13 grudnia 2002 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z rozwiązaniami przyjętymi w noweli sejmowej, które przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jolanta Banach. Opinie o ustawie przekazali także wiceprezes PFRON Marian Leszczyński, przedstawiciele środowisk osób niepełnosprawnych, pracodawców, a także Krajowej Izby Rehabilitacyjno-Gospodarczej. Swoje uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana nowela przewiduje m.in., że pracodawcy zatrudniający powyżej 6% osób niepełnosprawnych, będą otrzymywali dofinansowanie do wynagrodzeń i składek na ZUS.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 13 poprawek do ustawy sejmowej.

Przyjęto m.in. poprawkę dotyczącą umożliwienia dofinansowania kosztów terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych będących stałymi podopiecznymi, np. domów opieki społecznej. Zaproponowano także, by wysokość dofinansowania udziału w turnusie rehabilitacyjnym, o które może ubiegać się osoba niepełnosprawna, uzależnić od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Zgłoszono poprawkę, by niektóre przepisy dotyczące m.in. zasiłków pielęgnacyjnych i stałych weszły w życie 1 stycznia 2003 r.

Ustalono, że sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Marek Balicki.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o systemie oświaty.

Wysłuchano opinii przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: wiceministra Andrzeja Zdebskiegi i wicedyrektora Departamentu Polityki Rynku Pracy Tadeusza Olejarza.

Rozpatrywana ustawa była projektem rządowym, do którego Sejm wprowadził szereg poprawek.

Celem nowelizacji było przede wszystkim zwiększenie zakresu aktywności zawodowej i liczby osób objętych programami specjalnymi oraz złagodzenie skutków bezrobocia, a także uproszczenie procedur.

Po dokładnej analizie ustawy sejmowej Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia w głosowaniu postanowiła wprowadzić 5 poprawek. Trzy z nich miały charakter legislacyjny, dwie zmierzały do doprecyzowania zawartych w nowelizacji zapisów.

Ustalono, ze w imieniu Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia sprawozdanie na posiedzeniu plenarnym złoży senator Alicja Stradomska.