30 marca 2005 r.
Senatorowie z Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Opinię na temat ustawy sejmowej przedstawił minister zdrowia Marek Balicki. Głos zabierali także wiceminister zdrowia Zbigniew Podraza, dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Władysław Puzoń, p.o. wicedyrektora Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej w Ministerstwie Finansów Anna Napiórkowska, posłowie Małgorzata Stryjska i Bolesław Piecha, senator Krzysztof Jurgiel. W posiedzeniu uczestniczyli też przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W ocenie ministra zdrowia M. Balickiego, ustawa przyjęta przez Sejm zawiera m.in. wadliwe przepisy dotyczące pożyczek z budżetu państwa oraz możliwości ich umorzenia.
22 marca 2005 r. Sejm, przewagą jednego głosu, uchwalił ustawę o restrukturyzacji finansowej publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej autorstwa klubów opozycyjnych. Ustawa zakłada udzielenie - na mocy decyzji ministra finansów - pożyczek z budżetu państwa publicznym szpitalom.
Zdaniem M. Balickiego, to wadliwy zapis. Ustawa nie przewiduje natomiast możliwości przekształcenia szpitali publicznych w spółki użyteczności publicznej, co przewidywał prezydencki (promowany przez M. Balickiego) projekt ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów. Z uchwalenia tej ustawy byli natomiast zadowoleni przedstawiciele środowisk medycznych. Ich zdaniem, dobrze się stało, że w ustawie nie ma zapisów o spółkach użyteczności publicznej.
W dyskusji senator Krystyna Sienkiewicz zgłosiła poprawkę do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Poprawka składała się z 33 punktów i zakładała m.in. objęcie restrukturyzacją finansową długów cywilnoprawnych szpitali wobec dostawców (sprzętu, leków, żywności). Poprawka precyzowała też przepisy dotyczące pożyczek dla publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Znalazły się również zapisy o wstrzymaniu egzekucji komorniczych na czas trwania procesu restrukturyzacji placówek.
Pozytywną opinię na temat zaproponowanych zmian wyraził minister zdrowia M. Balicki. Jego zdaniem, sposób obliczania wysokości tej pożyczki - zaproponowany w poprawce - nie budzi wątpliwości.
Minister zdrowia M. Balicki zaznaczył, że w czasie głosowania w Sejmie została odrzucona propozycja ochrony zakładów przed egzekucjami komorniczymi na czas trwania procesu restrukturyzacji, "tak żeby ZOZ mógł złapać oddech i wyjść z kryzysu". "To, co jest w proponowanym pakiecie poprawek, to nie są nowe rozwiązania, ale jest to wynik kilkunastomiesięcznej pracy, więc są to przemyślane i spójne propozycje" - dodał. "Już na następny parlament spadnie to zadanie, które teraz przez opozycję zostało zaniechane: wprowadzenie takich mechanizmów, które zapewnią zdrową gospodarkę finansową. Chodzi o to, aby pieniądze podatników, płacących składki, nie były przeznaczane na opłaty komornicze, na karne odsetki" - wyjaśnił minister zdrowia.
W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia poparła zaproponowane zmiany i postanowiła zarekomendować senatowi wprowadzenie 33 poprawek do ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Ustalono, że w imieniu komisji sprawozdanie w tej sprawie złoży senator K. Sienkiewicz.