Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.

Zapis stenograficzny (194) ze wspólnego posiedzenia

Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia (24.)

oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej (20.)

w dniu 10 kwietnia 2002 r.

Porządek obrad

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych.

(Początek posiedzenia o godzinie 17 minut 22)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia Marek Balicki)

Przewodniczący Marek Balicki:

Witam państwa.

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Porządek obrad obejmuje rozpatrzenie wniosków zgłoszonych przez komisje do ustawy o zmianie ustawy o samorządzie pielęgniarek i położnych.

Chciałbym przypomnieć, że ustawa była rozpatrywana przez obie komisje. Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przedstawiła wniosek o przyjęcie ustawy uchwalonej przez Sejm bez poprawek, natomiast Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia po rozpatrzeniu ustawy zgłosiła jedną poprawkę, której tekst otrzymali państwo. Poprawka ta dotyczy art. 1 pkt 1 lit. b: w ust. 3 wyrazy "przy Naczelnej Izbie Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowych izbach pielęgniarek i położnych mogą być tworzone" zastępuje się wyrazami "Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowe izby pielęgniarek i położnych mogą tworzyć w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia".

Zgodnie z Regulaminem Senatu głosowania odbywają się w następującej kolejności: najpierw będziemy głosowali nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a jeśli on nie zostanie przyjęty, to wtedy będziemy głosowali nad wniesioną poprawką. Proponowałbym, żebyśmy tuż przed głosowaniem poprosili na przykład panią senator Krystynę Sienkiewicz, sprawozdawcę Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, o krótkie wyjaśnienie istoty tej poprawki.

Chciałbym na naszym posiedzeniu powitać pana ministra Kopczyka oraz panią dyrektor z Ministerstwa Zdrowia i ewentualnie poprosić państwa o krótkie ustosunkowanie się do zgłoszonej poprawki. Witam także panią mecenas, którą później poprosimy o krótką opinię w tej sprawie.

Proszę bardzo, Pani Senator.

Senator Krystyna Sienkiewicz:

Dziękuję bardzo.

Pani Przewodnicząca! Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Ta poprawka jest istotna z dwóch powodów. Po pierwsze, wprowadza inną redakcję zapisu. Wydaje się, że lepszą, bo pomijającą takie niedookreślenie, jak "przy Naczelnej Izbie oraz okręgowych izbach pielęgniarek i położnych". Dzięki nowej redakcji mamy określone wprost, że Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych oraz okręgowe izby pielęgniarek i położnych mogą tworzyć itd. Po drugie, z uwagi na zaangażowanie środków z budżetu państwa jest ważne, by te ośrodki były tworzone w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia. Dlatego, że jest to również minister właściwy do udzielania dotacji na zadania państwowe wykonywane przez samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych. Tworzenie ośrodków informacyjno-edukacyjnych to również jedno z zadań państwa. Stąd też inna redakcja tego zapisu oraz zawarty w nim warunek, iż naczelna izba i okręgowe izby mogą tworzyć te ośrodki w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia. Obecna wczoraj na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia przewodnicząca Komisji Prawa i Legislacji Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych była zgodna z nami co do intencji tej poprawki. Samorząd zawodowy także nie wniósł sprzeciwu wobec tak sprecyzowanego zapisu. Dziękuję.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Prosiłbym pana ministra o krótką opinię.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jan Kopczyk:

Szanowni Państwo, powtórzę to, co już wczoraj miałem okazję powiedzieć na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia. Rzeczywiście w sensie stylistycznym ten nowy zapis został szczęśliwiej sformułowany. W sensie merytorycznym zaś dodanie warunku porozumienia się w tej sprawie z ministrem właściwym do spraw zdrowia stanowi zabezpieczenie, że nie będzie finansowania struktury dla samej struktury, tylko czynności rzeczywiście potrzebnych. Wydaje się to być tym bardziej uzasadnione i słuszne, że faktycznie jest to finansowane z budżetu ministra zdrowia. Zatem w pełni zgadzamy się z treścią tej poprawki.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo panu ministrowi.

