Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (1309) ze 161. posiedzenia

Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia

w dniu 19 maja 2004 r.

Porządek obrad

1. Wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 18 minut 47)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Mirosław Lubiński)

Zastępca Przewodniczącego Mirosław Lubiński:

Otwieram sto sześćdziesiąte pierwsze posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 Regulaminu Senatu komisja spośród swojego grona wybiera kandydata na przewodniczącego.

Proponuję, aby porządek obrad zawierał jeden punkt: wybór kandydata na przewodniczącego komisji.

Czy ktoś z państwa chciałby zgłosić uwagi w sprawie porządku obrad? Nie ma uwag.

Wobec braku zastrzeżeń do porządku obrad posiedzenia komisji stwierdzam, że komisja zatwierdziła porządek obrad.

Informuję państwa senatorów, że zgodnie z art. 53 ust. 6 i 7 Regulaminu Senatu głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Regulaminu Senatu uchwały komisji zapadają większością głosów przy obecności co najmniej 1/3 członków komisji. W składzie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia jest obecnie dwunastu senatorów, zatem, aby komisja mogła podjąć uchwałę, musi być obecnych co najmniej czterech senatorów. W tej chwili na posiedzeniu jest obecna wystarczająca liczba senatorów, aby nasze uchwały były prawomocne.

W związku z tym rozpoczynam przyjmowanie kandydatur na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. W tym momencie, jeżeli państwo pozwolicie, udzielę sobie samemu głosu, a potem oczywiście państwu.

Zgłaszam kandydaturę pani senator Krystyny Sienkiewicz na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Są kandydatury, które bronią się same i nie potrzeba ich długo rekomendować. Taką właśnie kandydaturą jest kandydatura pani senator, która ma doświadczenie w pracy administracyjnej, bo była przez trzy lata wiceministrem zdrowia, była w pięciu rządach, co jest pewnego rodzaju rekordem. Była posłem drugiej kadencji, uczestniczyła w pracach Komisji Polityki Społecznej i Komisji Zdrowia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Była również wiceprzewodniczącą senackiej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. A co jest najważniejsze i odnosi się już bezpośrednio do prac naszej komisji, od dziesięciu miesięcy faktycznie kieruje pracami Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Kieruje w sposób bardzo efektywny, jest nie tylko sumienna i rzetelna w tym, co robi, ale jej cechy wolicjonalne, czyli mocny, zdecydowany charakter, również oddziałują na tempo prac naszej komisji, które, uważam, jest bardzo dobre. Komisja ma bardzo olbrzymi zakres swojej działalności, pracy mamy mnóstwo i myślę, że sprawność pracy naszej komisji zawdzięczamy właśnie pani senator. Myślę, że to jest nie tylko mój pogląd. To jest moja kandydatura.

Oddaję państwu głos. Czy są inne kandydatury? Nie ma, tak?

Czy pani senator Krystyna Sienkiewicz wyraża zgodę na kandydowanie?

Senator Krystyna Sienkiewicz:

Tak, oczywiście.

Zastępca Przewodniczącego Mirosław Lubiński:

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że została zgłoszona kandydatura pani senator Krystyny Sienkiewicz na przewodniczącego komisji.

Przystępujemy do głosowania nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Proszę teraz o zgłoszenie się trzech senatorów, którzy przeprowadzą głosowanie nad wyborem kandydata na przewodniczącego komisji. Bardzo proszę.

O, widzę, że pan senator Bobrowski się zgłosił, pan senator Pawłowski również. I kto jeszcze? I pani senator Stradomska. Dziękuję bardzo.

W związku z tym do przeprowadzenia tajnego głosowania powołuję senatorów Bobrowskiego i Pawłowskiego oraz panią senator Stradomską.

Zarządzam pięciominutową przerwę na przygotowanie kart do głosowania. Dziękuję.

(Głos z sali: Za długo.)

Już? Tak szybko?

To minutową przerwę zarządzam.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

To jednak pięć minut musi być.

