6 kwietnia 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Rozpatrywaną ustawę, dostosowującą polskie prawo w zakresie systemu ubezpieczeń społecznych do ustawodawstwa Unii Europejskiej omówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater. Uwagi do ustawy zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Franciszka Bobrowskiego.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Ustawę omówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej K. Pater. Swoją opinię przedstawiło biuro legislacyjne.

Uchwalona przez Sejm ustawa była projektem rządowym i ma na celu wprowadzenie nowego rozwiązania, które zachęci obecnie pracujących do dodatkowego, indywidualnego gromadzenia oszczędności, które pozwolą zachować osobom przechodzącym na emeryturę satysfakcjonujący dla nich poziom życia.

W głosowaniu komisja zdecydowała o wprowadzeniu 8 poprawek do ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mirosława Lubińskiego.

Ponadto Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o pracowniczych programach emerytalnych.

O rozwiązaniach przyjętych w ustawie, która była projektem rządowym, mówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej K. Pater. Swoje uwagi zgłosiło także biuro legislacyjne.

Uchwalona przez Sejm ustawa reguluje zasady tworzenia i działania pracowniczych programów emerytalnych, warunki, które powinny spełniać podmioty realizujące programy oraz warunki uczestnictwa w tych programach.

W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem 6 poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, że z rekomendacji komisji podczas posiedzenia plenarnego omówi je senator Alicja Stradomska.

W kolejnym punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Rozwiązania zaproponowane w ustawie, która była projektem rządowym, przedstawił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Cezary Miżejewski.

Celem ustawy jest określenie zadań państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Krystyna Sienkiewicz.

Kolejnym rozpatrywanym aktem prawnym była ustawa o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Znowelizowana przez Sejm ustawa stanowi, że część podmiotów, np. fundacje, które świadczą na terenie szpitala dzierżawiącego im pomieszczenia te same usługi co szpital, będą do końca bieżącego roku musiały zakończyć działalność na jego terenie.

W myśl noweli na terenie publicznego ZOZ-u zakazana będzie działalność "uciążliwa dla pacjenta lub przebiegu leczenia" albo inna działalność "niesłużąca zaspokajaniu potrzeb pacjenta i realizacji jego praw". Ponadto w ustawie zakazano na terenie publicznego szpitala czy przychodni działalności niepublicznym podmiotom świadczącym te same usługi co szpital czy przychodnia wynajmująca im pomieszczenia.

W opinii projektodawcy, przepis ten ma wyeliminować patologię polegającą na tym, że od pewnej godziny pacjent, któremu odmawia się wykonania danej usługi w ramach ubezpieczenia, może z niej skorzystać w tym samym miejscu i często u tego samego personelu, ale za pieniądze, które przekaże fundacji czy stowarzyszeniu prowadzącemu działalność na terenie tej samej placówki.

W dyskusji senator Olga Krzyżanowska uznała proponowane zapisy za zbyt radykalne i wyrywkowe w sytuacji, gdy nie ma jeszcze nowej ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Ewa Kralkowska, która w imieniu rządu rekomendowała nowelizację, stwierdziła, że zakaz wykonywania przez niepubliczne podmioty świadczeń na terenie szpitala czy przychodni odnosi się tylko do usług konkurencyjnych, a nie do usług komplementarnych czy niewykonywanych przez daną placówkę służby zdrowia.

Ponadto senatorowie wysłuchali szczegółowych uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem 5 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Janusza Bielawskiego.

Ponadto podczas posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

Ustawę uchwalono na podstawie projektu rządowego i zawiera ona przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Projektowana nowelizacja ma na celu doprecyzowanie istniejących przepisów w podobnym zakresie, dotyczących 5 zawodów medycznych.

W imieniu rządu ustawę rekomendowała wiceminister zdrowia E. Kralkowska. Zapoznano się także z opiniami przedstawicieli Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, a także OPZZ. Wysłuchano uwag przedstawiciela biura legislacyjnego.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Krystyna Sienkiewicz.

Następnie przystąpiono do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie lekarza.

Senatorowie wysłuchali opinii zaproszonych gości. W imieniu rządu głos zabrał wiceminister zdrowia Wiktor Masłowski. W dyskusji wypowiadali się także prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Michał Pirożyński, prezes Izby Gospodarczej "Farmacja Polska" Irena Rey, Katarzyna Sabiłło ze Stowarzyszenia Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce, Cezary Śledziewski z Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, Adam Kliś z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, Adam Rudzki z Polskiej Izby Przemysłu Farmceutycznego i Wyrobów Medycznych POLFARMED, Małgorzata Wychowaniec z Polskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Rozpatrywana nowela była konieczna ze względu na dostosowanie polskiego prawa do przepisów unijnych.

Jej celem jest zapewnienie większego bezpieczeństwa uczestnikom badań klinicznych i danie gwarancji przestrzegania ich praw. Badania kliniczne obejmują m.in. testy na ludziach i zwierzętach, mające na celu sprawdzenie, czy dany lek lub substancja, która może się stać składnikiem leku, jest skuteczna i bezpieczna.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem 18 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Mirosława Lubińskiego.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o wyrobach medycznych.

We wstępnej dyskusji na temat uchwalonej przez Sejm ustawy głos zabrali wiceminister W. Masłowski, Marian Nowicki z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, M. Wychowaniec z Polskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, ekspert dr Waldemar Wierzba, Paulina Skowrońska z POLFARMED oraz dyrektor Józef Jakubiec z Izby Producentów i Dystrybutorów Diagnostyki Laboratoryjnej.

Ustalono, że komisja będzie kontynuowała rozpatrywanie ustawy sejmowej na posiedzeniu 13 kwietnia 2004 r.