3 lutego 2005 r.
Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej ustawę o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Poprzednie posiedzenie w tej sprawie odbyło się 15 grudnia br. Komisje postanowiły wówczas zwrócić się do resortu polityki społecznej i urzędu kombatantów o przedstawienie szacunkowych danych dotyczących ewentualnych beneficjentów proponowanej inicjatywy.
Stanowisko resortu w tej sprawie przedstawiła dyrektor Departamentu Świadczeń Socjalnych w Ministerstwie Polityki Społecznej Alina Wiśniewska. Przypomniała ona, że nie ma stanowiska rządu w sprawie rozpatrywanej nowelizacji, a resort sceptycznie odnosi się do projektu rozszerzenia kręgu uprawnionych, gdyż są wątpliwości co do proponowanych rozwiązań. W szczególności zaś brak precyzyjnego wskazania, które wdowy miałyby być beneficjentkami.
Senator Ryszard Matusiak, reprezentujący wnioskodawców, polemizował z poglądami strony rządowej i zauważył, że doprecyzowanie przepisu, tak aby obejmował wszystkie wdowy, nie stanowi problemu i poprosił legislatora o przedstawienie poprawki.
W wyniku dyskusji na poprzednim posiedzeniu poświęconym pierwszemu czytaniu tego projektu inicjatywy ustawodawczej legislatorka Agata Sokołowska przygotowała i przedstawiła dwie wersje poprawek:
Senator R. Matusiak przejął i podtrzymał wniosek w wersji pierwszej.
W dyskusji niektórzy senatorowie sceptycznie odnosili się do idei poszerzenia grona uprawnionych i przypomnieli inicjatywę ustawodawczą Senatu, która nie doczekała się zakończenia procesu legislacyjnego w Sejmie (o małoletnich ofiarach wojny) oraz ustawy, które mimo ich uchwalenia nie przyniosły uprawnionym spodziewanych korzyści (ustawa o cywilnych ofiarach wojny, ustawa "203"dla pielęgniarek).
Po dyskusji przewodnicząca Komisji Ustawodawstwa i Praworządności senator Teresa Liszcz poddała pod głosowanie wniosek o podjęcie inicjatywy ustawodawczej wraz z autopoprawką senatora R. Matusiaka, w myśl której art. 5b otrzymuje brzmienie:
"Art. 5b. Odszkodowanie przysługuje również kobietom, które po dniu wejścia w życie ustawy stały się wdowami po poszkodowanych, o których mowa w art. 5a ust. 1 pkt 1, jeżeli odszkodowanie nie zostało tym poszkodowanym przyznane lub wypłacone. Podstawą przyznania i wypłaty odszkodowania jest wniosek wdowy złożony w Biurze Roszczeń Byłych Pracowników Zakładów Produkcji Rud Uranu Państwowej Agencji Atomistyki w Kowarach".
Wniosek został przyjęty jednogłośnie. Ustalono, że sprawozdanie połączonych komisji podczas drugiego czytania przedstawi senator Olga Krzyżanowska. Jednocześnie komisje zaproponowały, aby w dalszych pracach legislacyjnych Senat reprezentowała senator O. Krzyżanowska.