Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Protokołu fakultatywnego do Konwencji o prawach dziecka w sprawie handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i dziecięcej pornografii, przyjętego w Nowym Jorku dnia 25 maja 2000 r.

O rozwiązaniach przyjętych w przedmiotowym protokole poinformował senatorów wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzej Misztal. W tej części posiedzenia uczestniczył także wiceminister edukacji narodowej i sportu Tadeusz Szulc. Senatorowie zapoznali się również z pozytywna opinią o ustawie sejmowej przedstawioną przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Ustalono, ze sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego Izby senator Alicja Stradomska.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz o zmianie ustawy o zaopatrzeniu społecznym rolników.

Stanowisko rządu w sprawie nowelizacji sejmowej przedstawił wiceminister polityki społecznej Cezary Miżejewski. Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Przyjęta przez Sejm ustawa stanowiła projekt poselski. Wobec uchwalenia 16 lipca br. ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw bezprzedmiotowe stały się proponowane regulacje dotyczące obliczania świadczeń emerytalno-rentowych od kwoty bazowej stanowiącej mniej niż 100 % przeciętnego wynagrodzenia.

Rozpatrywana ustawa wprowadza epizodyczne uregulowanie przewidziane na lata 2005 i 2006, obejmujące emerytów i rencistów, otrzymujących świadczenia w najniższej wysokości. Ustawa przewiduje dla nich wypłatę jednorazowego świadczenia (w wysokości 100 lub 75 zł) w roku, w którym nie zostanie przeprowadzona waloryzacja. Analogiczne uprawnienie przyznano uprawnionym z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia poparła sejmową nowelizację i zaproponowała Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mirosława Lubińskiego.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia senatorowie spotkali się także z ministrem zdrowia Markiem Balickim, który przedstawił założenia do planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na rok 2005.

Posiedzenie komisji, w którym uczestniczyli również wiceminister zdrowia Paweł Sztwiertnia oraz wiceprezesi NFZ Marek Lejk i Marek Mazur, rozpoczęło trzydniowe konsultacje społeczne dotyczące planu finansowego funduszu. Plan będzie konsultowany z Radą Społeczno-Zawodową przy ministrze zdrowia oraz z Zespołem ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej przy Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że spotkania w sprawie planu finansowego NFZ ze środowiskami związanymi z ochroną zdrowia mają charakter precedensowy, nigdy wcześniej bowiem nie było takich działań.

Plan finansowy NFZ nie został do tej pory uchwalony. Minister zdrowia ustala go obecnie w porozumieniu z resortem finansów. Dzieje się tak dlatego, że mimo ustawowego obowiązku rada funduszu do końca sierpnia nie przyjęła planu.

Plan zakłada, że oddziały wojewódzkie funduszu dostaną o 5,17% środków więcej niż w br. na finansowanie świadczeń zdrowotnych.

Minister M. Balicki zapowiedział, że prawdopodobnie 20 września br. podpisze plan finansowy na rok 2005 i skieruje go do konsultacji do ministerstwa finansów. Zdaniem ministra, nie powinny być one zbyt długie, ponieważ w opracowaniu planu biorą udział przedstawiciele resortu finansów.

Podstawą do opracowania planu finansowego była prognoza przychodów, przygotowana w ubiegłym tygodniu przez resort finansów. Minister zdrowia poinformował senatorów, że przychód netto NFZ na rok 2005 to 33 mld 255 mln zł.

Minister M. Balicki przypomniał, że oddziały wojewódzkie funduszu dostaną w przyszłym roku o 5,17% więcej środków niż w br. na finansowanie świadczeń zdrowotnych. Po uwzględnieniu inflacji - prognozowanej w rok 2005 na poziomie 3% - realny wzrost środków dla oddziałów wojewódzkich to ponad 2%.

Wzrost wydatków na refundację leków planowany jest natomiast na poziomie 2,2%, czyli poniżej inflacji, co oznacza zmniejszenie środków na refundację leków. Minister tłumaczy to wprowadzeniem monitoringu wystawiania recept. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której pacjenci będą za leki mniej płacili.

Minister przyznał, że nie zostały przyjęte przez resort zdrowia nowe zasady podziału środków między oddziały, bo na ich przygotowanie jest teraz za mało czasu. Środki zostaną podzielone według starych zasad, na podstawie planu finansowego na rok 2004. "Zasadą ma być właśnie to, że każdy oddział będzie miał zapewniony wzrost środków na finansowanie świadczeń o 5%" - zaznaczył M. Balicki.

Minister zdrowia stwierdził, że w stosunku do planu opracowanego przez zarząd NFZ (nie zaakceptowanego przez radę) oddziały wojewódzkie dostaną w roku 2005 średnio o 2-2,5% środków więcej na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych. Tylko województwo zachodniopomorskie dostanie o 0,5% mniej środków niż to planował zarząd NFZ.

W porównaniu z planem finansowym zarządu nastąpiły przesunięcia w kierunku zwiększenia środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych, a zostały zmniejszone rezerwy NFZ. "Dwie największe rezerwy to: rezerwa na koordynację związaną z wejściem do Unii Europejskiej - 400 mln zł oraz rezerwa ogólna - 343 mln zł" - powiedział minister.

W opinii przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia senator Krystyny Sienkiewicz, zwiększenie środków przeznaczonych dla oddziałów wojewódzkich może wpłynąć na wykonywanie procedur wysokospecjalistycznych, m.in. przeszczepów, na których finansowanie pieniądze są zagwarantowane w centrali NFZ. Minister zdrowia zapewnił, że na procedury wysokospecjalistyczne w budżecie państwa na rok 2005 przewidziane są wyższe środki.