19 lutego 2003 r.
Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia dokonano wyboru zastępcy przewodniczącego komisji. W wyniku dyskusji zgłoszono dwie kandydatury na to stanowisko: senator Krystyny Sienkiewicz i senator Zdzisławy Janowskiej. W głosowaniu tajnym poparcie komisji uzyskała senator K. Sienkiewicz.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji omawiano rządowy dokument Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006. Po dyskusji z udziałem wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej Krystyny Gurbiel komisja przyjęła opinię w sprawie analizowanego dokumentu, która zostanie skierowana do Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej:
"Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia w dniach 7 i 19 lutego 2003 roku zapoznała się z treścią sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006 i przedstawia następującą opinię:
- jest to podstawowy dokument planistyczny, określający kierunki i wysokość wsparcia Europejskiego Funduszu Socjalnego w pierwszych latach po akcesji do UE, odpowiadający wymaganiom adresata (Komisji Europejskiej),
- zawiera obszerną diagnozę sytuacji na rynku pracy, wskaźniki demograficzne, dane dotyczące aktywności zawodowej,
- przedstawia program aktywnych form zwalczania bezrobocia, promowania produktywnego zatrudnienia, rozwoju ustawicznego kształcenia zawodowego pracujących i bezrobotnych ze szczególnym uwzględnieniem poradnictwa oraz doradztwa.
W celu realizacji tych programów zreformowane zostaną instytucje rynku pracy dostosowujące ich funkcjonowanie do absorpcji środków Europejskiego Funduszu Socjalnego.
Ponadto dokument zawiera zapowiedzi programu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, aktywizacji zawodowej kobiet, powiązania szkolnego i pozaszkolnego o system edukacji zawodowej.
Komisja przyjęła dokument do wiadomości, podkreślając znaczenie zapobiegania długoterminowemu bezrobociu młodzieży, m.in. poprzez odpowiednie działania interwencyjne, wspieranie i tworzenie warunków równego dostępu kobiet do nietradycyjnych form zatrudnienia, aktywizacji i integracji zawodowej kobiet, zapobiegania ubóstwu, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu, wdrożenie zasad akredytacji instytucji szkoleniowych, do których będą kierowane środki publiczne na szkolenie i dosko
nalenie zawodowe bezrobotnych i zagrożonych bezrobociem.Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia oczekuje przedstawienia programu strategii przeciw wykluczeniu społecznemu.
W dalszych pracach nad Narodowym Planem Rozwoju Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia oczekuje skoordynowanych działań resortowych w sprawie ograniczenia bezrobocia, które powiększa wymuszona - restrukturyzacja - polegająca na zwolnieniach z pracy. Niezbędne są nowe rozwiązania sprzyjające rozwojowi przedsiębiorczości.
Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia oczekuje bardziej szczegółowego przedstawienia stanu przygotowań do absorpcji Europejskiego Funduszu Socjalnego, instytucjonalnego sytemu zarządzania, wdrażania i kontroli programów oraz informacji o zapewnieniu współfinansowania krajowego. W sytuacji reformy finansów publicznych zagrożony może być krajowy wkład publiczny i efektywne wykorzystanie wkładu wspólnotowego".