Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (1209) ze wspólnego posiedzenia
Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia (149.),
Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (135.)
oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej (178.)
w dniu 18 marca 2004 r.
Porządek obrad:
1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 06)
(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Krystyna Sienkiewicz)
Senator Jerzy Pieniążek:
Kolega przewodniczący Kulak i ja proponujemy, żeby posiedzenie w sprawie tej ustawy poprowadziła jedyna kobieta w naszym prezydium, pani senator Sienkiewicz.
Senator Zbigniew Kulak:
Dlatego że gruncie rzeczy ta ustawa najbliższa jest jednak komisji pani senator Sienkiewicz, bo ustawa jakby wychodzi z rolnictwa, a my rozpatrzyliśmy ją tylko pod kątem integracji.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Mogłabym powiedzieć, że do ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej ta ustawa jeszcze nie dotarła, ale przecież nie będziemy teraz toczyć sporów, bo mówimy "dość" wszelkiej wojnie, nie tylko tej w Iraku, ale i tej przy tym stole. W związku z tym otwieram posiedzenie trzech połączonych komisji: Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zwołane w celu rozpatrzenia poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw. W naszym posiadaniu jest zestawienie zawierające dwadzieścia sześć poprawek.
(Rozmowy na sali)
Ja i tak będę głośniej mówiła, niż panie senator! Przepraszam, ale wszyscy jesteśmy zmęczeni, wszyscy chcemy jak najszybciej zakończyć pracę, w związku z czym nie utrudniajmy sobie nawzajem życia. Można wyjść na korytarz...
Teraz chciałabym powrócić do takiego oto sposobu procedowania: pierwszy wniosek o odrzucenie ustawy jest najdalej idący, dlatego będzie rozpatrywany jako pierwszy, a jeżeli nie uzyska on niczego nie przesądzam nie uzyska poparcia, wówczas przystąpimy do dalszej pracy. W związku z czym poddaję pod głosowanie wniosek opatrzony rzymską jedynką, czyli wniosek o odrzucenie ustawy.
Czy pan senator Izdebski chciałby się jeszcze wypowiedzieć, czy ograniczy się do tego, co przedstawił podczas obrad plenarnych?
Senator Sławomir Izdebski:
Ja myślę, że pełne uzasadnienie przedstawiłem na forum Senatu i skoro widzę zmęczenie nie tylko senatorów, ale i pani minister, to jeżeli chcemy przyspieszyć prace, to proszę o przyjęcie tego wniosku i tak będzie krócej.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję za taką bardzo prospołeczną postawę.
Kto zatem z państwa jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie ustawy, proszę o podniesienie ręki.
Kto jest przeciwny?
I kto wstrzymał się od głosu?
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Dobrze. Ogłoszę tylko wyniki i pani powie...
A więc wniosek o odrzucenie ustawy został odrzucony: 2 głosy za przy 12 głosach sprzeciwu. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Proszę bardzo, Pani Mecenas.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Proszę wybaczyć Biuru Legislacyjnemu, że ze względu na pośpiech i na trudność ustawy nie uwzględniło wniosku komisji spraw zagranicznych o przyjęcie ustawy bez poprawek. Teraz należy głosować nad tym wnioskiem.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dobrze.
A zatem zgodnie z sugestią pani mecenas z Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu poddam pod głosowanie wniosek Komisji Integracji i Spraw Zagranicznych o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Kto z państwa jest za przyjęciem ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników bez poprawek, proszę o podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Dziękuję bardzo.
Wynik jest następujący: 8 osób z państwa głosowało za przyjęciem wniosku o uchwalenie ustawy bez poprawek, 4 przeciw, 4 osoby wstrzymały się od głosu.
Proszę wybaczyć ten komentarz, ale puszczamy w świat ustawę, w której występują "listy" zamiast "lisów" tudzież inne uchybienia. I na tym właściwie można by było zakończyć...
Proszę bardzo, pan przewodniczący.
Senator Zbigniew Kulak:
Przepraszam.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Ja bym próbował zgłosić wniosek o reasumpcję tego głosowania, dlatego że nie wysłuchaliśmy opinii rządu o wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, a wydaje mi się, że było to uchybienie jednak dość istotne.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Tak, przyznaję się do tego uchybienia.
Pan senator Jurgiel.
Senator Krzysztof Jurgiel:
Pani Przewodnicząca! Szanowni Państwo!
