11 lipca 2002 r.
Na swym posiedzeniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia zapoznała się ze sprawozdaniem Rzecznika Praw Dziecka z jego działalności w 2001 r. wraz z uwagami o stanie przestrzegania praw dziecka.
Informacje przedstawił Paweł Jaros, rzeczni
k praw dziecka.W dyskusji, odnosząc się przedstawionego sprawozdania, senatorowie wskazywali na zbyt małą, ich zadaniem, skuteczność rzecznika, urzędniczy styl pracy oraz słaby kontakt z mediami.
W opinii senator Wiesławy Sadowskiej, styl pracy rzecznika powinien się zmienić. Zamiast uczestniczyć w konferencjach naukowych powinien bardziej współpracować z dziećmi - przekonywała.
Odpowiadając na te uwagi, P. Jaros stwierdził, że musiał lepiej poznać środowisko.
Senator Olga Krzyżanowska zastanawiała się nad ograniczeniem działalności rzecznika praw dziecka tylko do kilku problemów, np. do przemocy czy ochrony zdrowia dzieci.
Zdaniem P. Jarosa, byłoby to wygodne. Ale nie można odrzucić żadnej prośby dziecka. Byłoby to również niezgodne z ustawą o rzeczniku.
Senator Zdzisława Janowska zwracała uwagę na brak nagłośnienia w mediach działań rzecznika praw dziecka, a także na brak akcji wychowawczej na szerszą skalę.
P. Jaros wyjaśniał, że media często nie są zainteresowane problematyką dotyczącą dzieci, wolą gonić za skandalami. Zapewnił jednak, że szuka środków na zorganizowanie szkoleń dla dziennikarzy, by uwrażliwić ich na tę tematykę.
"Dobrze, że rzecznik w ogóle jest, że mamy go zapisanego w konstytucji" - powiedziała prof. M. Łopatkowa, kierująca Ośrodkiem Pomocy Nastolatkom i Rodzinie "Przyjaciele". Jej zdaniem, jest to instytucja młoda i pozbawiona narzędzi do działania. Dlatego - podkreśliła - należy szybko znowelizować ustawę o rzeczniku. "Dać mu większe uprawnienia, a potem od niego wymagać" - stwierdziła. W jej opinii, konieczna jest także praca nad stylem działalności rzecznika. "To nie może być styl urzędniczy"- podkreśliła.
18 czerwca br. o pracy rzecznika praw dziecka wypowiedzieli się krytycznie posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Zarzucili mu oddalenie od spraw dzieci i nieznajomość rezultatów własnych interwencji. Posłowie wskazywali także na konieczność nowelizacji ustawy o RPD.
Podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej zapoznano się też z informacją Ministerstwa Zdrowia na temat stanu przygotowań do zmian w zakresie profilaktyki opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w środowisku nauczania i wychowania. Informację przedstawili wiceminister Jan Kopczyk i dr Trojanowska.
W programie, przygotowanym przez resort we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu, zakłada się przywrócenie w szkołach, w trzech etapach do 2005 r., gabinetów lekarskich, a przede wszystkim opieki pielęgniarskiej, nie oznacza to jednak przywrócenia gabinetów stomatologicznych. Nie jest jeszcze uzgodniony sposób finansowania.
W dyskusji senatorowie postulowali przekazanie szkołom nadzoru nad szczepieniami profilaktycznymi, w związku z nie najlepszymi doświadczeniami z powierzenia opieki nad tym rodzicom.
Ponadto Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o izbach aptekarskich oraz ustawy - Prawo farmaceutyczne.
W tej części posiedzenia uczestniczyli: wiceminister J. Kopczyk i prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Roman Hechman. Zapoznano się też z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.
W dyskusji zgłaszano potrzebę powrotu do określenia "farmaceuta" w miejsce użytego w noweli terminu "aptekarz". Zdaniem prezesa R. Hechmana, zgodnie z polską tradycją i regulacjami wykonywania tego zawodu, należy pozostać przy terminie "aptekarz". Nazwa "farmaceuta" znajdowała się w przedłożeniu rządowym i zmieniono ją w toku prac sejmowych.
Jak stwierdził wiceminister zdrowia, potrzeba powrotu do terminu "farmaceuta" związana jest z pracami nad pakietem ustaw nowelizujących prawo farmaceutyczne.
W przyjętym stanowisku senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie poprawek do ustawy sejmowej, zmierzających m.in. do zmiany terminologii używanej w nowelizacji (chodzi o zmianę słowa "aptekarz" na "farmaceuta") oraz do zmiany terminu wejścia w życie ustawy.
Ustalono, że sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia przedstawi Izbie senator W. Sadowska.