28 lipca 2005 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy - Karta Nauczyciela
.Opinie na temat ustawy przedstawiła wiceminister polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak.
Ponadto w posiedzeniu wzięli udział - radca ministra w Ministerstwie Polityki Społecznej Maria Janiszewska-Wyszyńska, główny specjalista do spraw legislacji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Elżbieta Kowalczyk, naczelnik wydziału w Departamencie Finansowania Sfery Budżetowej w Ministerstwie Finansów Elżbieta Walczak oraz Wiesława Taranowska i Bogdan Grzybowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Komisja zapoznała się także z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W głosowaniu, na wniosek senator Krystyny Sienkiewicz, senatorowie opowiedzieli się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono sen
ator K. Sienkiewicz.W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono Informację Rzecznika Praw Dziecka o działalności za rok 2004 wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dzie
cka.Informację przedstawił rzecznik praw dziecka Paweł Jaros. W swoim wystąpieniu rzecznik zwrócił uwagę na niektóre problemy i zagrożenia dotyczące dzieci i młodzieży oraz działania podejmowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Zdaniem P. Jarosa, należy podjąć zdecydowane działa
nia ukierunkowane na likwidację i zapobieganie ubóstwu dzieci (około 30% dzieci jest niedożywionych).Rzecznik podkreślił, że wciąż około 60 tysięcy dzieci i młodzieży nie realizuje obowiązku szkolnego, co świadczy między innymi o słabości administracji publicznej. Ubóstwo rodzin wyraźnie wyznacza podział wśród uczniów szkół wszystkich szczebli. Głównymi kryteriami tego podziału są: status zawodowy, materialny i społeczny rodziców i opiekunów.
Rzecznik zdecydowanie opowiedział się za zmniejszeniem liczby dzieci przebywających w domach dziecka i dalszym rozwijaniem rodzinnych form opieki zastępczej nad dzieckiem, takich jak rodzinne domy dziecka czy rodziny zastępcze.
Niepokojąco mała liczba dzieci, zwłaszcza na terenach wiejskich, objęta jest opieką przedszkolną (około 30%, wobec 70% w krajach tzw. starej Unii Europejskiej). Niemała liczba przedszkoli i szkół, zwrócił uwagę rzecznik, jest zamykana.
Do problemów nadal nierozwiązanych należą: zapewnienie dzieciom dostatecznej opieki medycznej w szkole, skuteczna ochrona przed przemocą fizyczną i przed wykorzystaniem seksualnym, zarówno w szkole, jak i miejscu zamieszkania i rodzinie.
Rzecznik poinformował także o swojej i Biura Rzecznika Praw Dziecka współpracy z parlamentem, rządem, administracją samorządową i organizacjami pozarządowymi.
W dyskusji senatorowie K. Sienkiewicz i Franciszek Bobrowski zwracali uwagę na potrzebę skuteczniejszego informowania przez rzecznika o swojej działalności. Senator Zdzisława Janowska podkreśliła, że działania podejmowane przez rzecznika praw dziecka zasługują na uznanie i poparcie.
Na zakończenie posiedzenia stwierdzono, że Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła Informację Rzecznika Praw Dziecka o działalności za rok 2004 wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka, nie wnosząc żadnych uwag.