W Senacie ten wniosek nie musi być przyjęty, natomiast to uzasadnienie, które przedstawił pan senator, jest nie do przyjęcia, bo w pierwszym punkcie też nie słuchaliśmy stanowiska rządu, no więc powinien być też wniosek o reasumpcję tego pierwszego. Tak że albo ustalmy zasady na początku... Wie pan, to uzasadnienie jest dla mnie nie do przyjęcia. Przyjmujemy to bez poprawek, a na sali senackiej się wszystko rozstrzygnie. Ja nie widzę tu żadnego błędu.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Muszę się odwołać do pani legislator.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Jeżeli padł wniosek o reasumpcję, to uważam, że można go przegłosować, bo można tu przyjąć, że może w trakcie głosowania zaszło jakieś nieporozumienie co do postawionego przeze mnie wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek. I może z tego względu niektórzy się zasugerowali i zrozumieli... Jeżeli wniosek...
Senator Krzysztof Jurgiel:
To jest niedopuszczalne, żeby pani legislator insynuowała nam zachowanie niezgodne z sumieniem, naprawdę nie powinna pani tego robić.
(Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz: Przepraszam...)
Bo nikt nie zgłosił takiej uwagi, że nie zrozumiał do tej pory, nad czym głosuje.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Nie udzieliłam panu głosu, więc pan też niewłaściwie się w tym momencie zachował. Proszę bardzo, pan senator Izdebki, a potem pan senator Pawłowski.
Senator Sławomir Izdebski:
Dziękuję, Pani Przewodnicząca.
Ja chciałbym w pewnym sensie dołączyć się do głosu pana senatora Jurgiela, bo jako stawiający wniosek o odrzucenie ustawy też nie słyszałem, aby pani przewodnicząca poprosiła o opinię stronę rządową. Takiej opinii nie było i ja rozumiem...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
(Głos z sali: Nie mogło być takiej opinii.)
Dlaczego nie mogło być?
(Głos z sali: Bo to jest wniosek o odrzucenie ustawy rządowej, no więc rząd nie mógł być za tym wnioskiem.)
(Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz: Tak, tak.)
Przepraszam.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Ale jeżeli pani minister życzy sobie zabrać głos, to proszę bardzo.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
A potem pan senator Pawłowski.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Dziękuję bardzo.
Pani Przewodnicząca! Wysoka Komisjo!
Panie Senatorze, no jak pan może sądzić, że rząd zajmie inne stanowisko wobec wniosku o odrzucenie ustawy, skoro to jest ustawa rządowa, którą my przygotowujemy, kiedy jesteśmy bardzo aktywni na każdym posiedzeniu...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Nie, Panie Senatorze, nie może przejąć, bo jest raz wybrana. Jak pan, Panie Senatorze, może uważać, że przyjmiemy wniosek o odrzucenie tej ustawy?
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Pan senator Pawłowski, proszę, a następnie pan senator Jurgiel.
Senator Wojciech Pawłowski:
Dziękuję, Pani Przewodnicząca.
Sądzę, że uchybienie, które miało tu miejsce, to nieprzedstawienie opinii rządu sugerowało, żeby przyjąć w głosowaniu ustawę bez poprawek, a więc ja stawiam wniosek formalny o głosowanie w sprawie reasumpcji. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Wysłuchamy jeszcze pana senatora Jurgiela, a potem pani minister. Następnie poddam ten wniosek pod głosowanie. I jeszcze pan senator Izdebski. To pośpiech zaszkodził...
Senator Krzysztof Jurgiel:
Ja chcę zgłosić wniosek formalny o pięć minut przerwy, żeby jednak zastanowić się nad argumentami. Bo przecież może być tak, że już są przyjęte poprawki, które zdaniem rządu dyskwalifikują przyjęcie tej ustawy. Ja mogę sobie taki przypadek wyobrazić, że Sejm czy Senat wprowadza takie poprawki, że ta ustawa dla rządu jest już nie do przyjęcia i wtedy może być negatywna opinia rządu dotycząca nieprzyjęcia tej ustawy. Tak że ja bym prosił o jakieś takie wyważone argumenty i po prostu nieszukanie dziury w całym. Tak że stawiam wniosek formalny o pięć minut przerwy.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Mam bardzo wiele zgłoszeń co do tej przerwy. No zwyczajem naszym było, że kiedy senator prosił o przerwę, to jednak taką przerwę robiliśmy. Ja mam zgłoszenie pani...
(Głos z sali: Ale nie na posiedzeniu komisji...)
Ale nie na posiedzeniu komisji.
Pani Minister, proszę bardzo. Następnie pan senator Izdebski, senator Bargieł i kto jeszcze? Pan Dzido i Anulewicz.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca! Wysoka Komisjo!
Pierwszemu wnioskowi o odrzucenie ustawy rząd oczywiście był przeciwny. Jak już powiedziałam, jest to rządowy projekt ustawy, dlatego zabieranie głosu przez stronę rządową byłoby niewskazane.
W drugim przypadku wniosku, w którym z samego początku wystąpił błąd, pewne niedopatrzenia Biura Legislacyjnego... Weźcie to również państwo pod uwagę, że Biuro Legislacyjne tego nie wprowadziło. Bardzo państwa proszę o rozwagę, żeby tego nie było.
