25 marca 2004 r.
Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 161 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej służb medycyny pracy, przyjętej w Genewie dnia 26 czerwca 1985 r.
W imieniu rządu przyjęcie ustawy ratyfikacyjnej rekomendował wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Dagmir Długosz. Pozytywną opinię przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Alicję Stradomską.
Ponadto Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Senatorowie wysłuchali informacji wiceminister zdrowia Wacławy Wojtali, a także zapoznali się z uwagami biura legislacyjnego.
W dyskusji pojawiły się krytyczne opinie na temat ustawy sejmowej. Wskazywano m.in. na zbyt krótki czas jej uchwalania, związany z koniecznością dostosowania polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej. W opinii senatorów, nowelizacja jest zbyt skomplikowana i napisana trudnym językiem. Istnieje obawa, że koszty obsługi świadczeń obywateli polskich w UE będą wyższe od planowanych.
W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za wprowadzeniem jednej poprawki do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, zbieżnej z propozycją biura legislacyjnego. Zaproponowano zastąpienie w art. 1 w pkt 15, w art. 78a w ust. 2 w pkt 2 wyrazów lub "inne równoznaczne" wyrazami "lub inne równoznaczne wyrazy". Dodawane w art. 1 pkt 15 art. 78a i 78b dotyczyły przedmiotu zamówienia. Stanowiły one powtórzenie przepisów art. 29 i 30 Prawa zamówień publicznych, które w aktualnym stanie prawnym stosuje się odpowiednio przy zawieraniu umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych. Art. 78a ust. 2 pkt 2 odbiegał jednak brzmieniem od art. 29 ust. 3, skutkiem czego był niezrozumiały. Dlatego należało użyć takiego sformułowania, jak w art. 29 ust. 3 Prawa zamówień publicznych - "lub inne równoznaczne wyrazy".
Ustalono, że stanowisko komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz o zmianie ustawy o zmianie ustawy o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych oraz o zmianie niektórych ustaw zarekomenduje Izbie senator Wojciech Pawłowski.
Następnie Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia spotkała się z ministrem zdrowia Leszkiem Sikorskim i zapoznała z jego stanowiskiem na temat "Strategii zmian w systemie opieki zdrowotnej", przygotowanej przez Zespół ds. Rozwiązań Systemowych w Ochronie Zdrowia.
Zespół został powołany przez ministra zdrowia 15 stycznia br. Ma on stworzyć zasady, na których powinny opierać się przepisy regulujące ochronę zdrowia. W jego skład wchodzi 12 osób. Są to specjaliści różnych dziedzin, m.in. lekarze, ekonomiści, prawnicy.
Minister L. Sikorski poinformował senatorów, że zespół nie ukończył jeszcze prac. Zapewnił jednocześnie, że kluczową sprawą, na którą eksperci zwracają uwagę podczas prac zespołu, jest zagwarantowanie pacjentom ciągłości udzielania świadczeń.
"Najważniejszą kwestią jest stworzenie takiego systemu, w którym pacjent będzie miał jasny zakres świadczeń, jakie gwarantuje mu konstytucja" - podkreślił minister zdrowia.
Minister L. Sikorski poinformował, że zaproponowano m.in. powołanie grupy ekspertów, która zajmie się przygotowaniem koszyka usług przysługujących pacjentom w ramach ubezpieczenia. Chodzi o świadczenia, które będą uwzględniały zarówno skuteczność leczenia, jak i związane z tym koszty. Minister dodał, że eksperci zaproponowali też powołanie podobnej jednostki, która "w sposób obiektywny ustalałaby optymalne stawki i taryfy na dane usługi", niezależnej od ministra zdrowia i od NFZ. Jej podstawowa działalność dotyczyłaby ustalania cen i kosztów świadczeń zdrowotnych. "Myślę, że nasze dotychczasowe doświadczenia, pokazujące różnice cen między poszczególnymi świadczeniodawcami, są wystarczającym dowodem na to, że warto taką instytucję powołać" - powiedział.
Jak wyjaśnił minister L. Sikorski, początkowo obydwie grupy mogłyby funkcjonować w ramach resortu zdrowia. "W przyszłości mogłyby stać się odrębnymi jednostkami" - dodał.
Minister zdrowia podkreślił, że eksperci w swoich pracach kierują się daleko idącym pragmatyzmem i racjonalnym podejściem do sytuacji. Opowiadają się oni za utrzymaniem Narodowego Funduszu Zdrowia jako "instytucji płatnika".
Na zakończenie posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców.
Nowelizację, która była projektem poselskim, omówił poseł sprawozdawca Stanisław Jonas. W tej części posiedzenia wzięli także udział przedstawiciele resortu finansów i gospodarki. Zapoznano się także z opinią biura legislacyjnego.
W dyskusji ustawa sejmowa nie wywołała żadnych kontrowersji i w głosowaniu komisja opowiedziała się za przyjęciem jej bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia w tej sprawie wybrano senatora Franciszka Bobrowskiego.