatora Pawłowskiego?

Skoro nie ma, to bardzo proszę, szanujmy swój czas i nie traćmy go na zbędną dyskusję.

A zatem kto z państwa jest za przyjęciem ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw, zawartej w druku nr 948, bez poprawek, proszę o podniesienie ręki. (8)

Dziękuję bardzo. Wniosek został przyjęty jednogłośnie, tak więc będziemy rekomendować Senatowi uchwałę o przyjęciu tej ustawy bez poprawek.

Proszę jeszcze o zaproponowanie senatora sprawozdawcy. Kto z państwa chciałby...?

(Głos z sali: Może pani przewodnicząca?)

Nie, no może ktoś inny by chciał... Bardzo proszę.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Bardzo proszę, teraz już bardzo serio pytam.

(Senator Wojciech Pawłowski: Wybór jest prosty: pani przewodnicząca.)

No, ale ja nie chciałabym ograniczać nikomu możliwości wypowiedzi.

Może pani senator Stradomska? Czy pan senator?

(Senator Zdzisław Jarmużek: Nie, ja nie.)

Dobrze, dziękuję w takim razie. Dziękuję bardzo za to, że będę miała zaszczyt wystąpić na posiedzeniu w imieniu naszej komisji.

Czy są jakieś inne sprawy, ewentualnie pytania?

Skoro nie, dziękuję bardzo. Zamykamy posiedzenie komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 42)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Marek Regulski
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów