19 lutego 2004 r.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznano się z planem działania Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w 2004 roku w zakresie:

- ograniczania ubóstwa i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu,

- promocji zatrudnienia,

- realizacji Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich w ramach Narodowego Planu Rozwoju na lata 2004-2006.

Wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Marek Szczepański przedstawiając wynegocjowany w Unią Europejską Sektorowy Program Operacyjny na lata 2004- 2006, stwierdził, że wynika z niego, iż w pierwszych latach po akcesji Polska będzie miała do wykorzystania ponad 2 mld euro.

Pierwsze projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego dotyczące promocji tworzenia nowych miejsc pracy uzyskają akceptację już w marcu br.

Pieniądze na te projekty będą przekazywane od dnia akcesji Polski do UE. Ustawa budżetowa na 2004 r. zagwarantowała środki finansowe na współfinansowanie programów. Środki budżetowe w wysokości 1,5 mld zł będą pochodzić z Funduszu Pracy, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Cezary Mieżejewski zapowiedział, że do końca pierwszego kwartału tego roku powstanie narodowa strategia przeciwdziałania bezrobociu, zakładająca m.in. tworzenie nowych miejsc pracy w spółdzielczości, organizacjach pozarządowych i fundacjach.

"Strategia ma na celu połączenie działań rynkowych ze społecznymi. Przewiduje także stworzenie miejsc pracy poprzez rozbudowę usług opiekuńczych. Społeczeństwo polskie starzeje się; wzrost liczby ludzi w wieku emerytalnym oznacza w najbliższych latach zwiększenie popytu na usługi opiekuńcze - podkreślił wiceminister C. Mieżejewski.

Jednym z rozważanych przez rząd rozwiązań jest wprowadzenie ubezpieczeń opiekuńczych, podobnych do rozwiązań niemieckich. Może to oznaczać utworzenie ponad 100 tys. nowych miejsc pracy w ciągu kilku lat.

Minister nie podał bliższych informacji. Dodał, iż Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy na temat wprowadzenia tego ubezpieczenia w Polsce.