26 marca 2003 r.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza oraz o zmianie innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z założeniami ustawy, które przedstawił wiceminister zdrowia Janusz Opolski. Do ustawy ustosunkował się także prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł. Szczegółowe uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do omawianej ustawy. Postulowane zmiany miały przede wszystkim charakter legislacyjny, jedna z nich dotyczyła zmiany tytułu ustawy i uwzględnienia w nim zawodu lekarza dentysty. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży Izbie senator Wojciech Pawłowski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o kosmetykach.

W imieniu rządu nowelizację rekomendował senatorom główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz. Pozytywną opinię przedstawiło biuro legislacyjne.

Projekt ustawy był przedłożeniem rządowym. Nowelizacja zmierza do upoważnienia ustawowego zobowiązującego ministra właściwego do spraw zdrowia do określenia najczęściej występujących kategorii produktów będących kosmetykami. W obowiązującym stanie prawnym przepis upoważniający przewiduje, że wykaz kategorii produktów będących kosmetykami jest wykazem zamkniętym. Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, takie uregulowanie jest niezgodne z załącznikiem nr 1 do dyrektywy Rady 76/768/EWG w sprawie zbliżenia legislacji państw członkowskich, dotyczącej produktów kosmetycznych. Zgodnie z przytoczonym załącznikiem wskazane w przepisach unijnych kategorie kosmetyków nie stanowią listy zamkniętej.

Opiniowana ustawa dostosowuje w tym zakresie przepisy polskiego ustawodawstwa do prawa wspólnotowego poprzez umożliwienie wydania rozporządzenia zawierającego otwarty katalog kategorii produktów będących kosmetykami.

Wejście w życie opiniowanej ustawy nie spowoduje istotnych zmian w obowiązujących przepisach, ponieważ pomimo 12-miesięcznego vacatio legis ustawy o kosmetykach oraz nieomal rocznego okresu jej obowiązywania nie wydano aktu wykonawczego na podstawie nowelizowanego art. 2 ust. 2.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Alicję Stradomską.

Ponadto senatorowie rozpatrzyli ustawę o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową.

Po zapoznaniu się z informacjami przedstawionymi przez dyrektora generalnego w Ministerstwie Obrony Narodowej Jakuba Pinkowskiego oraz dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Teresę Guzelf oraz wysłuchaniu uwag biura legislacyjnego w głosowaniu komisja opowiedziała się za wprowadzeniem 4 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym. Ustalono, że stanowisko komisji w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Wiesława Sadowska.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników.

W imieniu rządu rozpatrywaną ustawę rekomendował wiceminister pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.