(Przerwa w obradach)

Zastępca Przewodniczącego Mirosław Lubiński:

Proszę państwa senatorów powołanych do przeprowadzenia tajnego głosowania o rozdanie opieczętowanych kart do głosowania, na których znajduje się nazwisko zgłoszonej pani senator, kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dla celów protokolarnych wygłoszę formułę mówiącą o zasadach głosowania. Na karcie do głosowania znajdują się kratki dające trzy możliwości: za, przeciw i wstrzymuję się. Karta do głosowania będzie głosem ważnym, jeżeli senator postawi znaczek "x" w kratce "za" co najwyżej przy jednym kandydacie, tu mamy tylko taką możliwość, i przy nazwisku danego kandydata postawi co najwyżej jeden znak "x".

Informuję, że karty do głosowania wypełnione nieprawidłowo będą uznane za głosy nieważne. Po wypełnieniu kart panie i panowie senatorowie będą wrzucać karty do przygotowanej urny, co też się właśnie stało.

Ogłaszam teraz przerwę, która jest potrzebna do obliczenia wyników głosowania.

(Przerwa w obradach)

Senator Alicja Stradomska:

Odczytuję protokół głosowania tajnego w dniu 19 maja 2004 r. w sprawie wyboru kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

W głosowaniu tajnym nad wyborem senator Krystyny Sienkiewicz na kandydata na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oddano 10 głosów, w tym głosów nieważnych nie ma. Powołani przez przewodniczącego obrad do prowadzenia tajnego głosowania senatorowie: Alicja Stradomska, Wojciech Pawłowski, Franciszek Bobrowski, stwierdzają, że za wyborem Krystyny Sienkiewicz głosowało 10 senatorów, przeciw głosowało 0 senatorów, wstrzymało się 0 senatorów. W związku z wynikami głosowania stwierdzamy, że senator Krystyna Sienkiewicz została kandydatem na przewodniczącego komisji...

(Głos z sali: Przewodniczącym, nie kandydatem.)

(Zastępca Przewodniczącego Mirosław Lubiński: Nie, jest dobrze.)

...kandydatem na przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Warszawa 19 maja 2004 r. Podpisy członków komisji.

Dziękuję bardzo i gratuluję.

Zastępca Przewodniczącego Mirosław Lubiński:

Gratuluję, Pani Senator. (Oklaski)

(Głos z sali: Czyli jest dopiero kandydatem.)

Tak. Ostatecznego wyboru na przewodniczącego dokona Senat podczas posiedzenia.

Czy pani senator chciałaby zabrać głos?

(Senator Krystyna Sienkiewicz: Tak.)

Bardzo proszę.

Senator Krystyna Sienkiewicz:

Dziękuję bardzo.

Przede wszystkim witam nowych kolegów w składzie naszej komisji, pracowitej komisji, o czym pan senator Jarmużek miał okazję przekonać się w poprzednich kadencjach, kiedy uczestniczył w posiedzeniach tej komisji. Cieszę się, że teraz nas zasilił. Bardzo cieszę się, że również pan senator Gołąbek znalazł się w składzie naszej komisji.

O moich dalszych losach oczywiście zadecyduje cały Senat.

Państwu bardzo, bardzo dziękuję. I będę się starała, żebyście tego wyboru nie żałowali. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Mirosław Lubiński:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos?

Szanowni Państwo, skoro nie, to stwierdzam, że wyczerpaliśmy porządek obrad obecnego posiedzenia komisji.

Zgodnie z art. 66 Regulaminu Senatu zostaną sporządzone protokół i zapis stenograficzny tego posiedzenia komisji i będą one udostępnione w sekretariacie komisji w pokoju nr 275. Po udostępnieniu protokołu członkowie komisji mogą zgłaszać do niego zastrzeżenia na najbliższym posiedzeniu komisji, a o przyjęciu lub odrzuceniu zastrzeżeń zadecyduje komisja. Protokół, do którego nie zostaną wniesione zastrzeżenia, będzie uważany za przyjęty. Protokół zostanie podpisany przez prowadzącego obrady.

Zamykam sto sześćdziesiąte pierwsze posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 01)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.


Kancelaria Senatu
Opracowanie: Justyna Żurańska
Publikacja: Biuro Prac Senackich, Dział Stenogramów