1 października 2002 r.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych.

W posiedzeniu uczestniczyli: wiceminister pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater, kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Turski, przedstawiciele Ministerstwa Finansów i ZUS, prezes Związku Inwalidów Wojennych RP Marian Kazubski, Aleksander Kozłowski ze Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych RP oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Karolkiewicz.

W dyskusji przedstawiciele związków kombatanckich wyrażali negatywne opinie o rozpatrywanej nowelizacji sejmowej. Ich zdaniem, po raz kolejny obniża się poziom świadczeń dla kombatantów i inwalidów wojennych

Z tymi opiniami nie zgodził się wiceminister pracy i polityki społecznej K. Pater. Jak stwierdził, przyjęte rozwiązania wpłyną na poprawę sytuacji, zwłaszcza w stosunku do nowelizacji z końca ubiegłego roku.

Po dokładnej analizie ustawy sejmowej Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia, przy jednym głosie wstrzymującym się, postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym. Ustalono, że sprawozdanie na ten temat złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Alicja Stradomska.

Senatorowie rozpatrzyli również ustawę o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ustawa była projektem rządowym.

Najważniejsze założenia przyjętej przez Sejm ustawy omówił wiceminister pracy i polityki społecznej K. Pater. Uchwalona 27 września br. ustawa porządkuje system ubezpieczeń wypadkowych i dostosowuje go do wprowadzonej w 1998 r. reformy ubezpieczeń.

W opinii wiceministra, zaproponowane w ustawie zróżnicowanie wysokości składek na ubezpieczenie od wypadków związanych z pracą powinno spowodować poprawienie warunków i bezpieczeństwa pracy. Ustawa w fazie przygotowawczej zyskała poparcie wszystkich partnerów społecznych.

Intencją projektodawcy było, by pracodawcy mieli możliwość przygotowania się do obsługi tego systemu. A także, by zrozumieli, że jeżeli nie podejmą działań zmierzających do poprawy warunków i bezpieczeństwa pracy, to w przyszłości odbije się to na poziomie ich składek.

Do poprawy warunków pracy ma skłonić pracodawców zróżnicowanie składki na ubezpieczenie wypadkowe. Składka ma wynosić od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych. Rozwiązanie to obowiązywać będzie od 1 stycznia 2003 roku.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia postanowiła zaproponować do omawianej ustawy 6 poprawek, przede wszystkim o charakterze legislacyjnym. W imieniu komisji ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Wojciech Pawłowski.

Podczas posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia przyjęto także stanowisko w sprawie ustawy o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach.

Wymienione w tytule ustawy szczególne okoliczności to: ratowanie innych osób, chronienie własności publicznej czy ściganie osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Ustawa zakłada, że osobie, która uległa takiemu wypadkowi, będzie przysługiwała renta z tytułu niezdolności do pracy i jednorazowe odszkodowanie. Przepisy nie przewidują świadczeń pieniężnych w razie czasowej niezdolności do pracy.

W wyniku dyskusji z udziałem wiceministra pracy i polityki społecznej K. Patera członkowie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia uznali za zasadne uzupełnienie reformy ubezpieczeń społecznych o tę szczególną regulację dotyczącą osób, które uległy wypadkom w innych okolicznościach niż wymienione w ustawie o ubezpieczeniu z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała 4 poprawki uzgodnione z przedstawicielem rządu, zmierzające do uściślenia i udoskonalenia przepisów rozpatrywanej ustawy. Postanowiono, że postulowane zmiany zarekomenduje Izbie senator Krystyna Sienkiewicz.

Na zakończenie posiedzenia poinformowano, że 3 października br. komisja spotka się z senatorami z Komisji Spraw Społecznych Senatu Królestwa Belgii. Przebywają oni w Polsce z wizytą studyjną.