Teraz proszę panią mecenas o zabranie głosu.

Główny Specjalista w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Zastanawiając się głębiej nad tą poprawką, chyba nie położyłabym akcentu na jej charakter redakcyjny czy stylistyczny, bo to wskazywałoby, że jest ona niezwykle błaha. Znaczenie tej poprawki polega w istocie na tym, że ona przede wszystkim uściśla to, co jest ważne w tym zapisie. Chodzi o podmioty uprawnione do tworzenia tych ośrodków. Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia omawiana była pewna wątpliwość, czy ten ośrodek będzie istniał w strukturze samorządu, czy też poza nią. Jeśli poza nią, to czy w istocie samorząd pielęgniarek i położnych będzie miał na to mniejszy wpływ, a jest to przecież wyraźnie jego zadanie. Samorząd to jest jeden podmiot. Poprawka wprowadza dodatkowo drugi podmiot współdziałający przy tworzeniu tych ośrodków, którym właśnie jest minister. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo.

Czy są jakieś pytania do pana ministra, Biura Legislacyjnego czy pani senator Sienkiewicz?

Pani Przewodnicząca Grabowska, proszę bardzo.

Senator Genowefa Grabowska:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Chciałabym się właśnie odnieść do propozycji zmiany zapisu. Uważam, że należałoby pogratulować pani senator Sienkiewicz za dostrzeżenie tej wadliwej normy, bo ten zapis w projekcie był niedoskonały. To jest tak zwana lex in perfecta niewskazująca podmiotu. Mamy w tym zapisie "tworzy się". Co to znaczy? Czy każdy może tworzyć? W związku z tym taki zapis wymaga uściślenia. Dobrze się więc stało, że teraz już wiadomo, kto tworzy. Dodanie zaś podmiotu współdziałającego czy decydującego wraz z naczelnymi samorządowymi organami i izbami pielęgniarek jest po prostu wolą ustawodawcy. Dziękuję.

Przewodniczący Marek Balicki:

Dziękuję bardzo pani przewodniczącej.

Czy jeszcze ktoś chciałby zabrać głos? Jeśli nie, to możemy przystąpić do głosowania.

Przypominam, że w pierwszej kolejności głosujemy nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek. Kiedy on nie uzyska większości, będziemy głosować nad wnioskiem o przyjęcie poprawki, a następnie nad całością ustawy.

Zatem przystępujemy do głosowania.

Kto z państwa, pań i panów senatorów, jest za przyjęciem wniosku o przyjęcie ustawy bez poprawek, proszę o podniesienie ręki do góry. (0)

Kto jest przeciw, proszę o podniesienie ręki do góry. (12)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Dziękuję. Stwierdzam, że komisje jednogłośnie odrzuciły wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Przechodzimy zatem do głosowania nad wnioskiem o przyjęcie poprawki w takim brzmieniu, jakim wcześniej odczytałem, a który jest zawarty w sprawozdaniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia.

Kto jest za przyjęciem poprawki, proszę o podniesienie ręki do góry. (12)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo. Stwierdzam, że komisje jednogłośnie przyjęły poprawkę.

Przystępujemy do głosowania nad całością ustawy.

Kto jest za przyjęciem ustawy wraz z tą poprawką, proszę o podniesienie ręki do góry. (12)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo. Stwierdzam, że komisje przyjęły ustawę wraz z poprawką.

W ten sposób wyczerpany został porządek obrad.

Dziękuję pani przewodniczącej, dziękuję paniom i panom senatorom, panu ministrowi, pani dyrektor i pani mecenas.

Zamykam posiedzenie komisji.

Aha, jest jeszcze jedna sprawa, kto będzie senatorem sprawozdawcą. Proponuję, żeby w imieniu połączonych komisji została nim pani senator Sienkiewicz. Nie ma sprzeciwu, a więc pani senator Sienkiewicz będzie sprawozdawcą połączonych komisji.

Dziękuję. Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 17 minut 30)

Uwaga!

Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym.