31 lipca 2003 r.

Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła pilną ustawę o przejęciu przez Skarb Państwa zobowiązań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu nieprzekazanych składek do otwartych funduszy emerytalnych.

W posiedzeniu komisji wzięli udział zaproszeni goście, m.in. Krzysztof Pater, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej, Ewa Lewicka, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Piotr Szczepiórkowski, członek Zarządu Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, Piotr Marczak, zastępca dyrektora w Ministerstwie Finansów.

Celem ustawy, uchwalonej przez Sejm 23 lipca br., jest przejęcie przez Skarb Państwa zobowiązań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wobec otwartych funduszy emerytalnych z tytułu nieprzekazanych do tych funduszy, wbrew obowiązkowi wynikającemu z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, składek na ubezpieczenie emerytalne. Reforma ubezpieczeń społecznych zapoczątkowana w 1999 r. przewidywała, iż część składki na ubezpieczenie emerytalne finansowanej przez ubezpieczonego (7,3% podstawy wymiaru) za pośrednictwem ZUS będzie trafiać na indywidualne konto ubezpieczonego w wybranym przez niego otwartym funduszu emerytalnym. W związku jednak z m.in. niewłaściwie funkcjonującym systemem informatycznym ZUS część składek należnych otwartym funduszom emerytalnym nie została przekazana, a z pieniędzy tych ZUS finansował bieżące świadczenia. Dzięki temu dotacja na rzecz ZUS z budżetu państwa była w ubiegłych latach mniejsza, stąd właściwe jest, jak stanowi uzasadnienie do projektu, aby Skarb Państwa przejął zobowiązania ZUS wobec otwartych funduszy emerytalnych. Długiem Skarbu Państwa staną się zobowiązania z tytułu składek opłaconych przez płatników do 31 grudnia 2002 r. za okres od 1 kwietnia 1999 r. oraz odsetki od tych zobowiązań. Przejęte zobowiązania będą regulowane w formie obligacji skarbowych o terminie wykupu nie dłuższym niż do 31 grudnia 2011 r.

Wiceminister K. Pater udzielił senatorom wyjaśnień w sprawie wątpliwości, zgłaszanych w toku prac legislacyjnych w Sejmie, co do zgodności założeń ustawy z konstytucją.

Po dyskusji komisja postanowiła przyjąć ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senator Krystynę Sienkiewicz.

W dalszej części posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta dotyczy przede wszystkim zakresu podmiotowego osób podlegających ubezpieczeniom społecznym. Z obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego i rentowych zostają wyłączeni żołnierze zawodowi i funkcjonariusze służb mundurowych, którzy wstąpili do służby po 1 stycznia 1999 r. Tym samym staje się możliwe objęcie zaopatrzeniowym systemem emerytalnym wszystkich "mundurowych" i, z jednej strony, eliminuje się niejednolitość systemową w stosunku do tej grupy, z drugiej zaś - wprowadza rozdzielność z powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

Ponadto ustawa reguluje materię dotyczącą opłacenia składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy mundurowych, którzy będąc zwolnionymi ze służby, nie nabyli prawa do świadczeń z zaopatrzeniowego systemu emerytalnego. Wprowadza się także uregulowania stanowiące konsekwencję powyższych zmian oraz porządkujące.

Po dyskusji komisja jednogłośnie postanowiła przyjąć ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę komisji wyznaczono senator Wiesławę Sadowską.