Szanowni Państwo, te poprawki, które były wypracowane w czasie trzech posiedzeń komisji, zgłoszone właśnie przez Biuro Legislacyjne, były jedynie legislacyjne. Na dzisiejszym posiedzeniu Senatu zostały zgłoszone poprawki merytoryczne. Jeżeli państwo senatorowie, trzy połączone komisje pozwolą, to bardzo bym prosiła o pracę nad tymi poprawkami, ponieważ naprawiają one tę ustawę. Jak pani mecenas powiedziała, jest to ustawa trudna.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Przepraszam bardzo, presja na tę ustawę jest duża, powiedzmy sobie to wszyscy. Dzisiaj spędziliśmy cały dzień pracując nad tą i drugą bardzo poważną ustawą o nawozach i nawożeniu, dlatego bardzo państwa senatorów proszę o pomoc i o to, żebyśmy mogli wypracować dobrą ustawę i żeby wszystkie głosy mogły być zarówno niej zawarte. Uważam, że głos rządu w sprawie wniosku o przyjęcie projektu bez poprawek jest niewskazany. Dziękuję bardzo.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Pan senator Izdebski.
Senator Sławomir Izdebski:
Dziękuję, Pani Przewodnicząca.
No niestety, Pani Minister, nie mogę się z panią do końca zgodzić, bo z pani wypowiedzi wynika, że rząd w ogóle nie jest odpowiedzialny. No jak pani sobie to wyobraża? Jeśli na przykład okaże się, że rząd popełnił błąd, że dana dziedzina gospodarki w wyniku tej ustawy po prostu padnie i to tylko dlatego, że nie wypada zgłosić poparcia dla wniosku o odrzucenie ustawy?
Czy jest gdzieś jakiś zapis, być może w konstytucji, który nakazuje rządowi przyjąć przygotowany przez siebie projekt ustawy, nawet jeśli okaże się on bublem? Czy musicie go przyjąć tak czy inaczej? Ja przepraszam, no ale naprawdę, z całym szacunkiem, bądźmy rozważni. Niech sobie pani wyobrazi: gdyby okazało się, że rzeczywiście jest to bardzo poważny błąd i już w tej chwili, na tym etapie legislacyjnym, nie jesteśmy w stanie tego błędu wyeliminować, to czy nie lepiej jest w takich przypadkach poprzeć wniosek o odrzucenie ustawy? Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Pan senator, proszę bardzo.
Senator Janusz Bargieł:
Ja chciałbym zwrócić tylko uwagę panu senatorowi Jurgielowi, że Regulamin Senatu to nie jest kwestia wyobraźni, bo gdyby to była kwestia wyobraźni, to myślę, że musielibyśmy procedować w zupełnie inny sposób. Ja wnoszę, Pani Przewodnicząca, wniosek formalny o zaprzestanie dyskusji nad reasumpcją tego głosowania w sposób demokratyczny, czyli poprzez głosowanie.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dobrze.
Wysłuchamy tylko jeszcze tych państwa senatorów, którzy zgłosili się przed postawieniem wniosku formalnego o reasumpcję. Są to panowie senatorowie Dzido i Anulewicz, i proszę, by w tej kolejności zabierali głos.
Proszę bardzo.
Senator Henryk Dzido:
Ja mam tylko uwagę formalną. Komisje w końcu tak zagłosowały, wiedziały, za czym głosują, znały argumenty i dlatego nie można w tej chwili powtarzać głosowania, dlatego że komisje zagłosowały źle, niewłaściwie, i myśleć: "A nuż któryś z kolegów senatorów zmieni stanowisko". Moim zdaniem do tego błędu trzeba się przyznać, trzeba to stwierdzić. Być może Senat na plenarnym posiedzeniu będzie mądrzejszy od komisji, ale nie można tak spektakularnie sterować głosowaniem. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Pan senator Anulewicz.
Proszę państwa o ciszę.
Senator Andrzej Anulewicz:
Dziękuję pani.
Ja chciałbym powiedzieć, że nie podzielam poglądu pana senatora Dzidy. Ja w głosowaniu akurat wstrzymałem się od głosu, a to tylko dlatego, że po pierwsze, otrzymaliśmy druk, w którym nie było wpisanego wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek. Tę propozycję zgłosiła pani legislator. Po drugie, nie było przedstawionego stanowiska rządu do tego wniosku, a wszyscy wiemy, Szanowni Państwo, że są tutaj również poprawki legislacyjne, że ustawa jest wadliwa. Dlatego też popieram wniosek o reasumpcję i bardzo proszę, żeby ten wniosek poddać pod głosowanie. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Zanim poddam ten wniosek pod głosowanie... Jeszcze autor wniosku prosił o głos.
