21 grudnia 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Zapisy nowelizacji rekomendował senatorom sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniew Podraza. Na posiedzeniu obecny był także dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Wojciech Kłosinski. Swoją opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Wiceminister zdrowia zaproponował powrót do przedłożenia rządowego, które stanowiło, że stacjonarne i niestacjonarne zakłady lecznictwa odwykowego przyjmują na leczenie w pierwszej kolejności osoby zobowiązane do leczenia odwykowego do wykorzystania limitu miejsc stanowiących 20% ogółu miejsc przeznaczonych do
leczenia odwykowego w zakładzie lecznictwa odwykowego.W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia poparła tę zmianę i zaproponowała Senatowi przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wraz z rekomendowaną poprawką. W opinii komisji przywrócenie propozycji rządowej nie tylko służy zachowaniu proporcji, ale również powinno się przyczynić do faktycznego zwiększenia liczby osób kończących terapię, które na mocy postanowienia sądowego były zobowiązane do podjęcia leczenia odwykowego. Zginie również argumentacja przedstawiana i przez zakłady lecznictwa, i przez osoby do tego leczenia zobowiązane, że brakuje miejsc na podjęcie leczenia.
Na zakończenie posiedzenia ustalono, że w imieniu Komisji Polityki Społec
znej i Zdrowia sprawozdanie w sprawie rozpatrywanej nowelizacji przedstawi Izbie senator Alicja Stradomska.