26 kwietnia 2005 r.
Odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawstwa i Praworządności
oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, podczas którego przeprowadzono pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.Rozpatrywany projekt zgłosiła Komisja Ustawodawstwa i Praworządności. W związku z nieobecnością reprezentanta wnioskodawców senatora Gerarda Czai projekt przedstawiła senator Ewa Serocka, wyznaczona przez komisję.
Rozpatrywana inicjatywa była odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez organizacje pozarządowe, a przede wszystkim Polski Związek Niewidomych. Dotyczyła art. 80 kodeksu cywilnego, który utrudnia złożenie osobie nieumiejącej czytać oświadczenia woli. Zawarta w dotychczasowym art. 80 kc norma stwarzała wiele problemów osobom niepełnosprawnym, szczególnie niewidomym lub niedowidzącym. Różne instytucje odmawiają przyjęcia dokumentów podpisanych przez niewidomych w formie innej niż akt notarialny, narażając ich tym samym na ponoszenie dodatkowych kosztów - w odróżnieniu od innych obywateli.
Twórcy tego rozwiązania, którego historia jest bardzo odległa, mieli na względzie ochronę osób niemogących czytać, w tym również niewidomych, przed nadużyciami nieuczciwych kontrahentów. Przepisy te do pewnego czasu nie były stosowane w odniesieniu do osób niewidomych, umiejących składać podpisy na wystawionych dokumentach lub składających oświadczenie woli
w formie pisemnej.Sytuacja od pewnego czasu uległa zdecydowanej zmianie. Większość, szczególnie instytucji finansowych, żąda od osób niemogących czytać składania oświadczenia woli w formie aktu notarialnego. Poczucie godności tych obywateli zostało więc wycenione na poziomie kosztów sporządzenia aktu notarialnego.
W opinii wnioskodawców, proponowane zmiany art. 80 kodeksu cywilnego, poprzez dodanie paragrafu 2, stanowić będą nadal ochronę osób niemogących czytać i kontrahentów przyjmujących oświadczenie woli, ułatwią one jednak tym osobom normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Proponowane rozwiązanie dopuszcza możliwość korzystania przez osobę nieumiejącą czytać z pomocy wybranej przez siebie zaufanej osoby przy składaniu oświadczenia woli.
Podczas posiedzenia na temat przedstawionego projektu nowelizacji kodeksu cywilnego wypowiadali się dyrektor i wicedyrektor Departamentu Prawno-Legislacyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości Beata Mik i Jan Bołonkowski oraz sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze Sprawiedliwości sędzia Robert Zygadło. Przedstawili ono pozytywną opinię na temat kształtu proponowanej nowelizacji, aczkolwiek sugerowali, że byłoby lepiej zawrzeć to uregulowanie w całościowej nowelizacji prawa cywilnego.
Połączone komisje, zgodnie z art. 80 ust. 1, 2 i 3 Regulaminu Senatu, po rozpatrzeniu w pierwszym czytaniu projektu wniosły o przyjęcie bez poprawek przedstawionego przez wnioskodawców projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz projektu uchwały w sprawie wniesienia do Sejmu tego projektu ustawy.
Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas drugiego czytania na posiedzeniu ple
narnym Izby senator E. Serocka.Jednocześnie upoważniono senatora G. Czaję do reprezentowania stanowiska Senatu w dalszych pracach nad projektem.