14 maja 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji Nr 102 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej minimalnych norm zabezpieczenia społecznego, przyjętej w Genewie 28 czerwca 1952 r.
Rozwiązania przyjęte w konwencji omówił wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater. Pozytywną opinię o ustawie przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.
Konwencja wprowadza jednolite minimalne standardy w zakresie ubezpieczenia społecznego od ryzyk związanych z: chorobą, bezrobociem, starością, wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi, niezdolnością do pracy, macierzyństwem, inwalidztwem oraz śmiercią żywiciela rodziny. Generalnie polski system zabezpieczenia społecznego odpowiada standardom ustanowionym w konwencji.
W głosowaniu komisja poparła uchwaloną przez Sejm ustawę ratyfikacyjną. Ustalono, że jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Zdzisława Janowska.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zatrudnieniu socjalnym.
Opinie o ustawie sejmowej przedstawili: wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Jolanta Banach, p.o. dyrektora Departamentu Rynku Pracy w tym resorcie Cezary Mieżejewski, poseł sprawozdawca Alicja Murynowicz, przedstawiciel Związku Gmin i Miast Polskich, prezes Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka" Tomasz Sadowski oraz wicedyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Bogusław Prajsner. Szczegółowe uwagi zgł
osiło biuro legislacyjne.Przyjęta przez Sejm ustawa, będąca przedłożeniem rządowym, stanowi element realizacji działań prawno-instytucjonalnych w stosunku do kręgu podmiotów zdeterminowanych społecznie przez swoją sytuację życiową, określaną jako "podleganie wykluczeniu społecznemu" (m.in. są to bezdomni realizujący indywidualny program wychodzenia z bezdomności, uzależnieni od alkoholu po zakończeniu programu psychoterapeutycznego w zakładzie lecznictwa odwykowego, chorzy psychicznie, bezrobotni w rozumi
eniu przepisów o zatrudnieniu i bezrobociu, pozostający bez pracy przez co najmniej 36 miesięcy; ustawa zawiera katalog otwarty podmiotów, do których się stosuje). Ustawa sejmowa stwarza możliwości zatrudnienia socjalnego dla tych osób, co oznacza udział w zajęciach prowadzonych przez centra integracji społecznej, kluby integracji społecznej i zatrudnienie wspierane, uregulowane ustawą.W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Rekomendowane zmiany mają charakter przede wszystkim legislacyjno-porządkujący. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.