17 września 2003 r.
Odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Miało ono charakter seminaryjny i poświęcone było znaczeniu profilaktyki wobec zagrożenia chorobami układu krążenia w Polsce. Współorganizatorem posiedzenia, które związane było z obchodami Światowego Dnia Serca przypadającego 28 września, było Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Podczas posiedzenia wysłuchano następujących wystąpień:
- Cele i możliwości Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w usprawnianiu profilaktyki chorób układu krążenia w Polsce - prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Torbicki.
- Działania mające na celu zapewnienie obywatelom polskim równego dostępu do nowoczesnych metod leczenia w zakresie kardiologii i kardiochirurgii - senator prof. Zbigniew Religa, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.
- Działania na rzecz ochrony serca:
Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego (POLKARD) 2003-2005 - krajowy konsultant ds. kardiologii prof. Grzegorz Opolski.- Stan zdrowia Polaków - omówienie wyników Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Polscreen - przewodniczący Komisji Profilaktyki Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Jerzy Adamus.
- Zapadalność na schorzenia układu krążenia wśród kobiet - omówienie wyników badania POLMONICA - przewodnicząca Sekcji Chorób Układu Krążenia u Kobiet Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dr Jadwiga Kłos.
- Światowy Dzień Serca, zarys problemów i zadań kardiologii w Europie - przedstawiciel
Światowej Federacji Serca (World Heart Federation).Podstawowe wnioski płynące z wygłoszonych podczas posiedzenia referatów i przeprowadzonej dyskusji to m.in. stwierdzenie, że w najbliższym czasie należy się spodziewać w Polsce wzrostu zachorowań na choroby układu krążenia. Szacuje się to na mniej więcej 1 mln osób, a koszty systemu opieki zdrowotnej - około 8,5 mld zł.
Najważniejszy wniosek dotyczył stwierdzenia, że mimo iż Polska znajduje się w światowej czołówce pod względem standardów leczenia i zastosowania nowoczesnych metod w kardiologii (tzw. grupa G6), stosunkowo niska składka na ubezpieczenie zdrowotne ogranicza finansowanie systemu ochrony zdrowia, co powoduje utrudnienia w dostępie do usług kardiologicznych. Może to oznaczać, że wysoki odsetek obywateli, którzy zap
adną na choroby układu krążenia, nie będzie leczony.Na zakończenie ustalono, że Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia, uwzględniając wnioski z odbytego posiedzenia, podejmie uchwałę w sprawie znaczenia profilaktyki wobec zagrożenia ze strony chorób układu krążenia w Polsce.