15 kwietnia 2003 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

W posiedzeniu wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Ewa Kralkowska, poseł sprawozdawca Alfred Owoc, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej w Ministerstwie Zdrowia Piotr Błaszczyk, dyrektor Departamentu Prawnego w tym resorcie Władysław Puzoń, Mirosław Manicki i Ryszard Wawrzyniak z Narodowego Funduszu Zdrowia, Marek Januchowski z Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Sprzętu Medycznego POLFARMED, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Cezary Śledziewski, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska Irena Rej i radca ministra w Ministerstwie Finansów Janusz Woźniak.

W dyskusji głos zabrali senatorowie Jerzy Cieślak, Zdzisława Janowska, Olga Krzyżanowska, Krystyna Sienkiewicz. Wysłuchano także opinii, które przedstawili wiceminister E. Kralkowska, poseł A. Owoc, prezes C. Śledziewski i prezes I. Rej. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Senator K. Sienkiewicz przedstawiła wniosek o przyjęcie bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. W głosowaniu wniosek przyjęto 7 głosami, przy 1 głosie wstrzymującym. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wyznaczono senatora J. Cieślaka.

Na mocy ustawy rozpatrzonej przez Komisję Polityki Społecznej i Zdrowia przesunięty zostanie termin sporządzenia przez samorządy planów zabezpieczenia zdrowotnego.

Ponadto nowelizacja umożliwi refundację leków generycznych (odtwórczych), mimo iż nie są one umieszczone na liście leków refundowanych. Takie leki mogłyby być refundowane pod podwójnym warunkiem: gdy w wykazie leków refundowanych znajduje się preparat zawierający tę samą substancję czynną co nie umieszczony w wykazie lek odtwórczy oraz gdy jest on tańszy niż preparat umieszczony w wykazie.

Ministerstwo Zdrowia zapewniło, że do 31 czerwca br. znowelizuje listy leków refundowanych w taki sposób, by leki te (według wyliczeń resortu jest to niemal 90 preparatów) zostały umieszczone w wykazach leków refundowanych.