Proszę.
Senator Zbigniew Kulak:
Tak jest.
Proszę państwa, wiemy, o co chodzi, albo domyślamy się, o co chodzi. Panie Senatorze Dzido, jeżeli wola będzie taka sama, to oczywiście wynik będzie taki sam. Chodzi nam przecież tak naprawdę o tę ustawę, żeby ona była jak najlepsza. W związku z tym podtrzymuję mój wniosek o reasumpcję, a powody prawne, które podaliśmy, są na tyle zasadne, że myślę, iż postępujemy słusznie i w dobrej intencji.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Na tym kończymy dyskusję i przystąpimy do głosowania nad wnioskiem o powtórzenie głosowania w sprawie wniosku przyjęcia ustawy bez poprawek. Najpierw przegłosujemy zgodę na powtórne głosowanie.
Kto z państwa jest za reasumpcją głosowania, proszę o podniesienie ręki.
Kto jest przeciwny?
I kto wstrzymał się od głosu?
18 głosów za, 2 przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu.
Wobec tego przyjęliśmy wniosek o reasumpcję.
Proszę państwa, bardzo proszę, teraz jeszcze raz... Proszę o uwagę, ja naprawdę potrafię mówić głośniej niż panowie między sobą. Bardzo proszę o uwagę, bo będziemy głosować powtórnie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników bez poprawek, żeby z powodu uchybień formalnych nie powtórzyła się już taka sytuacja.
Kto z państwa popiera wniosek o przyjęcie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników bez poprawek?
A przepraszam.
(Głos z sali: A co z wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek?)
(Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska: Ale ja właśnie zgłosiłam państwu, że on powinien być.)
Bardzo proszę, Pani Minister.
Senator Zbigniew Kulak:
Był wniosek naszej komisji spraw zagranicznych, tak sprawozdawałem, tylko on nie znalazł się w druku, tylko jest ta różnica, tak, tylko błąd techniczny.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Senator Genowefa Grabowska:
Jeżeli można zanim pani minister zabierze głos, to żeby stało się zadość... Żeby formalnie wszystko było w porządku, ja bym proponowała, abyśmy uzupełnili zestawienie wniosków o wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a punkt oznaczony w tym druku rzymską dwójką stałby się rzymską trójką. Wtedy bylibyśmy formalnie w porządku. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Proszę bardzo.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Dziękuję, Pani Przewodnicząca.
Wysokie Komisje, rząd jest przeciwny przyjęciu ustawy bez poprawek. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
I teraz, już po spełnieniu wszystkich wymogów, przystępujemy powtórnie do głosowania nad wnioskiem Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej o przyjęcie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników bez poprawek.
Kto z państwa jest za przyjęciem takiego wniosku, proszę o podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Wniosek nie uzyskał poparcia - 1 senator głosował za, 15 senatorów było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu.
Przystępujemy zatem do rozpatrzenia poprawek do tej ustawy.
Proszę bardzo, czy są autorzy wniosku mniejszości komisji rolnictwa? Nie ma.
Czy mogę poprosić panią legislator?
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Tak, to jest poprawka pierwsza.
(Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska: Tak.)
Pan był wnioskodawcą wniosku mniejszości, Panie Senatorze? Tej o podporządkowaniu KRUS? Poprawkę pierwszą pan referuje.)
(Senator Sławomir Izdebski: To już było referowane.)
To proszę bardzo o stanowisko rządu, skoro to było referowane i nikogo nie interesuje.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Dziękuję bardzo.
Sądzę, że stanowisko rządu w zakresie podporządkowania Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego było już wyrażane w Senacie dosyć przejrzyście: rząd jest przeciwny temu wnioskowi, żeby KRUS był podporządkowany ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Dziękuję bardzo.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Ale, Panie Senatorze, nie wracamy do debaty, tylko...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Proszę bardzo.
Senator Krzysztof Jurgiel:
Chciałbym zadać pytanie, bo chciałbym wiedzieć, jakie jest obecnie stanowisko rządu, chociaż pani minister powiedziała, że nie popiera tej poprawki, ale przecież jutro będziemy głosować nad tym samym problemem w innym wydaniu, że tak powiem. Bo w sprawie ustawy o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa będziemy głosować nad art. 4, który mówi, że ust. 3 otrzymuje brzmienie: minister właściwy do spraw rozwoju wsi sprawuje nadzór nad działalnością Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. A tutaj przyjmuje się inaczej. To właściwie jakie jest stanowisko rządu? Bo w tamtej ustawie jest w art. 4 przyjęte, jeszcze raz powtórzę: minister rozwoju wsi sprawuje nadzór nad Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. A tutaj jest odwrotnie. To właściwie jakie jest stanowisko rządu? I czy w związku z tym my możemy nad tamtą ustawą głosować?
