15 marca 2005 r.
Komisja Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego
, Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisja Ustawodawstwa i Praworządności na wspólnym posiedzeniu przeprowadziły pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi.W posiedzeniu komisji wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Janusz Opolski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Michał Kamiński - zastępca prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Jan Turski - kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Marian Brocki - przewodniczący Wojskowej Rady Lekarskiej, płk Krzysztof Komorowski - dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, prof. Andrzej Lewiński - rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Władysław Matkowski - prezes Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju, Józef Lelito - prezes Zarządu Wojewódzkiego w Łodzi Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP, Tadeusz Michalski - prezes Zarządu Okręgu Łódzkiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Projekt uchwały został wniesiony przez grupę senatorów.
Komisje na wspólnym posiedzeniu, zgodnie z art. 80 ust. 1 i 2 Regulaminu Senatu, po rozpatrzeniu projektu uchwały w pierwszym czytaniu wprowadziły do niego poprawkę i postanowiły wnieść o przyjęcie przez Senat jednolitego, następującego projektu uchwały:
<<Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, przepisami ustawy dotyczącej uprawnień kombatanckich, a przede wszystkim zgodnie tradycją i nakazem moralnym, w naszym kraju szczególny szacunek należy się wszystkim tym, którzy z poświęceniem i zaangażowaniem walczyli o wolną i niepodległą Polskę.
Poza malejącą już grupą kombatantów i weteranów II wojny światowej, w Polsce żyją tysiące uczestników innych konfliktów zbrojnych oraz misji pokojowych i stabilizacyjnych. Ich leczenie, będące procesem długotrwałym i wieloprofilowym, wymaga wysokospecjalistycznej wiedzy, opartej o doświadczenie z zakresu medycyny wojskowej.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się zatem do Rządu polskiego o utworzenie Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi na bazie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz - w porozumieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia - o alokację środków na realizację jego zadań, czyli udzielanie świadczeń medycznych na rzecz kombatantów i weteranów.
Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski">>.
Postanowiono, że projekt uchwały na posiedzeniu plenarnym Izby przedstawi senator Krystyna Sienkiewicz.