25 czerwca 2003 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła ustawę o spłacie pożyczek udzielonych w 2000 r. kasom chorych z budżetu państwa.
Był to projekt rządowy. Do reprezentowania stanowiska rządu w toku prac parlamentarnych został upoważniony minister finansów. Ustawa ma na celu stworzenie warunków do wydłużenia okresu spłaty pożyczek w celu poprawy płynności finansowej kas chorych, a po wejściu w życie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia ich następcy prawnemu - Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
W obradach wzięli udział: wiceminister finansów Piotr Sawicki, wiceminister zdrowia Maciej Tokarczyk, dyrektor Gabinetu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Mieczysław Błaszczyk oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów: dyrektor Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej Dariusz Atłas i jego zastępca Paweł Sztwiertnia.
Stanowisko rządu w sprawie rozpatrywanej ustawy przedstawił wiceminister finansów P. Sawicki. Na pytania senatorów zadawane w dyskusji odpowiadali wicedyrektor P. Sztwiertnia i wiceminister M. Tokarczyk. Opinię w sprawie ustawy sejmowej przedstawiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
W dyskusji senator Zdzisława Janowska złożyła propozycję wprowadzenia dwóch poprawek do rozpatrywanej ustawy. W głosowaniu komisja poparła zmianę zmierzającą do zastąpienia w art. 1 wyrazów "wraz z oprocentowaniem w całości zwrotowi" wyrazami "zwrotowi w całości wraz z oprocentowaniem, z zastrzeżeniem
art. 3 ust. 3,".
W kolejnym głosowaniu odrzucono drugą poprawkę, polegającą na zmianie brzmienia ust. 3 w art. 3: "3. Minister właściwy do spraw budżetu, w przypadkach uzasadnionych względami społecznymi, na wniosek dłużnika, może z zastrzeżeniem te
rminu określonego w art. 1, umorzyć pożyczkę, odroczyć termin spłaty całości lub części należności albo rozłożyć płatność całości lub części należności na raty, biorąc pod uwagę uzasadnione możliwości płatnicze dłużnika".Wobec poparcia wniosku senator Zdzisławy Janowskiej przez dwóch senatorów, zgodnie z art. 62 ust. 4 Regulaminu Senatu, wniosek w sprawie wprowadzenia zmian do art. 3 ust. 3 rozpatrywanej ustaw został przyjęty jako wniosek mniejszości Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Podczas posiedzenia plenarnego zarekomenduje go Izbie senator Z. Janowska
.Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o spłacie pożyczek udzielonych w 2000 r. kasom chorych z budżetu państwa wyznaczono senatora Mirosława Lubińskiego.
Tego samego dnia w Instytucie Kardiologii w Aninie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Jego tematem była sytuacja finansowa instytutów, dla których organem założycielskim jest Minister Zdrowia.
Senatorowie zapoznali się z informacją o działalności Instytutu Kardiologii im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, którą przedstawił dr med. Jarosław Pinkas, zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii ds. Lecznictwa.
Zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii ds. ekonomicznych Tomasz Berdyga poinformował o sytuacji finansowej instytutów, dla których organem założycielskim jest Minister Zdrowia, na przykładzie warszawskiego Instytutu Kardiologii.
O zasadniczych problemach w działalności instytutów medycznych, dla których organem założycielskim jest Minister Zdrowia, mówił senator Zbigniew Religa, dyrektor Instyt
utu Kardiologii.Podczas wizyty w Instytucie Kardiologii senatorowie zwiedzili Zakład Hemodynamiki, Oddział Pooperacyjny i Klinikę Nadciśnienia.
W posiedzeniu komisji uczestniczyli także dyrektor Instytutu Reumatologicznego Sławomir Maśliński, dyrektor Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Danuta Ryglewicz, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka Wojciech Woźniak oraz dyrektor Instytutu "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka" Maciej Piróg.
Podczas posiedzenia zaprezentowano projekt uchwały komisji nawiązującej do podjętej problematyki. Ustalono, że uchwała zostanie przyjęta na następnym posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.