16 lutego 2005 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia przyjęła opinię w sprawie projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usług na rynku wewnętrznym w zakresie odpowiadającym zakresowi działania komisji.
Założenia przyjęte w projektowanej dyrektywie omówił, wyjaśnił i przedstawił stanowisko rządu w tej sprawie wiceminister zdrowia Paweł Sztwiertnia.
W opinii przyjętej dla Komisji Spraw Unii Europejskiej przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia stwierdzono, że senatorowie jednogłośnie poparli stanowisko rządu w sprawie wyłączenia z projektu liberalizacji rynku usług w UE świadczeń ochrony zdrowia finansowanych wyłącznie ze środków publicznych z powodów przedstawionych przez ministra zdrowia.
Jak napisano, negatywna opinia komisji wobec tego sektora usług wynika również z zaprezentowanego stanowiska Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej w przedmiotowej sprawie.
W opinii komisji, liberalizacja wymiany i rynku usług w sektorze ochrony zdrowia (art. 2) oraz pomocy społecznej (art. 16-17) może doprowadzić do obniżania standardów, dumpingu socjalnego, nie będzie również możliwy skuteczny nadzór nad usługodawcą wykonującym usługę w innym państwie członkowskim.
Jakkolwiek komisja pozytywnie przyjęła możliwość sprzedaży usług w każdym z 25 krajów UE, to w sektorach wrażliwych, tzn. ochronie zdrowia i pomocy społecznej, opowiedziała się przeciw liberalizacji.