26 lutego 2004 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o pomocy społecznej.
W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie zmian do ustawy sejmowej. Najważniejsze poprawki rekomendowane przez senatorów dotyczyły stworzenia listy z przewidywanym terminem oczekiwania na miejsce w domu pomocy społecznej i możliwość wykonywania zawodu pracownika socjalnego po kierunku studiów "nauka o rodzinie". Ustalono, że w imieniu komisji proponowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Krystyna Sienkiewicz.
Ustawa, uchwalona przez Sejm 18 lutego br.,. wprowadza trzy zasiłki z pomocy społecznej: stały, celowy i okresowy, reguluje m.in. zasady organizacji pomocy społecznej i wymagania stawiane pracownikom
socjalnym.W dyskusji Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia poparła wpisanie na listę kierunków studiów upoważniających do wykonywania zawodu pracownika socjalnego kierunku "nauka o rodzinie". Na liście znajdowały się dotychczas: pedagogika, politologia, psychologia i socjologia. Wniosek mniejszości w tej sprawie odrzucił Sejm.
Przedstawiciele rządu, obecni na posiedzeniu komisji, zaproponowali opracowanie społecznej listy osób oczekujących na miejsce w domu pomocy społecznej z przewidywanym czasem oczekiwania na miejsce w takiej placówce. Zdaniem dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krystyny Wyrwickiej, tworzenie takiego rejestru wraz z zaznaczeniem czasu oczekiwania jest zasadne, bo - jak powiedz
iała - gdyby czas oczekiwania wynosił np. 20 lat, to znaczy, że gmina powinna zrobić coś w tym kierunku.Krystyna Wujek z Naczelnej Izby Pielęgniarskiej apelowała o dołączenie do zakresu usług świadczonych przez domy pomocy społecznej także usług pielęgniarskich, zwłaszcza w zakładach, gdzie są obłożnie chorzy. Zdaniem przedstawicieli rządu, kwestia zapisu świadczeń pielęgniarskich - to zakres ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia, a nie ustawy o pomocy społecznej.
Kryterium dochodowe dla otrzymywania wsparcia z pomocy społecznej ustalono na 461 zł w gospodarstwach jednoosobowych i 316 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych. Zgodnie z ustawą, wysokość zasiłku wypłacanego z pomocy społecznej będzie weryfikowana co 3 lata.
Zasiłek okresowy przysługuje ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność lub bezrobocie. Przyjęto, że w 2004 roku z zasiłku tego będzie korzystać 1,7 mln rodzin, a w roku 2008 (ze względu na wprowadzenie m.in. kontraktu socjalnego, zatrudnienia socjalnego) około 1,25 mln rodzin.
Ustawa utrzymuje dotychczasowy zasiłek celowy (stanowiący zadanie własne gminy) jako świadczenie jednorazowe. Kryteria uprawniające do jego otrzymywania są takie, jak w wypadku zasiłku stałego i okresowego.