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Bardzo proszę, Pani Minister.
Ale proszę słuchać.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Panie Senatorze, ja bardzo proszę, żeby pan zwrócił uwagę również na terminy wejścia obu ustaw w życie. Nie można wybiórczo analizować przepisów. W tamtej ustawie zmienia się kompetencje Agencji Nieruchomości Rolnych i przepis dotyczący ustawy o działach administracji rządowej. Tam jest tylko różnica między pktem 6 a pktem 8 i ta ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomości wchodzi w życie czternaście dni od dnia ogłoszenia. A teraz ja mam pytanie, Panie Senatorze: proszę mi powiedzieć, na kiedy przewiduje się wejście w życie zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników? No więc, Panie Senatorze...
(Senator Krzysztof Jurgiel: W jakim trybie regulaminu zadaje pani nam tu pytanie?)
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Ja nie udzielałam panu głosu i bardzo proszę nie dezorganizować tego posiedzenia, Panie Senatorze. Był już czas na debatę, dopuściłam jedno pytanie, dwie odpowiedzi.
Bardzo proszę, czy jesteśmy przygotowani do przegłosowania poprawki pierwszej i osiemnastej?
Kto z państwa jest za przyjęciem tych dwóch poprawek, które wykluczą nam głosowanie nad dwoma innymi poprawkami, proszę o podniesienie ręki?
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się?
15 głosów przeciw, 3 za i 1 osoba wstrzymała się od głosu. Oddaliliśmy poprawki pierwszą i osiemnastą.
Proszę bardzo, poprawka druga, panów senatorów Borkowskiego, Podkańskiego i Sztorca.
Czy pani minister zechce wyrazić swoją opinię?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Tak, Pani Przewodnicząca.
Rząd jest również przeciwny wprowadzeniu tej poprawki, ponieważ jest ona konsekwencją propozycji dotyczących zmiany podporządkowania.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Są pytania? Nie ma. Była długa debata.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki drugiej, proszę o podniesienie ręki.
Kto jest przeciw?
Kto wstrzymał się od głosu?
Poprawka nie uzyskała ani jednego głosu poparcia, było 16 głosów sprzeciwu, 2 osoby wstrzymały się od głosu.
Przystępujemy zatem do rozpatrzenia poprawki trzeciej, nieobecnych w tej chwili panów senatorów.
Bardzo proszę Panią Minister o stanowisko wobec tej poprawki.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca! Wysokie Komisje!
Rząd jest przeciwny tej poprawce, ponieważ przepis ten jest niekorzystny dla ubezpieczonych, albowiem nie przewiduje okresu oczekiwania na wydanie zaświadczenia przez organ podatkowy. Ta propozycja działałaby na niekorzyść ubezpieczonego.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Możemy przystąpić do głosowania nad poprawką trzecią?
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki trzeciej?
Kto jest przeciwny?
Kto się wstrzymał od głosu? (2)
17 głosami sprzeciwu oddaliliśmy poprawkę trzecią.
Poprawka czwarta, autorstwa tych samych panów senatorów.
Proszę bardzo panią minister o przedstawienie stanowiska rządu wobec poprawki.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, rząd jest przeciwny również tej poprawce. Nie widzimy uzasadnienia dla wprowadzenia takiej definicji, bo ona została przedstawiona w naszym projekcie. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Państwo są gotowi do głosowania. Jak widzę, trwacie w oczekiwaniu na głosowanie. Proszę bardzo.
Kto jest za przyjęciem poprawki czwartej, proszę uprzejmie o podniesienie ręki? (0)
Kto jest przeciwny? (15)
Kto wstrzymał się od głosu? (3)
Dziękuję bardzo.
Poprawka nie uzyskała poparcia.
Poprawka piąta jest wspólną poprawką Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Może pani legislator zechce przybliżyć nam poprawkę.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka piąta eliminuje zbędny przepis, który powtarza regulację uchwaloną już we wcześniejszej ustawie o świadczeniach rodzinnych i w związku z tym jest zbędny.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest zatem za przyjęciem poprawki piątej, proszę o podniesienie ręki. (18)
Kto jest przeciw? (0)
Kto wstrzymał się od głosu? (0)
Dziękuję bardzo.
Poprawka szósta pana senatora Szafrańca.
Pani Minister?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, rząd jest przeciwny tej poprawce. No po prostu nie możemy zaakceptować wysokości tych odszkodowań. Sądzę, że kasy rolniczego... Trudno jest mi o tym mówić, może pani prezes mogłaby się na ten temat szczegółowo wypowiedzieć? No są to zbyt duże koszty dotyczące ubezpieczeń i może po prostu pani prezes o tym opowie.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Czy państwo życzą sobie wysłuchać uzasadnienia pani prezes, czy możemy przystąpić do głosowania?
