11 maja 2004 r.
Seminaryjna część posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia była poświęcona aktualnym problemom przeszczepiania narządów i komórek krwiotwórczych.
W tematykę posiedzenia wprowadził senator Zbigniew Religa. Następnie zapoznano się z wystąpieniami wybitnych specjalistów medycyny w dziedzinie transplantologii:
- przeszczepianie narządów w Polsce - prof. Janusz Wałaszewski,
- przeszczepianie serca - prof. Marian Zembała,
- przeszczepianie wątroby - prof. Marek Krawczyk,
- przeszczepianie trzustki - prof. Jacek Szmidt,
- przeszczepianie komórek krwiotwórczych - prof. Jerzy Hołowiecki,
- przeszczepianie narządów u dzieci - prof. Piotr Kaliciński
- uwagi dotyczące finansowania przeszczepów unaczynionych - prof. Leszek Pączek,
- "Przeszczepianie narządów. Potrzeby i możliwości. Bariery ograniczające rozwój programu" - prof. Wojciech Rowiński,
- "Jesteśmy ponownie w społeczeństwie ludzi zdrowych" - Krzysztof Pijarowski.
Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia ustaliła, że przyjmie stanowisko w sprawie aktualnych problemów przeszczepiania narządów i komórek krwiotwórczych.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrywano ustawę o finansowym wsparciu tworzenia w latach 2004-2005 lokali socjalnych, noclegowni i domów dla bezdomnych.
Stanowisko rządu przedstawił wiceminister infrastruktury Wiesław Szczepański, swoją opinię przekazała Janina Krumis-Traczyk z Ministerstwa Finansów. Wysłuchano także Romana Nowickiego z Fundacji Bezdomnych oraz Wojciecha Zarzyckiego z Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka". Żadnych uwag nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Ustalono, że przyjęcie ustawy bez poprawek zarekomenduje
Izbie senator Krystyna Sienkiewicz.Na zakończenie posiedzenia komisji senatorowie, z inicjatywy senatora Wojciecha Pawłowskiego, zapoznali się z raportem na temat polityki lekowej, przedstawionym przez Tomasza Hermanowskiego i Piotra Latawca.