Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.
Zapis stenograficzny (538) z 62. posiedzenia
Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia
w dniu 28 listopada 2002 r.
Porządek obrad:
1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o p
owszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.(Początek posiedzenia o godzinie 19 minut 29)
(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Marek Balicki)
Przewodniczący Marek Balicki:
Witam przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia oraz panią mecenas. Otwieram posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.
W porządku obrad jest rozpatrzenie poprawek zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Zestawienie wniosków wszyscy państwo otrzymali.
Przypomnę, że w czasie omawiania ustawy przez komisję został przyjęty wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, a w toku debaty na posiedzeniu plenarnym zostały zgłoszone wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy. Są zgłoszone dwie poprawki.
Senatorów wnioskodawców nie widzę, więc prosiłbym może panią mecenas o krótką opinię w sprawie tych dwóch poprawek.
Główny Specjalista do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:
Poprawka pierwsza rozszerza w sposób dość istotny kategorię podmiotów uprawnionych do kupna tych leków, tak zwanych leków za złotówkę. Rozszerza ją w ten sposób, że wprowadza trzy nowe kategorie, oprócz osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia, oraz rezygnuje z pojęcia "ubezpieczony", co również jest dosyć istotne dla kręgu podmiotów uprawnionych. To jest poprawka pierwsza.
Poprawka druga dotyczy delegacji dla ministra zdrowia do wydania wykazu określającego te leki. Rozszerza ona wytyczne obowiązujące ministra przy w
ydaniu tej delegacji. Trzeba też przyznać, że jest ona niezwykle ogólna i niedookreślona. Tak mogłabym to ująć. Dziękuję.Przewodniczący Marek Balicki:
Dziękuję bardzo.
Czy pan dyrektor chciałby się wypowiedzieć?
(
Wypowiedź poza mikrofonem)Proszę? Proszę bardzo.
Zastępca Dyrektora Departamentu Analiz i Systemów Finansowania Ochrony Zdrowia w M
inisterstwie Zdrowia Wojciech Figiel:Proszę szanowną komisję o przyjęcie przedłożenia rządowego i w związku z tym nierozszerzanie zakresu podmiotowego ustawy, czyli o odrzucenie popr
awek.Przewodniczący Marek Balicki:
Dziękuję bardzo.
Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zabrać głos?
Pan senator Pawłowski.
Senator Wojciech Pawłowski:
Uważam, że pan senator Szafraniec nie zrozumiał ducha ustawy. Dlatego proponuję od razu głosować. Ja będę głosował za wprowadzeniem ustawy bez poprawek. Dziękuję.
Przewodnicz
ący Marek Balicki:Dziękuję bardzo.
Rozumiem, że więcej zgłoszeń do dyskusji nie ma, więc możemy przystąpić do głosowania.
Dodałbym tylko jedno zdanie: ta pierwsza poprawka jest, delikatnie mówiąc, legislacyjnie niedoskonała, ponieważ ustawa dotyczy jedynie ubezpieczonych, a tutaj jest...
(Wypowiedź poza mikrofonem)
I to jest błąd ustawy, bo ustawa nie zajmuje się tą materią w ogóle. No, ale nie będziemy w to ingerować, bo nie mamy takich uprawnień.
W związku z tym przystępujemy do głosowania. W pierwszej kolejności będziemy głosować nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, ponieważ jest on najdalej idący. Jeśli nie zostanie on przyjęty, to wtedy będziemy głosować kolejno nad poprawkami, tak jak one są ustalone w zestawieniu wniosków. Prz
ystępujemy do głosowania.Kto jest za przyjęciem ustawy bez poprawek, proszę o podniesienie ręki do g
óry. (6)Dziękuję bardzo.
Stwierdzam, że komisja jednogłośnie, czyli sześcioma głosami za, przy braku wstrzymujących się i przeciwnych, postanowiła rekomendować przyjęci
e ustawy bez poprawek.Pozostaje wyznaczenie senatora sprawozdawcy. Pan senator Pawłowski był sprawozdawcą, tak? Czy pan senator ponownie wyraża zgodę?
Rozumiem, że komisja jest ...
(
Głos z sali: Popiera.)Popiera. Dziękuję.
W ten sposób porządek obrad został wyczerpany.
Zamykam posiedzenie komisji.
Dziękuję wszystkim za udział.
(Koniec posiedzenia o godzinie 19 minut 33)
Uwaga!
Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.