Kto z państwa jest zatem za przyjęciem poprawki szóstej, proszę o podniesienie ręki? (3)
Kto jest przeciwny? (15)
Kto wstrzymał się od głosu? (1)
Dziękuję bardzo.
Poprawka nie uzyskała poparcia.
Przystępujemy do rozpatrzenia poprawki siódmej, autorstwa trojga senatorów, w tej chwili nieobecnych.
Proszę panią minister o stanowisko rządu.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, nie popieramy tej poprawki, albowiem niezdolność do pracy, choroba trwająca do trzydziestu dni nie pozbawia rolnika dochodu z prowadzonego gospodarstwa rolnego. Możliwość ta jest szczegółowo uregulowana w art. 14 ust. 8.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto zatem z państwa jest za przyjęciem poprawki siódmej, proszę o podniesienie ręki. (3)
Kto jest przeciwny? (14)
I kto wstrzymał się od głosu? (0)
Dziękuję bardzo.
Poprawka nie uzyskała poparcia.
Przystępujemy zatem do rozpatrzenia poprawki ósmej, również nieobecnych panów senatorów.
Czy pani minister zechce wyrazić swoje stanowisko?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, nie popieramy również tej poprawki. Możliwość przedłużenia okresu zasiłku chorobowego ma zapobiec przyznawaniu rent indywidualnych na krótki okres. To jest około 50% renty inwalidzkiej przyznawanej przez KRUS na okres roku i z tego powodu jesteśmy przeciwni tej poprawce.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa chciałby poprzeć poprawkę ósmą, proszę o podniesienie ręki. (0)
Kto jest przeciw? (13)
I kto wstrzymał się od głosu? (3)
Dziękuję bardzo.
Poprawka nie uzyskała poparcia.
Zatem poprawka dziewiąta, proszę bardzo, Pani Minister.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, jsteśmy przeciwni tej poprawce, bo zasiłek chorobowy należy się po trzydziestu dniach, a minister może określić zasady przyznawania zasiłku za okres krótszy niż trzydzieści dni, te przepisy dają tę możliwość. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dziewiątej, proszę o podniesienie ręki. (0)
I kto jest przeciw? (15)
I kto wstrzymał się od głosu? (2)
Dziękuję bardzo.
Poprawka nie uzyskała poparcia.
Teraz poproszę panią mecenas o omówienie poprawki dziesiątej, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tak aby pozostałe komisje mogły się do niej ustosunkować.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka doprecyzowuje przepis poprzez wskazanie, w rozumieniu powszechnym, członka rodziny, po którego śmierci osobie ponoszącej koszty pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko rządu?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Popieramy.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Rząd popiera poprawkę.
Zatem kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dziesiątej, proszę o podniesienie ręki. (16)
Kto jest przeciw? Nie ma.
I kto wstrzymał się od głosu? (0)
Dziękuję bardzo. Poprawka uzyskała poparcie.
Poprawka jedenasta.
Proszę bardzo, Pani Minister.
(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk: Ja już mam to w tym zestawieniu, jest dwunastka... Może ja przeczytam, czy o ten przepis chodzi: w art. 1 pkt 36 lit. b, czy tak, Pani Senator?)
Tak, w ust. 4 w punkcie była kropka.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Popieramy tę poprawkę, Pani Senator. Uważamy, że dostęp tym zakresie do krajowego systemu ewidencji gospodarstw będzie korzystny.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Mamy zatem pozytywne stanowisko rządu.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki jedenastej, proszę uprzejmie? (16)
Kto jest przeciwny? Nie ma.
Kto wstrzymuje się od głosu? Nie ma również.
Poprawka uzyskała poparcie.
Dziękuję bardzo.
Teraz poprawka dwunasta, komisji rolnictwa.
Poproszę panią mecenas.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka doprecyzowuje przepis poprzez skorzystanie z zawartego w słowniczku definicji pojęcia należności z tytułu składek.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Czy pani minister zechce zabrać głos?
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dwunastej? (18)
Kto jest przeciwny przyjęciu tej poprawki? Nie ma.
I wstrzymujących się od głosu również nie ma.
Poprawka trzynasta, obecnego pana senatora Mariana Kozłowskiego.
Czy pan senator chce uzasadnić swoją poprawkę? Dziękuję bardzo.
Czy pani minister zechce wypowiedzieć się w sprawie poprawki trzynastej?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Popieramy tę poprawkę, Pani Przewodnicząca.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
A zatem kto z państwa jest za przyjęciem poprawki trzynastej, proszę o podniesienie ręki.
18 głosami za poprawka została przyjęta jednogłośnie.
Przystępujemy do poprawki czternastej, autorstwa komisji rolnictwa.
