11 marca 2004 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie sejmowej, które przekazali wiceministrowie rolnictwa i rozwoju wsi Daria Oleszczuk i Stanisław Kowalczyk, wiceprezes KRUS Wojciech Kobielski, przedstawiciele ZUS, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, a także reprezentanci związków rolniczych, m.in. Związku Zawodowego Rolników "Ojczyzna", Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Uchwalona przez Sejm ustawa zakłada przekazanie nadzoru nad KRUS z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Jej celem jest m.in. wyeliminowanie nadużyć w systemie ubezpieczeń społecznych rolników; stanowi ona jedną z ustaw z planu wicepremiera Jerzego Hausnera.

Posłowie zdecydowali m.in., że rolnicy i ich domownicy będą mogli prowadzić działalność gospodarczą i nadal ubezpieczać się w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Warunkiem jest, aby dochody z tej działalności nie przekraczały 65% przeciętnego wynagrodzenia, a rolnicy i domownicy byli wcześniej ubezpieczeni w KRUS przez 3 lata. Osoby te będą płacić podwójną stawkę ubezpieczenia w KRUS. Oznacza to, że osoba ubezpieczona w KRUS nie może płacić wyższego podatku od działalności gospodarczej niż 2 tys. 528 zł rocznie. Jeśli przekroczy ten próg, przejdzie do ZUS.

Sejm wyeliminował też z KRUS takie nieprawidłowości, jak np. możliwość ubezpieczenia hodowców dżdżownic, rybek akwariowych, kanarków czy rasowych psów lub kotów.

W KRUS mogą się ubezpieczać rolnicy posiadający 1 ha upraw. Posłowie uściślili przy tym rodzaj hodowli i upraw, które mogą być ubezpieczone w tym systemie, jeśli dana osoba nie posiada gruntów rolnych. Do ustawy uchwalono załącznik, który precyzuje powierzchnię upraw szklarniowych oraz liczbę hodowanych zwierząt i sztuk drobiu, a także liczbę zwierząt futerkowych.

Ustawa wprowadza natomiast zmianę w liczebności Rady Rolników, złożonej z osób zasiadających w KRUS, desygnowanych przez organizacje rolnicze. Od 1 stycznia 2005 r. rozpocznie działalność nowa rada, licząca już nie 50, ale 25 osób, powołana na 3 lata. Zmniejszy się też wpływ rady na działalność kasy.

Ustawa ujednolica też system wypłacania odszkodowań w KRUS i w ZUS. Sejm zdecydował, że ustawa wejdzie w życie 2 maja 2004 r., natomiast jej przepisy, m.in. o funduszach emerytalno-rentowych - 1 stycznia 2005 r.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za przyjęciem 3 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw, zbieżnych ze zmianami sugerowanymi w opinii biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Józefa Sztorca.