Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznała się z informacją rzecznika praw dziecka o działalności wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka.
Informację przedstawił rzecznik Paweł Jaros. Poinformował, że w minionym roku do jego biura zgłoszono ponad 9 tys. spraw indywidualnych. "Stanowi to dwukrotny wzrost liczby spraw zgłoszonych w stosunku do roku poprzedniego"- powiedział.
Rzecznik poinformował również, że w 2003 r. ponad 60 razy kierował do resortów i instytucji państwowych wystąpienia generalne, w których zwracał m.in. uwagę na zaniedbywane, jego zdaniem, obszary związane z dziećmi oraz niewystarczające środki w budżecie na sprawy małoletnich.
Rzecznik przypomniał, że w 2003 r. w jego biurze stworzono stronę internetową "Strefa Młodych" (www.strefamlodych.pl), na której młodzież może uzyskać informacje na temat przysługujących im praw oraz poradę specjalisty.
W swoim wystąpieniu rzecznik omówił także najważniejsze problemy i zagrożenia dotyczące dzieci i młodzieży. Podkreślił, że należy zapewnić dzieciom lepszą opiekę zdrowotną oraz ochronę przed przemocą, w tym przed przemocą seksualną. "Jako rzecznik praw dziecka, nie mogę pominąć żadnego dziecka i żadnej sprawy dotyczącej dziecka. Moim zdaniem, istnieją jednak obszary, które są absolutnie priorytetowe" - stwierdził.
W opinii rzecznika, najwięcej uwagi należy zwrócić na opiekę zdrowotną dzieci. Zwłaszcza w kontekście obecnych działań oszczędnościowych w służbie zdrowia zdrowie dzieci jest bardzo mocno zagrożone. P. Jaros skrytykował m.in. brak w wielu szkołach opieki medycznej. Jego zdaniem, państwo powinno przeznaczać także większe środki na leczenie u dzieci rzadkich chorób genetycznych.
Inną ważną sprawą, której powinno poświęcić się więcej uwagi, jest - zdaniem rzecznika praw dziecka - problem stosowania przemocy wobec dzieci, a przede wszystkim przemocy seksualnej. W opinii P. Jarosa, w powiatowych centrach pomocy rodzinie powinny powstać zespoły złożone z fachowców, do których można by zgłaszać wypadki stosowania przemocy seksualnej wobec dzieci oraz uzyskać odpowiednią pomoc.
Rzecznik przypomniał, że w ostatnich dniach wystąpił do premiera Marka Belki o wprowadzenie ustawowego zakazu pracy z dziećmi wszystkim, którzy mieli wyroki w sprawach związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci, oraz o zwiększenie kontroli osób pracujących z małoletnimi.
Zdaniem P. Jarosa, spójne i zdecydowane działania powinny zostać podjęte także w kwestiach zapobiegania biedzie dzieci. Rzecznik opowiedział się też za zmniejszeniem liczby dzieci trafiających do domów dziecka poprzez umieszczanie ich w rodzinnych domach dziecka i rodzinach zastępczych.