Proszę bardzo, Pani Mecenas?
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka doprecyzowuje odniesienia zgodnie z przepisami ustawy o ordynacji podatkowej.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki czternastej, proszę uprzejmie o podniesienie ręki. (18)
Dziękuję. Przyjęliśmy tę poprawkę jednogłośnie.
Tym sposobem znaleźliśmy się przy poprawce piętnastej, trzech autorów.
Proszę bardzo, czy pani minister zechce odnieść się do poprawek piętnastej i dwudziestej piątej łącznie?
(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk: Dwudziestej piątej?)
Tak, bo one dotyczą tego, że w art. 1 skreśla się pkt 54, a w art. 13...
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, jesteśmy przeciwni temu, żeby to dokonywało się na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Czyli rząd jest przeciwny tej poprawce?
(Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk: Przeciw tej poprawce, tak jest.)
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki piętnastej, proszę o podniesienie ręki. (0)
Kto jest przeciwny, proszę bardzo? (16)
Kto wstrzymał się od głosu? (2)
Poprawka nie uzyskała poparcia.
Przystępujemy do rozpatrzenia poprawki siedemnastej. Jest to poprawka wspólna Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia...
(Głos z sali: Szesnastej.)
Przepraszam, tak, szesnastej. Ja ją sobie poprzednio wykreśliłam, przepraszam, pomyliłam się.
Chodzi o poprawkę szesnastą, autorstwa trzech panów senatorów, tu nieobecnych.
Bardzo proszę panią minister o stanowisko do poprawki szesnastej.
Przepraszam państwa.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca, jesteśmy przeciwni tej poprawce, albowiem gospodarkę finansową kasy określa pan minister nadzorujący w uzgodnieniu z ministrem finansów. Jesteśmy przeciwni tej poprawce.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto zatem z państwa jest za przyjęciem poprawki szesnastej, proszę o podniesienie ręki. (4)
Kto jest przeciw?
I kto wstrzymał się od głosu? (1)
Dziękuję bardzo.
Poprawka nie uzyskała poparcia. Została oddalona 12 głosami sprzeciwu.
Poprawka siedemnasta, autorstwa Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Proszę panią mecenas o przedstawienie tej poprawki.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka w sposób zgodny z techniką legislacyjną wprowadza załącznik do ustawy nowelizowanej.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki, proszę o podniesienie ręki. (18)
Dziękuję bardzo.
Kto jest przeciw?
Poprawka uzyskała poparcie jednogłośnie.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Tak.
Czyli teraz poprawka dziewiętnasta, komisji rolnictwa.
Proszę bardzo, Pani Mecenas.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka ma na celu czysto legislacyjne skorelowanie tej ustawy z inną ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami, która dąży równolegle do wprowadzenia właściwego zapisu. Ma zmienić zapis w tak, żeby on był zgodny z zapisem wprowadzonym ustawą wchodzącą w życie wcześniej.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję pani bardzo.
Poproszę jeszcze panią minister.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Tak, Pani Przewodnicząca, to jest ta kwestia dotycząca nadzoru i sądziłam, że pani mecenas wytłumaczy to bardziej wnikliwie i precyzyjnie w związku z tym, co pan senator Jurgiel... Żeby nie było tutaj tych wątpliwości. Tu jest właśnie to doprecyzowanie pkt 6-8, a w tamtej ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami mamy pkt 8, tylko że ta nasza ustawa wchodzi później, a tamta wcześniej. Dlatego w tamtej ustawie zostaje minister właściwy do spraw rolnictwa. Popieramy tę poprawkę.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Czyli popieramy. Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dziewiętnastej, proszę bardzo? (18)
Dziękuję.
Przyjęliśmy tę poprawkę jednogłośnie.
Następna jest poprawka, dwudziesta, pana senatora Kozłowskiego.
Czy pan senator zechce przedstawić?
Czy pani minister zechce się odnieść, skoro pan...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Pani Przewodnicząca! Wysokie Komisje! Rząd w związku z tymi zmianami, doprecyzowaniem tego przepisu art. 15 popiera poprawkę pana senatora Kozłowskiego.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Po wysłuchaniu pozytywnej opinii rządu przystępujemy do głosowania nad poprawką dwudziestą.
Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki, proszę o podniesienie ręki. (18)
Dziękuję.
Przyjęliśmy poprawkę jednogłośnie.
Poprawka dwudziesta pierwsza...
(Głos z sali: Wykluczona.)
Przepraszam.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
(Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska: Właśnie poprawka dwudziesta zastąpiła dwudziestą pierwszą.)
Tak. Teraz mamy poprawkę dwudziestą drugą, komisji rolnictwa.
Bardzo proszę panią mecenas.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka dwudziesta druga dodaje niezbędny w tej ustawie przepis przejściowy, który wypełnia w ustawie lukę, wynikającą z faktu zmian w zakresie podlegania ubezpieczeniu przez osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej. Czyli jest to dodanie niezbędnego przepisu przejściowego w związku ze zmianami wprowadzonymi w Sejmie.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko rządu?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Popieramy tę poprawkę.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dwudziestej drugiej?
Dziękuję.
Przyjęliśmy jednogłośnie 18 głosami.
Poprawka dwudziesta trzecia, również komisji rolnictwa.
Bardzo proszę.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
Poprawka wprowadza właściwą nazwę organu, czyli Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję.
(Wypowiedź poza mikrofonem)
To rozumiem, tak.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dwudziestej trzeciej, proszę o podniesienie ręki?
Kto jest przeciw? (2)
Kto wstrzymał się od głosu?
Poprawka uzyskała poparcie 16 osób.
Poprawka dwudziesta czwarta, autorstwa komisji rolnictwa, proszę bardzo.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Hanna Kaśnikowska:
To poprawka, która została przyjęta przez komisję rolnictwa w związku z zastrzeżeniami Biura Legislacyjnego do art. 13, bo nie ma tu zawartego okresu, w jakim mają obowiązywać dotychczasowe rozporządzenia wykonawcze wydane w oparciu o przepisy, które zostały teraz zmienione. Posiedzenie komisji było prowadzone w szczególnych warunkach, bo rano, dlatego w moim przekonaniu poprawka ta, za zgodą komisji, mogłaby zostać zmodyfikowana w sposób zgodny z tą opinią, jaką wyraził również rząd na posiedzeniu tej komisji. A więc nie tylko w pkt. 3, ale również w pkt. 35 powinien zostać wprowadzony taki właśnie zapis, który ogranicza czas obowiązywania dotychczasowych rozporządzeń do dwunastu miesięcy.
I gdyby państwo się zgodzili na modyfikację, to polegałaby ona na tym, że nie tylko w pkcie 3, ale w pktach 35 po wyrazie "ustawą", bo tam jest na końcu każdego punktu taki wyraz, dodałoby się te wyrazy, które są w tej poprawce zapisane: nie dłużej jednak niż przez okres dwunastu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy obowiązywałyby rozporządzenia wydane na podstawie wskazanych tu przepisów.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Po wysłuchaniu pani minister, zwrócę się do pana przewodniczącego komisji rolnictwa, żeby komisja dokonała poprawki i dopiero wówczas ustosunkują się do niej połączone komisje.
Senator Jerzy Pieniążek:
Szanowni Członkowie Komisji Rolnictwa, czy byłby wśród nas ktoś przeciwny dokonywaniu autopoprawki? Nie. A więc stwierdzam, że dokonaliśmy autopoprawki zgodnie z tą przedłożoną przed chwilą propozycją Biura Legislacyjnego. Dziękuję bardzo.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Stanowisko rządu?
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Daria Oleszczuk:
Rząd popiera to, co powiedział pan senator Pieniążek, bo to jest zgodne z naszą propozycją. Dziękuję.
Zastępca Przewodniczącego Krystyna Sienkiewicz:
Dziękuję bardzo.
Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki dwudziestej czwartej? (18)
Dziękuję bardzo.
Przyjęliśmy ją jednogłośnie.
Pozostała nam poprawka dwudziesta szósta, komisji polityki społecznej i komisji rolnictwa. Nie wymaga ona chyba uzasadnienia, bo każdy z nas, kto przeczyta, będzie wiedział, że wolimy jednak...
Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki, proszę o podniesienie ręki.
Dziękuję.
Przyjęliśmy poprawkę jednogłośnie.
Bardzo proszę, która komisja desygnuje senatora sprawozdawcę? Ponieważ z komisji polityki społecznej jest nieobecny senator, a więc...
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Pana senatora Kulaka też nie ma.
(Rozmowy na sali)
No i co teraz? Dwudziesta piąta była przegłosowana.
(Wypowiedzi w tle nagrania)
Dobrze, wszystko jest w porządku.
Nie ma pomyłki, poprawka została przegłosowana.
Chciałabym zapytać najpierw, czy ktoś z państwa chciałby być sprawozdawcą?
(Głos z sali: Pan senator Mąsior.)
Dziękuję bardzo, Panie Senatorze, pięknie dziękuję
Bardzo państwa przepraszam za ten impas na samym początku. Wynikało to ze zbędnego pośpiechu, który nie tylko nie oszczędził nam czasu, ale wprawił w zakłopotanie. Bardzo przepraszam.
Ale rozumiem, że to były już pytania poza protokołem.
A zatem bardzo państwu dziękuję.
Zamykam posiedzenie komisji.
Do zobaczenia. Dziękuję.
(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 49)